Şekeri bırak,sivilceden kurtul!

Konusu 'Sivilceli Ciltler ve Çözümleri' forumundadır ve twenty_one tarafından 4 Ekim 2008 başlatılmıştır.

  4 Ekim 2008
  Konu Sahibi : twenty_one
 1. twenty_one

  twenty_one Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  128
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Arkadaşlar nette böyle bi yazı gördüm sizlerle paylaşmak istedim okuyun ilginç...hihoyyyt

  Şekeri bırak, sivilceden kurtul

  Yediklerimiz güzelliğimizi de etkiliyor! Çoğu gencin muzdarip olduğu ergenlik sivilceleri bile beslenme biçiminden kaynaklanıyor. Prof. Dr. Ahmet Aydın büyük ses getirecek bu yazısında sivilceden kurtulmanın basit ve etkili yollarını paylaşıyor.
  Unu şekeri azaltın, ergenlik sivilcelerinden kurtulun!
  Ergenlik sivilceleri de denilen akneler başta ergenler olmak üzere birçok insanın başının belası; yüzde 90’ından fazlasında bu sivilceler mevcut; yaşı 25’in üzerindeki erişkin insanların ise yaklaşık yarısında var. Tıptaki ilerlemeler akneli insan oranında azalma sağlamadığı gibi artışı da engelleyemiyor! Bu konunun uzmanları hastalığın gerçek nedenini bir türlü bulamıyorlar. Bu bağlamda cildiye hekimlerinin büyük bir ekseriyeti kendilerinden çok emin bir şekilde, beslenme ile akneler arasında hiçbir ilişkinin olmadığını söylüyorlar. Çünkü takip ettikleri dünyanın en itibarlı cildiye (dermatoloji) kitaplarında da aynısı yazılı (1,2). Acaba bu gerçekten doğru mu?
  Yıllardır unsuz-şekersiz bir beslenme tarzı olan ‘Taş devri diyeti’ni hastalıklı ya da sağlıklı herkese öneriyoruz. Bu diyeti uygulayan kişilerin dikkatini en çok çeken noktalardan biri diyetle birlikte sivilcelerinin kaybolmasıdır. Yaptığımız açıklamalarda biz bu sivilcelerin kaybolmasını, unsuz-şekersiz diyetin insülin direncini kontrol altına alması sonucu hormonal dengenin düzelmesine bağlıyorduk. Buna dayanak olarak da unlu-şekerli ve rafine edilmiş gıdaları tüketmeyen ilkel topluluklarda ergenlik sivilcelerinin yok denecek kadar az olduğunu tespit eden toplum çalışmalarını gösteriyorduk. Ama şimdiye kadar bu konuda kontrol grubu ile karşılaştırmalı bir çalışma yapılmamıştı. İşte böyle bir araştırma dünyanın en iyi klinik beslenme dergilerinden biri olan (bizce en iyisi) ‘Journal of Clinical Nutrition’ dergisinin Temmuz 2007 sayısında yayınlandı (3).
  Aşağıda hem bu çalışmanın özetini, hem de Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın 70 yıllık literatür ışığında konu hakkındaki düşüncelerini bulacaksınız. Birçok cildiyecinin ezberini bozacak bu dosyayı kaçırmayın.

  Çalışmanın özeti
  Yaşları 15-25 yaş arasında değişen 43 erkek hasta çalışmaya alınmış ve rastgele iki gruba ayrılmış (23+20). Her iki gruba da 12 hafta süre ile aynı kalori ve aynı dağılımda (yüzde 25 protein, yüzde 45 şeker ve yüzde 30 yağ) bir diyet verilmiş.
  Yalnız birinci grup hasta, glisemik endeksi ya da glisemik yükü düşük şekerler alırken ikinci grup glisemik endeksi yüksek şekerleri yemiş. Yani ilk grup lifi daha çok ve yavaş emilen şekerleri (örneğin kepek ekmeği) kullanırken ikinci grup hasta lifi az ve hızlı emilen (beyaz ekmek gibi) şekerleri tüketmişler. Her iki grup da bir temizleyici losyon kullanmışlar.
  Oniki hafta sonra birinci gruptaki akne lezyon sayısı, ikinci gruba (yani hızlı emilen şekerleri yiyen) oranla çok daha fazla azalmış. Bu süre içinde ilk grupta ortalama 23.5 lezyon kaybolurken, ikinci grupta bu sayı 12’de kalmış.
  İlk grup 2.9 kg tartı kaybederken aynı kaloriyi tüketen ikinci gruptakiler ise 0.5 kg almış. Benzer şekilde ilk grupta insülin direnci azalırken ikinci grupta ise artmış.

  Aknelerin hiç görülmediği topluluklar var mı?
  Eskimolar (23,24) Okinavalılar (25), Ache avcı toplayıcları (26) ve Kitavan adalılar (26, 27) gibi rafine olmayan, doğal gıdaları yiyen modernleşmemiş toplumlarda erişkin olsun ve ergen olsun hiçbir kimsede akne görülmemektedir. Evet yanlış duymadınız, bu topluluklarda neredeyse tek bir sivilceye bile rastlanmamıştır!
  Her ne kadar aile çalışmalarında akne duyarlılığının kalıtsal olduğu ilan edilmiş olsa da (28) medenileşmemiş topluluklarda hastalığın nerdeyse hiç görülmemesi (27) aknenin kalıtsal faktörlerden çok diyet gibi çevresel faktörlere bağlı olduğunu göstermektedir.
   
 2. 4 Ekim 2008
  Konu Sahibi : twenty_one
 3. Pink_U

  Pink_U Eğrilere eş misin dünya Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.117
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  evet arkadaşım her nekadar dermatologlar yeme içmeyle ilgisi yok desede bencede var.tabi herşeyden önce genetik ama ben ne zaman çikolata falan yesem ertesi gün azıyolar tesadüf değil ya.bide şekerin zararlı olduğunu bilmiyodum ben :S ve çokta yerdim kilo sorunum olmadığı için kısmazdım.hatta çayımada fazla fazla atardım artık şekerdende kaçıcaz desenize.paylaşım için sağola.s.
   
 4. 5 Ekim 2008
  Konu Sahibi : twenty_one
 5. aytaçç

  aytaçç Guest

  kızlar acı pul biber yiyince azıyor benim sivilcelerim acı yiyemiyorum ama çok ta seviyorum
   
 6. 7 Ekim 2008
  Konu Sahibi : twenty_one
 7. nanelinargile

  nanelinargile Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  378
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  108
  Yazıyı okuyunca düşündüm, benim çok nadir sivilcem olur, ergenliğimde de tek tüktü. Ben gercekten sekerli, tatlı gıdaları pek sevmem. Hep sorarlardı neden senin sivilcen yok diye, bunun da etkisi varmış demek kaydirigubbakcemile5 Sekerin cildi daha cabuk yaslandırdıgını, bag dokuyu zayıflattıgını biliyordum ama sivilceler uzerinden boyle artırıcı bir etkisi oldugunu bilmiyordum, gonderene cok tesekkurler. a.s.