Seks Terapisti Ne Yapar?

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Elis tarafından 13 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  13 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elis
 1. Elis

  Elis Guest

  Çiftler ortak bir sorun için seks danışmanına başvururlar.. 3 yaşında ve 8 aylık çocukları vardır
  İlk çocukları olduğundan beri fiziksel temas konusunda sorun yaşayan çift, bu konuda son noktaya gelmişlerdir. Kadın sürekli ayakta ve yorgun olduğu için sekse zaman ayıramadığından şikayet eder. Seks terapisti, birkaç seans sonra çiftlere seks yaşamlarını neyin etkileyebileceğini açıklar. Bunu hassas sorularla tespit eder. Anne bir tür doğum sonrası depresyonda olabilir miydi? Çift süt oluşumunu sağlayan prolaktin hormonunun seks isteklerini baskıladığının bilincinde miydi? Çocuktan önce seks yaşamları nasıldı?

  Seks Terapistinin Rolü
  Bu örnek olayda olduğu gibi seks terapistine farklı özelliklerde kişiler başvurur. Terapistin önerileri de buna göre değişir. Seks terapisti çiftlerin sekssüel taraflarına odaklanır. Tercih ettikleri ilk method konuşma terapisidir ve çiftlerin seks yaşamını açıklamalarına yönelik uygulamalardır. Seks terapistleri müşterilerinin erotik yönlerini irdelemez. Seks terapistinin kurumlarca kabul edilir bir belgesi, uzmanlığı olması gerekir. Seks terapisine başvurma nedeni bedensel ve duygusaldır. Bedensel olarak; çiftlerin orgazm ya da ereksiyon sorunu olabilir. Duygusal olarak; özgüven, vücudunu beğenmeme, erken travma, suistimal gibi sebepler olabilir. Kişilerin öncelikle ne sıklıkta, nasıl seks yapacaklarına karar vermeleri, bilmeleri gerekir.

  Seksüel Tedavinin İşlevsizliği
  Çiftler zaman zaman terapilerin işlevsiz olduğu konusunda uzmana geri dönebilir. Örneğin kadın eşinin kendisine istemediği birşeyi yapmasından dolayı çok fazla depresif olduğu için kocasına kızgın olabilir. Erkek kadının 'soğukluğu' konsunda hayal kırıklığı yaşar, yapısı ve bulunduğu durum arasında sıkışır, asla istediği gibi fiziksel bir ilişki yaşayamaz.

  Bu durumda terapist bir plan yapar: Erkek bu durumda eşiyle daha çok ilgilenir, eşine zaman verir. Kadın eşine yataktayken veya değilken daha çok dokunmaya çabalamalıdır. Ayrıca, çiftler neye ihtiyaçları olduğu ve istekleri konusunda birbirlerine açık davranmalıdırlar. Cesaretli ve dürüst olmak çok zordur ama birkaç ay sonra seks yaşamları tekrar normale döner.

  Eğer seks yaşamınız durgunsa, partnerinizle tutkuyu yeniden harekete geçirmek için bu stratejileri deneyebilirsiniz:

  Randevulaşın. Buluştuğunuz zaman özellikle fiziksel yakınlık için duygusal yakınlığa ihtiyaç duyan kadınlara karşı oldukça romantik ve yavaş hareket edin.

  Rahat bir yer bularak yaslanın. Seksüel dokunuşlar oksitoksin hormonunu yükseltip kalıcı etki sağlayabilir.

  Yardım alın. Arkadaşlarınız, aileniz ya da profesyonel birilerinden çocuk bakımı, ev işiya da aşırı duygusallık konusunda destek alın, onlara sorunlarınızı danışın

  alinti...