sel felaketi bize ders olsun..bizde ülke toprakları için birşeyler yapalım....

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve nestle76 tarafından 9 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  9 Eylül 2009
  Konu Sahibi : nestle76
 1. nestle76

  nestle76 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.048
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşlar,

  bu yaşanan sel felaketi hepimizi derinden üzmüştür..ama üzülmek yerine, her yıl kıbrıs adası büyüklüğünde toprağını erozyona verdiğimiz ülkemiz için birşeyler yapalım...tema bu ülkenin toprakları için gerçekten çok çalışan bir kurum...bağışta bulunabiliriz, gönüllüsü olabiliriz...bu dünyaya henüz dün gözlerini açmış bebeklerimiz için güzel bir gelecek hayali, ancak çözüme katkıyla olabilir...sudaki ayak izimizi ölçüp önlemler alabiliriz...hadi ucundan tutalım..kadın eli pek çok çirkinliği örter çünkü....

  Sudaki ayak izim
  www.tema.org.tr

  tema ya cep telefonumuzla da oturduğumuz yerden kolayca bağış yapabiliriz...

  Avea, Turkcell ve Vodafone faturalı hat kullanıcıları için TEMA Vakfı’nın Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliği ile 1998 yılından bu yana sürdürdüğü Meşe Projesi’ne katkıda bulunmak daha da kolaylaştı. 3464’e kısa mesaj gönderen çevre dostu aboneler, 5YTL bağışta bulunarak İzmir İli Bergama İlçesi’nde bulunan TEMA Vakfı’nın Yeni Şakran Ağaçlandırma Sahasında bir meşe fidanını toprakla buluşturabilirler. (Saha şartları gereği yapılan 3 tohum bağışı karşılığında 1 meşe fidanı dikilmektedir.)

  Çevre dostu abonelerin faturalarına gönderdikleri her kısa mesaj karşılığında 5 YTL bağış tutarı eklenecektir. GSM Operatörleri Avea, Turkcell ve Vodafone olan tarafından sunulan bu hizmetden faturalı Avea,Telsim ve Turkcell hat kullanıcıları yararlanabilir.
   
 2. 9 Eylül 2009
  Konu Sahibi : nestle76
 3. cashmir

  cashmir kızım...küçük gün ışığım Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2009
  Mesajlar:
  824
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  ben de yakın zamanda gelen bir iletiyi paylaşmak istedim. toprağımıza ve tohumlarımıza sahip çıkalım. herşeyde önce en kıymetlilerimiz, çocuklarımız için...


  Cekirdek Harekatı ŞAKA DEĞİL; Çocuklarınıza, yeğenlerinize,torunlarınıza anlatın,anlattırın yoksa gelecekte yiyecek bulamayacaklar!!


  Çocuklarımızın hatta dünya çocuklarının, sizin yaşınızda ağaç görmesini istiyorsanız işte bu metni arkadaşlarınıza gönderin. Arkadaşlarınıza göndermez iseniz başınıza hiç bir şey gelmeyecek, gönderirseniz dünyayı kurtardığınız konusunda size herhangi bir plaket de verilmeyecek ama sualtının inanılmaz çoraklığını her yıl tekrar tekrar gören ve bunun hızına inanamayan ben, aynı şey karada da olacak diyorum. Sadece bakın ve takip edin. Pirinç fiyatlarının yükselmesi birilerinin dediği gibi 'çinlilerin artık kaşık kullanması' ile açıklanabilir mi? Hiç kimse ama hiç kimse sağına soluna bakamayacak aç kaldığı zaman. Perhiz yaparken salatanızda bıraktığınız son maydanoz yaprağı belki son terk ettiğiniz aşkınız olacak. Okumadan silip atabilir, hiç kimseye göndermeyebilirsiniz bu yazdıklarımı ama sonraki pişmanlık fayda sağlamayacaktır.
  Ülkem benim için her zaman önemlidir ama dünya da bizimdir. Fikri, hocam Teoman Sarmaşık'a ait olan önemli !!!
  Çok önemli bir kampanya hiç bir maliyeti yok ve sayılamayacak kadar faydası var.

  Evde yediğimiz meyve çekirdeklerini kiraz, kaysı, erik, karpuz, kavun vb...sonbahar aylarında (çimlenmesi için yağmurların başlayacağı mevsimlerde) pikniğe, dağa, gezmeye gittiğimiz arazilere toprağa gömüp üzerine de bir miktar su dökersek bunların bir kısmı tutacak ve doğanın dengesinin korunmasında yarar sağlayacaktır.
  Sebzelerde olduğu gibi, yakında meyvelerde de hibrit tohumlar yaygınlaşınca, çekirdekten ağaç yetişme imkânı ortadan kalkacak. Bu nedenle elimizi çabuk tutup ülke sathına ne kadar ekebilirsek o kadar yararlı oluruz.
  Gönderenin Notu:
  Buyöntemi yıllardır uyguluyorum.. Meyve çekirdeklerini asla çöpe atmam.
  Ankara' da yürüyüş yaptığım parklara savurduğum çekirdek epeycedir.. Parklardan topladığım at kestanelerini bile yolda gördüğüm büyük bahçelere atarım.. 20 gün kadar önce evde çimlenmeye başlayan patateslerden yemek yaparken, kabuklarını biraz kalınca soyarak bahçede toprağa gömdüm.. Şimdi onlarca patates bitkim var.. :))
  Yerli tohumumuzu korumamız son derece önemli.. xxxx kaynaklı tohumların emperyal amaçlı silah olarak kullanılıp kullanılmadığını bilmiyoruz.. Ne zaman kuyruğumuz (ya da boynuzunuzun) çıkacağı belli değil..
  Ülkemizdeki 1980 sonrası iktidarları, Türkiye'mizin tarımını bitirme noktasına getirmiş, son iki dönemde de geri dönülmez bir yola sokulmuştur.. Bunu artık her geçen gün daha iyi fark edeceksiniz.
  Çok yırtınmamıza rağmen tohum yasası pkk, türban vs..gibi gündemlerle güme getirilerek 'geçirildi'.. Bana göre, iktidar kadar, muhalefet de bu ihanete ortaktır.. Gelecekte onların hiçbiri halkın yüzüne bakamayacaktır.. Bir ingiliz siyasetçinin dediği gibi 'Türkiye artık zokayı yutmuştur..'
  Çocuklarınıza gıda maddelerini ve sularını israf etmeden kullanmayı öğretin. Az suyla banyo yapmanın yöntemini öğrenin, uygulayın, öğretin.. Bu daha çok 'mutlu' olmanızı ve hayatta kalmanızı sağlayabilir..
  Telaş etmeden, yıkılmadan benzeri yöntemleri öğrenmek ve üretmek için çaba gösterin..
  Çok daha güzel günlere; el ele, hep birlikte ….
   
 4. 9 Eylül 2009
  Konu Sahibi : nestle76
 5. cashmir

  cashmir kızım...küçük gün ışığım Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2009
  Mesajlar:
  824
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  şimdi de 3. köprü bahanesiyle, istanbul' un yegane ormanlık bölgesi talan edilecek. gün gelecek oralara da imar verilecek. görüyoruz işte, dere yataklarına yapılan evlerde yaşanan can pazarını. allah hepimizi korusun ama, çorak toprakların kaderi bu. bırakın mevcut olanı yok etmeyi, hızlı bir şekilde ağaçlandırılmalı istanbul. yoksa bu başlangıç olacak sadece... :eek:lmaz:
   
 6. 10 Eylül 2009
  Konu Sahibi : nestle76
 7. DIPTISDIPTIS

  DIPTISDIPTIS Rüzgar Ege ❤️ Pro Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  6.469
  Beğenildi:
  3.532
  Ödül Puanları:
  163
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.