Selenyum tiroid'i yok etti

Konusu 'Endokrinoloji' forumundadır ve yesilim tarafından 21 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

21 Temmuz 2007
    Konu Sahibi : yesilim
  1. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    Selenyum tiroid'i yok etti
    Türkiye'de yaygın sağlık sorunlarından biri olan tiroid hastalığının bir türü olan otoimmün tiroidit'e, selenyum umut oldu

Ahu Coşkun

Tiroid hastalığının bir türü olan otoimmün tiroidit'e (vücudun savunma hücrelerinin oluşturduğu tiroid bezi harabiyeti), selenyumun iyi geldiği ortaya çıktı.
    Yapılan bir araştırmada selenyum verilen hastalarda savunma hücrelerinde meydana gelen hasarda yüzde 50 oranında azalma meydana geldi.
    İlk kez Münih Üniveristesi'nde yapılan araştırmanın benzeri ülkemizde de Ege Üniveristesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu'nun danışmanlığında Dr. Ömer Türker tarafından yapıldı. İki yıl süren ve Avrupa Tiroit Kongresi'nde sunulan araştırmaya 100 hasta katıldı. Araştırmada, hastalara tablet olarak verilen selenyum, hastaların tedavilerinde yüzde 50 oranında başarı sağladı. Selenyumun ciddi bir yan etkisi olmadığını belirten Türker,"Kadınlarda yüzde 10, erkeklerde ise yüzde 2 oranında rastlanılan bu rahatsızlık, orta yaşa doğru hastaların yüzde 90'ında tiroid bezini kaybetmelerine neden oluyor. Selenyum ile hastalar üzerinde büyük bir başarı elde ettik" dedi.
    Selenyumun toprakta bulunan bir madde olduğunu belirten Türker, selenyumun en çok karabiberde bulunduğunu söyledi. Sebzelerde de selenyumun bol miktarda yer aldığına dikkat çeken Türker, selenyumun ayrıca hamilelikte de kullanıldığını hatırlattı.
    Selenyum ayrıca deniz ürünleri, susam, mantar, lahana, tavuk, karaciğer, kabakta bulunuyor.

Milliyet internet

2. 26 Aralık 2008
  3. Kebeleksin

Kebeleksin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba bende hıpotroıdı var ılk olarak gıttgım doktor bır dahılıye doktoruydu ben hıc ummadıgım bır anda ogrendım ......vermıstı hıc başlamadan hemen doktor degıstırdım bır profa gııdyorum oda ılacımı degıstırdı ...verdı vede solgar selenyum verdı 3 ay kullanacaksın dedı suanda 2. aydayım ocak sonunda kontrolum var yanı sımdı ıctıgım selenyum ılacı kokten yokmu edecek problemımı?

Son düzenleyen: Moderatör: 6 Ocak 2009
  4. 6 Ocak 2009
  5. aleyna72

aleyna72 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    yesilim tskler paylasımın için.ben de 4 aydır hipertiroid tedavısı görüyorum.kullanıyorum.selemyum !!!!! danısmam bir doktara

Son düzenleyen: Moderatör: 6 Ocak 2009
  6. 16 Ocak 2009
  7. bulut

bulut Allah büyüktür.. Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106

8. 16 Ocak 2009
  9. bulut

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    kızlar kimse yok mu yardım lütfeeen

10. 16 Ocak 2009
  11. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148

Lütfen Doktorunuza danışmalısınız
    Bizler burada sadece bulduğumuz bilgileri sunuyoruz

12. 16 Ocak 2009
  13. xeno

xeno Carpe Diem Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146

14. 16 Ocak 2009
  15. xeno

xeno Carpe Diem Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    Ben sabah aç karnına ...ile birlikte 1 selenyum içiyordum. Hoş hala da içiyorum. selenyumum ve ... ölünceye kadar devam edecek..Emzirirken de içtim. Hala emziriyorum bu arada.. :)))

Son düzenleyen: Moderatör: 16 Ocak 2009
  16. 27 Ocak 2009
  17. nayhan

nayhan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ben haşimato tiroit hastasıyım şuan 4 aylık bir kızım var hamile olduğumu öğrenmeden önce öğrenmiştim hastalığımı ve bir çok doktora gittim en son gittiğim Metin Özata kanda selenyum ölçümü yaptı ve eksik çıktı solgar selenyum verdi.. Sabah aç karnını ....içiyordum ve vitamin olmasından ötürü selenyumu hep öğlen yemeklerinden sonra aldım. Doğumdan iki ay sonra tekrar metin beye gittim ve selenyumu kesti yine kanda selenyum testi yaptırıp tekrar başlayabileceğimi söyledi.tshım yüksek çıktı ilacı azalttı 20 gün sonra tekrar ölçtürdüm tekrar yüksek çıktı ilacın fazla geldiğini söyledi ilacı tekrar azalttı bu ayın 29unda tekrar tshıma baktıracağım yine yüksek çıkarsa yine azaltacak böylelikle sanırım ilaç kullanımım sanırım son bulacak. Hamilelik sonrasında emzirme döneminde mutlaka iyotlu tuz almamı önerdi.

Son düzenleyen: Moderatör: 27 Ocak 2009
  18. 27 Ocak 2009
  19. bulut

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    peki nayhan tsh kaç tı hamile kaldığında haşimato olupta hamile kalmış olman beni sevindirdi bu konu hakkında olumsuzluklar duymuştum da