Şempanzeden sonra en yakın akraba

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Elif tarafından 13 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  13 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.632
  Beğenildi:
  5.166
  Ödül Puanları:
  438
  Resus makak maymununun gen haritasını çıkaran uzmanlara göre, insanla bu türün genleri yüzde 93 oranında aynı.

  ABD'nin Teksas eyaletindeki Baylor Tıp Fakültesi'nde yapılan ve Amerikan Science dergisinin bugünkü sayısında yayımlanan araştırmaya göre, resus makak maymunu ve insan, yüzde 93 oranında aynı genleri paylaşıyor.

  Uzmanlar bulgunun insanda kanser ve AIDS gibi hastalıkların tanımlanmasına yardımcı olmasını bekliyor. Ekipten Dr. Richard Gibbs, 'resus makak maymununa ait gen haritasının, insanların diğer primatlardan farklı olarak neye sahip olduğunu anlamaya yarayacağını' da söyledi.

  "Genetik evrim sonucunda neler eklendiğini veya silindiğini anlayabileceğiz" diyen Dr. Gibbs, 2001'de insanın gen haritasının çıkarılmasıyla insanın evrimine ilişkin birçok ipucu elde edildiğini, ancak uzmanların diğer yakın primatların gen haritalarıyla karşılaştırmanın çok daha verimli olacağını bildiğini sözlerine ekledi.

  Şempanzenin gen haritasını 2005'te çıkaran uzmanlar, 6 milyon yıl önce birbirinden ayrılan insan ve şempanzenin yüzde 99 oranında aynı gene sahip olduğunu belirlemişlerdi. Resus makak maymunuysa insana daha uzak olan ve 25 milyon yıl önce ayrıldığı düşünülen bir tür.
  (Radikal) 13.04.2007