Sen benim sadece eşimsin

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve vicdan tarafından 10 Mart 2008 başlatılmıştır.

  10 Mart 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 1. vicdan

  vicdan ~ справе&#1076 Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.101
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Evlilik hayatında en büyük hayal kırıklıklarını eşine "Sen benim her şeyimsin!" diyen kişiler yaşıyor.

  Psikolog Yasemin Uçal, "Kimseye taşıyamayacağı bir rol yüklenmemeli." diyerek, "Her şeyimiz ancak Allah olabilir." şeklinde konuşuyor.  Bir insanın sevdiği birine 'sen benim her şeyimsin' demesi, ilk başta verilen kıymeti ifade etmek açısından çok güzel gelebilir. Ancak, bu sözün fiil olarak karşılık bulmasını beklemek muhatabında aynı hoş duyguları uyandırmıyor.

  Çünkü, bir kişinin "anne-baba, eş, arkadaş, evlat" rollerini aynı anda karşılaması çok zor. Bu imkânsızlık, beklentileri karşılanamayan tarafı üzdüğü gibi, kendisinden çok şey beklenen tarafta da boğucu bir etki yapabiliyor. Hayatımızda sadece bir tane rolü olabileceği halde 'her şeyimizi' üstüne yüklediğimiz kişiden 'ben senin beklentilerini karşılamak zorunda değilim' cevabını aldığımızda yıkılabiliriz.

  O, bunu diliyle ifade etmeyip hiçbir beklentimizi vermeyerek de gösterebilir. Özellikle eşler arası ilişkide makul olan, herkesi kendi konumunda kabullenmek ve fazla beklenti içine girmemektir.

  Psikolog Yasemin Uçal'a göre, bu idrak seviyesine ulaşmanın yolu 'karşımızdakinin de kendimiz gibi birçok konuda aciz, eksikleri olan, mükemmel olmayan' bir insan olduğunu kabullenmekten geçiyor. Bir tane rolü olan insana, başka görevler de yükleyip onu her şeyimiz yapma isteğinin altında sorumluluktan kaçma arzusu yatıyor.

  Çünkü biri her şeyimiz olursa kendi işimizin azalacağını düşünüyoruz. Mesela, 'eşim benim her şeyim' diye düşünen kişi için eşinin varlığı, hayatta çok şeye sahip olmak demektir. Onu sadece eş olarak görse birçok şeyi kaybediyor ve kendisine daha çok iş düşüyor. Kendini geliştirmesi ve daha güçlü olması gerekiyor. Çünkü, hayatta huzurlu ve mutlu olmak için herkesin sorumlulukları vardır. Eksikliğini hissettiği maddi ve manevi ihtiyaçları gidermesini tek bir kişiden beklemek kişinin kendi üzerinde değişim ve gelişim yapmasını da engelliyor.

  Hiç kimsenin mutlak güç sahibi olmadığını hatırlatan Yasemin Uçal, eşimizin her şeyimiz olmasını beklemenin inancımıza da ters düştüğünü söylüyor. Evlenen insanların bir taşla sayısız kuş vurmak istediğini belirten Uçal şöyle konuşuyor:

  "Biri her şeyimiz olacağına, sadece rolü neyi gerektiriyorsa o olsun. Eşimiz eş, çocuğumuz çocuk, annemiz anne, babamız baba olarak kalsın. Onlardan farklı roller beklemek hayatımıza birçok olumsuzluk getirir. Eş de şefkat gösterebilir; ama anne-baba yerine konulamaz. Eşimizle bütünleşiyoruz; ama dünyaya tek gelip tek gittiğimizi unutmayalım. Herkes yaptığından kendisi sorumlu. Bizi yaratan ve huzuruna dönecek olduğumuz Allah ancak her şeyimiz olabilir. Karşımızdakinin sadece kendine düşen sorumluluğu bilmesi ve ona göre davranması hayatı düzenleyen bir durumdur."
   
 2. 11 Mart 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 3. delikizinturkusuyum

  delikizinturkusuyum Hoşgeldin MİRZA'm... Üye

  Katılım:
  27 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.071
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  106
  Tamam güzel bir yazı, paylaşım için de teşekkürler.
  İnsanlar hayatlarını paylaştıkları insanın elbette Herşeyleri olmasını isterler.
  Hem sevgilisi, hem arkadaşı, hem can yoldaşı, hem sırdaşı vs. vs.
  Ama insanlar günlük hayatta sevdiklerine "sen benim herşeyim" dediklerinde bunun anlamı "herşeyimmişsin gibi davran, annem-bamam, kardeşim, sevgilim, arkadaşım vs. vs. olmak için çaba harcamalısın" demek değilki.
  Karşındakine verdiğin değeri anlatıyorsun sadece bu sözcüklerle.:kahve:
   
 4. 11 Mart 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 5. PRINCESS-in-LOVE

  PRINCESS-in-LOVE 2. kez annelik heyecanı Pro Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.338
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  108
  ben bu psikoloğa katılmıyorum.
  Nerden çıkarmış bukadar saçma şeyleri
  Bana eşim sen benim herşeyimsin dediğinde yada ayni cümleyi ben ona söylesem bu kesinlikle doğrudur. Yeri geliyor sadece benim eşim olmakla kalmiyor ayni zamanda annem-babam, sevgilim en iyi arkadaşim vs. oluyor. Bana ondan yakın olan yok. Annem-babam mutlaka çok değerli ama artik heran yanımda olamiyorlar. Artik eşim var benim yanimda ve doğal olarak o benim herşeyim. Yasemin hanım ne derse desin umrumda değil.

  Bu arada vicdan bu sözlerim sana değil canım, paylaşim için teşekkür ederim
   
 6. 11 Mart 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 7. Nurem

  Nurem Siz Herşeye Bedelsiniz! Pro Üye

  Katılım:
  10 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.014
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  Sana aynen katılıyorum.Sevdiğim insan benim herşeyim.Allah'ın yeri bambaşka zaten.Kim birileriyle kıyaslayabilir ki?
   
 8. 11 Mart 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 9. ozlem28

  ozlem28 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2007
  Mesajlar:
  830
  Beğenildi:
  44
  Ödül Puanları:
  108
  ben psikoloğun söylediklerine katılıyorum. evliliklerde problemler genellikle beklentilerin çok olmasından kaynaklanıyor. bu beklentilerde çoğunlukla kadınlarda oluyor. bizlerin beklentileri daha fazla erkeklere oranla. okuduğum yorumlarda psikoloğun söylediklerinden cımbızla çekip almışsınız. tabiki eşlerimiz sadece eş değil, yeri geldiğinde hem anne,hem baba, hem dost olmalı. ama bu demek değildirki bütün rolleri onların üstlerine yüklemeliyiz. beklentilerimiz ne kadar az olursa, okadar daha mutlu oluruz diye düşünüyorum ben ve psikolojada aynen katılıyorum..
   
 10. 11 Mart 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 11. Kite_Runner

  Kite_Runner Pretty Woman Üye

  Katılım:
  22 Ocak 2008
  Mesajlar:
  591
  Beğenildi:
  58
  Ödül Puanları:
  113
  Bu sözü eşimle karşılıklı kullanırız...Hemde sık sık...
  Açıkcası bana çok mantıklı gelmedi. Ben eşim bunu söylediğinde herşeyi olmalıyım psikolojisine girmiyorum. Sadece çok sevildiğimi hissediyorum.

  Normal bir insanında bu sözü farklı algılayacağını sanmıyorum...
   
 12. 11 Mart 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 13. EU1

  EU1 Guest

  Ben Eşime Herzaman Benim Herşeyimsin Derim.ama Hiçbir Zaman Herşeyim Gibi Hareket Et Imasinda Bulunarak Değil.bende Katilmiyorum.biz Allahla Ilişkimizi Kariştirmayiz.yüce Rabbim Adi üstünde Yaratanim.ama Eşim Ise Herşeyim Yani Dostum Arkadaşim Sirdaşim Anam Babam...
  Bu Cümle Birbirimizi Daha çok Bağlar.çünkü Sadece Birbirmizi Taniriz.
   
 14. 13 Mart 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 15. ecrenim

  ecrenim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  205
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  benim herşeyim,KIZIM,,, eşe duyulan sevgiyi büyütmemek gerektiğini düşünüyorum!!!
   
 16. 13 Mart 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 17. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
  ""sen benim herşeyimsin..." o kadar anlamlı bir cümleki karşıdaki insana sevildiğinin,önemsendiğinin,onure edildiğinin bir sigesidir sanki..yani hiçbir zaman bir eş anne,baba,kardeş olamaz bunu beklemekte bir o kadar saçma..herkesin yeri ayrı ,değeri ayrıdır..eş,sevgili olur,arkadaş olur,eş olur o kadar..
   
 18. 14 Mart 2008
  Konu Sahibi : vicdan
 19. KATRE-34

  KATRE-34 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2008
  Mesajlar:
  36
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bende bu fikre katılmıyorum...eşim benim için elbetteki herşeydir... allah sevgisi ve ona duyulan çok farklı bir şey...bunu ayırt edemeyen bir insan zaten normal biri değildir...birbirlerini seven çiftler bunu yani sen benim her şeyimsin cümlesini kullanırlar ve bizde eşimle çok sık kullanırız... bu birbirimizi ne kadar çok tamamladığımızı gösteriyor...bu cümlenin yerinde kullanıldığını ispatlamış oluyor...