SEN KORK PRÖMOKOK! / Bebeğinizi Pnömokok hastalıklarından koruyabilirsiniz

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Ms.Eda tarafından 18 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  18 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 1. Ms.Eda

  Ms.Eda Annedir yüreği Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.295
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Bu aralar Tv ekranlarında bu başlığı duyar olduk ama nedir ne değildir bilgi vermiyor. Bu sabah eşimle konuştuktan sonra internete girip nedir diye baktım okuduktan sonrada sizinle paylaşmak istedim. Bence 2 dak. ayırıp okuyun derim anneler ve anne adayları.


  Pnömokok nedir? Nerede bulunur? Nasıl Bulaşır?

  Pnömokok, bebeklik ve çocukluk çağında sık rastlanan ve menenjit, zatürre, kan iltihabı, orta kulak iltihabı, sinüzit gibi hastalıklara yol açan bir mikroptur (1,2).

  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre pnömokoklara bağlı hastalıklar, dünya üzerinde her yıl 5 yaşından küçük yaklaşık 1 milyon çocuğun ölümüne neden olmaktadır (1).

  Pnömokoklar bebeklik ve çocukluk çağında burun, geniz ve boğazda yaygın olarak bulunurlar (3). Bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediğinden, pnömokok hastalıklarına karşı daha savunmasızdırlar (4).

  Burun içinde ve boğaz bölgesinde pnömokok bulunan bebek ve çocuklar mikrobu diğer bireylere bulaştırabilirler. Bulaşma, öksürme veya hapşırma esnasında havaya yayılan damlacıkların solunması, yıkanmamış ellerin ağız ve burun bölgesi ile teması veya yakın temas yoluyla olur.

  Pnömokok özellikle çocukların toplu halde bulunduğu kreş ve anaokulu gibi yerlerde çok hızla yayıldığından, kreşe giden çocuklarda pnömokok taşıma oranları ve buna bağlı hastalıkların görülme sıklığı daha yüksektir (5).

  Pnömokok mikrobu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz interaktif animasyonu izlemek üzere buraya(http://www.pnomokok.com/pnomokokmikrobu.html) tıklayın.

  -
  Pnömokok hangi hastalıklara sebep olur? (6,7,8)

  Zatürre
  Zatürre, çocukluk çağında en sık ölüm nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Zatürre, akciğerlerde bulunan hava keseciklerinin iltihap ile dolduğu ve yeterli hava alışverişinin yapılamadığı ciddi ve tehlikeli bir solunum yolu hastalığıdır. Pnömokoklar insandan insana genellikle hava yoluyla bulaşır.

  Zatürrenin belirtileri arasında, koyu kıvamlı, sarı-yeşil renkli veya kanlı balgamın eşlik edebildiği öksürük, yüksek ateş ve titreme, nefes darlığı, göğüs ağrısı, halsizlik, zor ve hızlı soluk alma sayılabilir.

  Menenjit
  Pnömokoklar beyin ve omuriliği koruyan sıvıya ulaştıkları zaman menenjite neden olurlar. Menenjit, beyin ve omuriliği kaplayan ince zarların ve kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Son derece ciddi bir hastalık olan menenjit, ölümle veya işitme kaybı, görme bozuklugu, zeka geriliği, hareket bozuklukları gibi kalıcı sakatlıklarla sonuçlanabilir.
  Menenjitin belirtileri arasında, yüksek ateş, ense sertliği, baş ağrısı, kusma, aşırı yorgunluk, huzursuzluk ve iştahsızlık sayılabilir. Tedavisi çoğunlukla hastaneye yatırılarak yapılır.

  Kan iltihabı
  Pnömokoklar, bazı durumlarda kana karışarak burada çoğalabilirler. Pnömokokların kanı istila etmesi durumuna kan iltihabı denir. Vücut, mikroplara ve mikropların salgıladığı maddelere karşı organ yetmezliğiyle sonuçlanan bir tepki verebilir. Kan iltihabı ölümle sonuçlanabilen son derece ciddi bir hastalıktır.

  Hastalık belirtileri arasında, yüksek ateş, böbrek, karaciğer gibi organların fonksiyonlarında bozulma, bilinç bozulması, davranış bozuklukları, nefes darlığı sayılabilir.

  Orta Kulak İltihabı
  Pnömokokların neden olduğu önemli hastalıklardan biri de orta kulak iltihabıdır. 0-2 yaş arasındaki her 10 çocuktan 9'u en az bir kez orta kulak iltihabına yakalanmaktadır. Bu hastalık, soğuk algınlığı, grip gibi diğer solunum yolu hastalıkları ile birlikte de görülebilir (9).

  Orta kulak iltihabının uzun sürmesi ve tekrarlaması işitme kaybına, buna bağlı olarak konuşma bozukluklarına yol açabilir. Bazı durumlarda, tedavi edilmeyen orta kulak iltihabı, kulak çevresinde kemik hastalıklarına, menenjite veya yüz felcine dahi neden olabilmektedir (10).

  Orta kulak iltihabı belirtileri arasında, kulak ağrısı, çocuğun ağrı nedeniyle kulaklarını kaşıması veya çekiştirmesi, ateş, huzursuzluk ve ağlama sayılabilir.

  Sinüzit
  Yüz kemiklerinde, sinüs adı verilen içi hava dolu boşluklar bulunur. Pnömokokların bu boşlukları kaplayan zarlara yerleşmesi sonucunda sinüzit oluşabilir.

  Sinüzit belirtileri arasında, göz arkasında basınç hissi, yüzde ağrı, burundan soluk alıp verme güçlüğü, genizde akıntı, uzun süreli - bazen kanlı burun akıntısı ve yüksek ateş sayılabilir.


  Pnömokok hastalıkları nasıl teşhis ve tedavi edilir?

  Pnömokok hastalıklarının teşhisi için röntgen, kan testleri ve bazen de bel bölgesinden su alma işlemine gerek duyulabilir.

  Pnömokok hastalıklarının tedavisinde genel olarak antibiyotikler kullanılmaktadır. Ne yazık ki, pnömokoklar her geçen gün antibiyotiklere karşı daha fazla direnç kazandığından, pnömokok hastalıklarının tedavisi giderek zorlaşmakta ve tedavi başarısı düşmektedir (11). Pnömokok hastalıklarından korunmanın en etkili yollarından biri ise aşılamadır (1). Çocukları hastalıklara karşı aşı ile koruyarak sık antibiyotik kullanımının azaltılması, mikropların antibiyotiklere karşı direncini de düşürebilmektedir (12).


  Referanslar:
  1-WHO Weekly Epidemiological Record, 23 March 2007, 82nd Year. No. 12, 2007, 82, 93-104.
  2-Expert Rev Anti Infect Ther 2005; 3(5):739-750.
  3-J Infect Dis 2001;184:451-9.
  4-Immunisation Info Sep 2006. Immunisation Advisory Center. University of Auckland. (http://www.immune.org.nz/?t=899)
  5-Pediatrics 1999;103;e28.
  6-MMWR April 4, 1997 / Vol. 46 / No. RR-8.
  7-Toraks Derneği Eğitim Kitapları Serisi Sayı:A4.
  8-Toraks Dergisi. Cilt 3, Ek 3 . Ağustos 2002
  9-Pharmacotherapy 2005;25(9):1193-1212.
  10-Arch Otolaryngol Head Neck Surg. 2004;130:289-292.
  11-Clin Microbiol Infect, Volume 8 Supplement 3 : 9-20, 2002.
  12-N Engl J Med 2006;354:1455-63.  Pnömokok Hastalıklarından Korunma
  Anne Sütü ve Beslenme
  Hijyen ve Temiz Hava
  Aşılama (Bebeğinize özel aşı takvimi için tıklayın)
  Pnömokok mikrobu ve hastalıkları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın(http://www.pnomokok.com/pnomokokhastaliklari.html#ss2).

  Anne Sütü ve Beslenme
  Uzmanlar sadece anne sütü verilen çocuklarda mikroplara bağlı hastalıkların daha az görüldüğünü ve bu bebeklerde, sadece anne sütü verilmeyenlere kıyasla, daha az ciddi hastalık geliştiğini belirtmektedir. Anne sütü çocuğun sağkalması, gelişimi ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gerekli besinleri, antioksidanları, hormonları ve antikorları içerir. Anne sütüyle beslenmeyen altı aylıktan küçük bebekler, yaşamın ilk altı ayında sadece anne sütüyle beslenen bebeklere kıyasla, zatürre nedeniyle ölüm açısından beş kat yüksek risk altındadır (1).

  Yetersiz ve yanlış beslenen çocuklar hastalıklara yakalanma ve bunun sonucunda çocuk ölümleri ve sakatlıklar bakımından daha yüksek risk altındadır. Kötü beslenme çocuklarda zatürre geliştirme riskini iki şekilde artırır. Birincisi, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için yeterli miktarda protein ve enerji alınması gereklidir. Kötü beslenme çocuğun bağışıklık sistemini zayıflamasına sebep olur. İkincisi, kötü beslenen çocuğun solunum kasları daha güçsüzdür, bu nedenle solunum yollarındaki salgıları gerektiği kadar iyi temizleyemez. (1).

  Yeterli miktarda çinko minerali almayan çocuklar zatürre geliştirme ve buna bağlı ölüm açısından daha fazla risk altındadır. Beslenme yoluyla yeterli miktarda çinko alınması zatürre görülme sıklığının ve hastalık şiddetinin azaltılmasına yardımcı olur (1).


  Hijyen ve Temiz Hava
  Bazı araştırmalar el yıkama ve ev içi hava kirliliğinin azaltılmasının da gelişmekte olan ülkelerde pnömokoklara bağlı ölümlerin azaltılmasında önemli bir role sahip olduğunu belirtmektedir (1). Pnömokok hastalıklarından korunmak için çocuklara ellerini düzenli olarak su ve sabun ile yıkamaları öğretilmelidir (2). Ayrıca, solunumu olumsuz etkileyebilen ve çocukların hastalanma olasılığını artıran tozlu, sigara dumanlı ortamlardan uzak durulmalıdır (3).


  Aşılama
  Sağlık otoriteleri aşılamayı pnömokok hastalıkların önlenmesinde en etkin yöntemlerden biri olarak göstermektedir (1,4).

  Konjuge pnömokok aşısı, bebek ve çocukları zatürre, menenjit, kan iltihabı orta kulak iltihabı ve sinüzit gibi pnömokok hastalıklarına karşı korumak amacıyla üretilmiştir (5). Konjuge pnömokok aşısı Amerika, Almanya, Fransa, İngiltere, Yunanistan, Meksika, Kosta Rika gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 17 ülkede rutin aşı takviminde olup devlet tarafından ücretsiz uygulanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü konjuge pnömokok aşısının dünyada beş yaş altı ölümlerin azaltılmasında önemli bir katkısı olduğunu kabul etmekte, tüm ülkelerde rutin aşı takvimine alınmasını öncelikle tavsiye etmektedir (4).

  Konjuge pnömokok aşısının, 6 hafta (1.5 ay) ile 9 yaş arasındaki tüm bebek ve çocuklarda uygulanması önerilmektedir. Bebeklerde 2. aydan başlayarak en az bir ay ara ile 3 kez ve 12. - 15. aylar arasında bir doz daha olmak üzere toplam 4 doz uygulanır. Diğer yaş grupları için de farklı bir aşılama programı bulunmaktadır. Konjuge pnömokok aşısı diğer çocukluk çağı aşılarıyla birlikte uygulanabilmektedir (5).

  Pnömokok mikrobuna karşı geliştirilmiş bir diğer aşı polisakkarit pnömokok aşısıdır. Polisakkarit aşı ülkemizde 2 yaşından küçük bebekler için ruhsatlı olmayıp bu yaş grubunda koruma sağlamaz (6). Sadece 2 yaştan büyük ve kronik hastalığı bulunan çocuklar ve erişkinlerde kullanılan bu aşı, 5 yılda bir tekrarlanmalıdır (7).

  Doğum tarihini girerek bebeğinizin özel aşı takvimini oluşturmak ve hangi tarihte hangi aşıyı yaptırmanız gerektiğini öğrenmek için interaktif aşı takvimini kullanabilirsiniz.


  Referanslar:

  1-UNICEF ve Dünya Saglik Örgütü Raporu. Pnömoni: Unutulmuş Çocuk Katili, 2006
  2-JAMA, April 12, 2006; Vol 295, No. 14: 1730.
  3-Int J Epidemiol, 1996; 25;4: 885-893.
  4-WHO Weekly Epidemiological Record, 23 March 2007, 82nd Year. No. 12, 2007, 82, 93-104.
  5-Prevenar prospektüs bilgisi
  6-Drugs 2005; 65 (2): 229-255
  7-MMWR April 4, 1997 / Vol. 46 / No. RR-8.  Ücretsiz Danışma Hattı
  0800 211 45 45
  KAYNAK: http://www.pnomokok.com/ (bir göz atın derim)
   
 2. 18 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 3. anne-10

  anne-10 eşim ve oğullarıma aşığım Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.111
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  çok Teşekkürler Canim Bu duyarlılığın Için Benimde 17 Aylik Bioğlum Var Sayende Bu Konuda Bilgi Edindim
   
 4. 18 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 5. Ms.Eda

  Ms.Eda Annedir yüreği Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.295
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Rica ederim, umarım bolca okunur ve bilgi edinilir.
   
 6. 18 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 7. EU1

  EU1 Guest

  ben bu konuyu açmıştım ama açtığın yinede ii olmuşşş.çok önemli bir kon çünküüü
   
 8. 19 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 9. Ms.Eda

  Ms.Eda Annedir yüreği Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.295
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  güncellensinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
   
 10. 20 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 11. DreamLover

  DreamLover Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.751
  Beğenildi:
  107
  Ödül Puanları:
  113
  Canım emeğine sağlık çok faydalı bir konuya değinmiş, araştırmışsın. Bizimle paylaştığın için teşekkürler.
   
 12. 20 Kasım 2007
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 13. kucukkedicik

  kucukkedicik Guest

  canım çok önemli bir konuya değinmişsin. bilgilendirmen için teşekkürler. emeğine sağlık a.s.a.s.a.s.