Septum yüzünden bebeğimi kaybettim...

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve sahbam tarafından 21 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

21 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : sahbam
  1. sahbam

sahbam Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    evleneli 3 yıl oluyor.bende septum ve myom vardı..ilk sene hamile kaldığımda 4 haftalıkken bebek düştü...septuma ve myoma dayanamadı tabi.sonrası ameliyat oldum.sezeryan gibi kesilerek myom alındı, kesilmesi gerekiyordu çünkü myomum büyüktü..ve kameraylaalttan girilerek septum ameliyatı yapıldı...sonrası 1 sene sonra bebek düşündük tekrar..ve hemen hamile kalmıştım...ama malesef 2,5 aylık hamileyken bebeğin kalp atışlarını göremedik..kalbi durmuştu..nedeni sebebi belli değildi..kürtaj olmak zorunda kaldım...sonrası ankarada Prof.Dr.a göründüm.İncelemeye alalım seni dedi.Daha öncesinde septum alındığını myom alındığını söylemiştim.kan tahlilleri, ultrason, ve en korkuncu rahim filmi...herşey film de ortaya çıktı...gerisi hep normaldi.dediki prof. septumun var alınacak...ben ağladım o anda..nasıl ameliyat etmiş o zaman bu koskoca dünyaca ünlü prof...alamamışmı tamamını septumun diye ağlayarak söylendim hep...ve sonrası dedim ki gideyim beni ameliyat eden profla görüşeyim.ve görüştüm..doktor dediki polipin var onu alcaz bu septumdan bişey olmaz çok az bişey felan...rahatlamıştım ve yine kamerayla alttan polip alındı..basit bir operasyondu..sonrası 5-6 ay sonra yine hamile kaldım.herşey yolundaydı...1.ay,2.ay,3.ay ve derken 4.ayı geçirdim ama malesef kesesi patladı bebeğimin suyu olduğu gibi boşaldı..acile kaldırıldım..bebeğin yaşam kaynağı suyu hiç kalmadığından suni sancıyla doğuma alındım..bu bebeğimide kaybettim..1 değil,2 değil, 3 olmuştu...uuufff....12 gün geçti aradan...psikolojim alt üst oldu.yeni yeni toparlanmaya çalışıyorum..neyseki alanyadayım ve burdaki iyi bir dra göründüm dedi daha önceki filmi gösterdim septumun alıncak diye.bebeği septum itmiş..kamerayla bakıncak felan..2-3 ay sonra yaptıracağım artık ameliyat..dediki doktorum, ilk ameliyatta hallolmazmış septum..bi kaç seansla hallolurmuş..İnşallah sebebi budur ve ameliyatı son kez olup hallolur inşallah...tek diyeceğim şey kadın olmak o kadart zor ki...her şey kadınların üzerinde malesef..En büyük desteğim eşime burdan sonsuz sevgilerimi iletiyorum..onun ve ailemin destekleriyle ayaktayım...:1no2:benneyaptımki

2. 21 Temmuz 2009
  3. pptya87

pptya87 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    268
    Ödül Puanları:
    153
    canım büyük geçmiş olsun ya çok zor şeyler yaşamışsın inş bundan sonra böyle olmaz ve bebeğini sağlıkla kuçağına alırsın.benimde eşimde varikosel var ameliyat olcak önümüzdeki ay dua ediyoruz inş başka sorun çıkmaz diye çünkü 2 yıldır bebek istiyoruz birde bende sorun çıkarsa iş çok uzar allah hepimize sağlıklı hayırlı evlatlar nasip etsin.gerçekten çok metanetlisin arkadaşım içimden bir his sonunda bebeğine kavuşcağını söylüyor inş inş inş.....

4. 22 Temmuz 2009
  5. asnil

asnil içimin gülen yüzü... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    çok geçmiş olsun canım inanki çok üzüldüm bende iki bebegimi kaybettim ama sebebi belli değil senin yazdıkalrını okuyunca korkmadım desem yalan olur umarım benim sebep seninle aynı değildir yarın pataloji sonucunu alcam korkuyorum

6. 22 Temmuz 2009
  7. sier

sier Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    Merhabalar arkadaşımm..öncelikle çok geçmiş olsun..hikayelerimiz birbirine çok benziyor..bende ilk hamileliğimde 10 haftalık iken bebeğin kalbi durdu ve kürtaj oldum..hamilelik esnasında lekelenme ve kanama yaşamıştım bu yüzden bakılan vajinal usg lerde rahimde anomali olduğu tespit edildi.zaten daha o zamanlar demişlerdi büyük bi olasılıkla düşük veya erken doğum yaparsın diye..ve dedikleri gibi oldu bebeğin kalbi durdu..kürtajdan sonra rahim filmi çekildim ve septum yani perde tespit edildi.bunun için histereskopi ile laparoskopi ameliyatı oldum..ameliyattan sonra çekilen kontrol hsg sinde (rahim filminde) septum nerdeyse halen duruyordu!!! ben bile anlıyordum daha var olduğunu..dr uma gösterdiğimde bendeki septumun derin bir septum olduğunu, böyle vakalarda iki aşamada alınmasını uygun bulduklarını söyledi..yani rahmin delinmesi vb gibi şeyler yaşanmasın diye iki etapta alınması daha uygun imiş..tabi bende aynen senin gibi ağlayarak kabul ettim anlattıklarını..çünkü kolay değil bi daha aynı sıkıntılar, ameliyat vs..neyse 3 ay aradan sonra tekrar aynı operasyonları oldum..bu sefer dr um rahim filmi istemedi, gerek yok dedi..işin ilginç yanı ilacın bitince adetinin ilk 3 günü içerisinde gel iğne yapcaz filan dedi..yani aşılama yöntemini yapılacağını söyledi..bizde eşimle buna bi anlam veremedik tabi..bizim çocuk yapmada yani benim hamile kalmamda bi sıkıntı olmadığını hatırlattık..düşüğümü hatta söyledik.. o da bunları bildiğini, bu yöntem ile daha çabuk,kolay hamile kalmam için vs vs bişeyler dedi..tabi bizim halen kafamıza yatmadı dedikleri..bu arada ben ameliyatlarımı ankara etlik zübeyde hanım hastanesinde oldum.dr umda infertilite klinik şefi berna dilbaz idi..biz bu dedikleri konusunda tatmin olamadık ve başka iki dr a daha gösterdim sonuçlarımı ve hikayemi anlattım..iki dr da aşılamanın bizim için hiç gerekli olmadığını söylediler.bir tanesi de 2.ameliyattan sonraki rahim filmim olmadığı için, adetin 3.günü filan gel histereskopi ile bakalım dedi.yani rahimin durumu nedir yeterli alanı varmı başka bi problem varmı gibilerinden..yani artık işimizi şansa bırakmayalım sonuçta iki ameliyat, onca şey yaşamışsın kolay şeyler değil bunlar dedi..ve ben de bu tutumunu çok beğendim yani en azından vicdanlı olduğu anlaşılıyor..bugün adetimin 3.günü old.için gittim.alttan ultrasonla baktı ve biraz yapışıklıklar var dedi..bu ameliyatlardan sonra olabilen şeyler bunlar dedi..onun için adetimin bitiminde (ctesi günü) ofis histereskopisi yapcaz hem kendinde gör kameradan hemde yapışıklık vs.varsa alıcaz dedi..çok kısa bir işlem olduğunu merak edilecek korkulacak birşey olmadığı söyledi..ctesini bekliyorum artık bakalım ne olacak..ben hiç anestezisiz histereskopi olmadım sanırım rahim içine sıvı veriliyomuş önce sonrada kamera ile bakılıp yapışıklıklar varsa düzeltilecek..bu konuda tecrüben varmı yani acı,ağrı açısından durum nedir??bir de sana tavsiyem çok iyi,ilgili bir doktora yaptır ameliyatını..bir de kesinlikle ameliyat sonucunu bir şekilde görmeden yani rahim filmi olsun,histereskopi ile olsun hamileliği düşünme..yani yaşananlar hele sen daha çok şey yaşamışsın artık işini şansa kesinlikle bırakma derim ben..seni çok çokkkk iyi anlıyorumm..buradan birbirimize gelişmeleri anlatalım..benimde bu konuda birileriyle daha doğrusu beni anlayabilecek birileriyle paylaşmaya ihtiyacım var..umarım en kısa zamanda sıkıntılarımız biter ve birbirimize hamilelik ve doğum haberlerimizi veririz arkadaşımm...kaydirigubbakcemile5 vereliniortak

Son düzenleme: 22 Temmuz 2009
  8. 22 Temmuz 2009
  9. sahbam

sahbam Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    iyi oldu bu paylaşımım...benimle aynı şeyleri yaşayanlar ve beni anlayanlar var en azından...başkalarına anlatsan bu kız problemli derler...halbuki basit operasyonla halledilebilir birşey değilmi...ama işte insanın başına gelmeyince....sen 3. histereskopi olcaksın anladığım kadarıyla...ben bilmezdimki 2 ve 3 defa olunacağını...neyse bakalım yaptırıcaz artık...doktorum dediki iki yöntemle denettirebilirsin dedi..laparoskopi ile göbekten girilip ışık tutulur.histereskopi ile rahim içindeki septum alınır...rahim den ışık görülene kadar kazılır ve belli bir noktada bırakılıp son bulur...3 ay sonra yaptıracağım..ben de ankaralıyım.orda doğdum yaşadım..evlenince alanyaya yerleştim...benim ilk ameliyatı yapan dünyaca ününü duyurmuş Prof.Dr.Ali AYHAN dı.o zaman hacettepedeydi...inanamazsın hasta sayısını...100 lerce...eşi bile ayrılmış işine düşkünlüğünden...sabahlara kadar çalışıyor ameliyat ediyor hep...adam kasap gibi kesiyor biçiyor 5 dk da...öyle eli çabuk güzel...ama acayip bi dr..iletişimi iyi değil...niye demedi bana bak kızım bu septum tam alınmadı..2.sini olceksin diye...bende bilemedim tabi soru soramadım...Yani jinekologla detayıyla konuşmak istiyorum bir psikologla konuşur gibi...buna ihtiyacım var...beni rahatlatmasını istiyorum...işte burada varmış bir tane ...gideceğim yarın...bakalım neler anlatacak...Yalnız sana birşey söyleyimmi...tavsiye ederim Gazi Hastanesi mükemmeldir bu konuda....Prof Tuncay NAS var...ona gideceğim...Bakalım...bu arada birde şunu öğrendim burdaki doktorumdan...Tüp bebek yöntemleriyle uğraşan doktorlar bu işte daha iyiymiş..yani septum ameliyatını daha iyi yaparlarmış felan...

Sanada çok büyük geçmişler olsun..inşallah sende bende kurtuluruz bu dertten..Ama yinede allah daha büyük bir acı keder vermesin yarabbim...Şükürki hamile kalmamızda yok bi problem....Tekrar görüşmek üzere...hihoyyyt

10. 23 Temmuz 2009
  11. zeyhat

zeyhat sonunda oldu :) Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    106
    Merhaba bende septum vardı. Benimki çok şükür hamile kalmadan anlaşıldı. Ban bir iki dr belki düşmeyebilir biz önce gebelik tasiye ediyoruz düşerse ameliyatla alıyoruz dedi. Göze alamadım ben erken doğum düşük. Hemen ameliyat oldum. Tek ameliyatla hepsi alındı kurtuldum.. Artık perdeyi düşünmüyorum.

12. 23 Temmuz 2009
  13. nehiryeli1

nehiryeli1 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    bu septum olayı insanın piskolojisini mahvediyor benim ilk gebeliğim 5 aylıkken ölü dogumla sonuçlandı dogum sonrası septum oldugu anlaşıldı gebeliklerin çogunun düşük yada erken dogum olunacagı söylendii .sonrasında hamile kaldım ve 9 ayı tamamlayarak sağlıklı bir çocuk dünyaya geitrdim çok şükür ama ikinciyi yapmama asla cesaretim yok erken dogum riskinden çok korkuyorum ,inş. sizlerde sağlıkla yavrunuzu kucağınıza alırsınız .bu tür rahatsızlıkların oldugunu bilmeyen cahil insanların ikinci çocugu yap deme ısrarlarına dayanamıyorum ayrıca.

14. 24 Temmuz 2009
  15. sier

sier Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba arkadaşım..sanada geçmiş olsun öncelikle..maalesef bazılarımız bu konuda şanssız ve böyle sıkıntılar yaşamadan hamilelik ve doğum yapamıyor..kader kısmet işte yapacak bişey yok..sen ne güzel çocuğunu kucağına alabilmişsin sağlıklı bi şekilde..allah bizlere de nasip eder inşallah..buarada sen ölü doğumundan sonra ameliyat oldun sanırım septumdan dolayı yani..bu arada bir kerede halloldumu septumun ve de ameliyat sonrası ne zaman hamile kaldın acaba? hamilelikte bir sıkıntı vs.yaşadınmı bi de son sorum doğumun nasıl oldu yani normal sezeryan? biraz çok sordum ama kusura bakma sen bizlerden önde olduğun ve herşeyi atlattığın için merak ediyorum..şimdiden çok teşekkürler.. a.s. opuyorumnanaktan

16. 24 Temmuz 2009
  17. Borzo

Borzo Mucizemmm Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Septum nedir nasıl anlaşılıyor arkadaşlar?

18. 24 Temmuz 2009
  19. burcudemir

burcudemir Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    çok geçmiş olsun, çok zor şeyler yaşamışsınız, umarım biran önce bu durumdan kurtulur yeniden hamile kalırsınız...