seramik tencereler hakkında düşünceleriniz neler?

Konusu 'Mutfak Araç ve Gereçleri' forumundadır ve heath_19 tarafından 17 Mart 2011 başlatılmıştır.

17 Mart 2011
    Konu Sahibi : heath_19
  1. heath_19

heath_19 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    mrb arkadaslar dunden berı kafama takılan konu seramık tencre.
    dun kuzenımde gordum 3 keredır kullanıyorum suan ıcın gayet memnunum dıyor.
    sızlerın seramık hakkındakı dusuncenız nedır. saglıklımıdır? kullanıslımıdır? vede hangı marka yı onerırsınız?
    googlede bıraz arastırdım henuz pek yaygın deıl sanırım o yuzden pek bılgı bulamadım. bır yerde de seramık catlama kırılma yapıp yemege karısabılır falan yazıyordu kafam karıstı dogrusu.:KK51:

2. 17 Mart 2011
  3. moonna

moonna Aktif Üye Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    38
    merhaba.seramik yumurta sahanı kullanıyorum.sık kullanmıyorum ama bir sorunum yok.seramik tencere denemedim ama fikrimce çelik tencereler hem sağlık açısından,hemde kullanım ömrü olarak daha kullanışlı olur.'korkmaz' ın tencere takımını almıştım.yıllardır severk kullanıyorum.kaliteli çelik bir tam set seramiğe göre daha iyi olur bence.ama illaki seramik olsun diyorsanız bir tane alın deneyin ,memnun kalırsanız set olarak düşünürsünüz.

4. 17 Mart 2011
  5. limelemon

limelemon duygusal balık Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    biraz daha yaygınlaşsın, ben de bir tava ve bir pilav tenceresi alıcam, teflon tencere setim var, çelik setin yanında vermişlerdi ama sevmiyorum teflon:KK20: sağlıksız buluyorum. seramikler ne kadar olsa teflon kadar zararlı olamaz kanımca.

6. 17 Mart 2011
  7. gnnrkcy

gnnrkcy Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Canım by konuda en iyi marka İtalyan Markası Monetta ve yanlış hatırlamıyorsam en az 5 yıl garantili. Kullanım şartları tamamen teflonla aynı. Nasıl teflonu kazıyınca yemekle birlikte midene gitme riski varsa seramikte de olabilir ama sanmıyorum. Ben bu konuyu çok araştırdım kaliteli bir ürün aldığında kesinlikle böyle bir şey olacağını sanmıyorum. Isı şoklarına maruz bırakmamamız gerekiyor bu tencereleri ki teflonlar için de aynı şey geçerli. Teflonda PTFOA diye bir kanserojen madde var ve benim bildiğim uçak üretiminde kullanılmak için keşfedilen teflon nedense mutfaklarımızın vazgeçilmez parçası haline getirildi. Seramiğin ham maddesi cam ve toprak olduğu için sağlık açısından tehlike yaratmıyor. Ben teflon tencerelere çok karşıyım. Özellikle Tefalin bu kadar sağlıksız ürünleri bu kadar pahalı satmasına bir anlam veremiyorum. Bir de Korkmazınkileri gördüm onlar da çok hoşuma gitmişti. Emsanın ve Ceminkiler hoşuma gitmedi.

8. 20 Mart 2011
  9. heath_19

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cevap veren arkadaslar tesekkur ederımm :KK3:
    bende celık tencere setımı korkmazdan aldım pılav falan yapmak ıcın alayım dıyorum
    en ıyısı dedıgınız gıbı bır tane alıp denemek baktım hosuma gıderse sonra devamını almak daha mantıklı olcak :KK55:

10. 20 Mart 2011
  11. moneng

moneng Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de yuvarlak tava ve wok tava almayı düsünüyorum seramik olarak. Korkmaz veya Emsan alıcam sanırım. Cem de seramik set cıkarmıs ama ona guvenemedim acıkcası. Ben seramikle döküm arasındaki farkı merak ediyorum daha cok aslında.

12. 20 Mart 2011
  13. gnnrkcy

gnnrkcy Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Canım seramik teflona alternatif olarak doğal hammaddelerden cam ve topraktan yararlanılarak alüminyum üzerine nanoteknolojiyle kaplanması yöntemiyle elde edilir. Tamamen pürüzsüz bir yüzey oluşturur. Döküm tencerelerde ise asıl güvendiğim Demirdöküm tencerelerdir. Özellikle etli yemekleri ve fırın yemeklerini yapmaya elvirişli bu tencereler. Demirdöküm olanlar çok ağır oluyor. Seramikler teflonlar gibi hafif.

14. 20 Mart 2011
  15. moneng

moneng Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet aynen dediginiz gibi seramikler teflonlar gibi hafif ve yazdıklarınız da kafamdaki soru isaretlerini sildi acıkcası. Et pisirmek icin döküm grill ve güvec yerine de döküm tencere alıcam, demir döküm olanlarından. Teflon alacaklarımı da seramik alıcam gibi görünüyor, sanırım sadece sahan seti gibi bir seti ve pilav tenceresini teflon alıcam. Benim kafa karısıklıgım grill tavaların teflon+döküm+seramik tiplerinin bulunmasındandı ama cidden cevabınız cok mantıklı. Cok tesekkur ederim yardımınız icin :)

16. 20 Mart 2011
  17. heath_19

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım gecen burda bır magzaya gıttım baktım demıstım. 1 marka nın seramık tencersı vardı
    cem ve emsan
    annem emsan daha ıyıdır dedı tam onu bakacaktım satıcı hayır cemınkı cok daha ıyı dedı bayada met ettı kafam karıstı :KK37:

18. 20 Mart 2011
  19. moneng

moneng Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Açıkçası satıcıların yorumlarına güvenmiyorum ben, bu kisiden kisiye göre tabi ki degisebilir ama benim fikrim bu. Cem'den cok sikayet vardı bu forumda, anneme anlattım, aynen kendisi de bir tencere almıs 5 ayda mahvoldu yazık giden paraya dedi. O yüzden teflon alacagım ürün olursa onları Taç'dan -kuzenimin esinin babası eskiden bu isi yaparmıs kendi ceyizinde kız tüm tencereleri Taç markaydı, evlerinde de yıllardır kullanmıslar cok memnunlarmıs- alacagım. Seramik ürünleri ki bunlar benim icin; wok tava, 28 cm civarı bir yuvarlak tava ve belki pilav tenceresi, Korkmaz ya da Emsan alacagım. Annemin yıllardır kullandıgı bir tencere vardı kaldırdım altını baktım Emsan yazıyor, bugune kadar hic isim olmadıgından böyle seylerle dikkat etmemisim daha önce. Yengelerime falan da sordum onlar da Emsan al pisman olma dediler. Böyleyken böyle yani :) Sonuc olarak bu konuda Cem'e güvenmiyorum.