servikal gebelik

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve elif yildiz tarafından 20 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  20 Ocak 2009
  Konu Sahibi : elif yildiz
 1. elif yildiz

  elif yildiz Guest

  Dr Bey merhaba..

  ben doğal yoldan 3 dış gebelik geçirdim.1.si açık ameliyatla ,2.si methotraxat iğne ile , 3.sü ise laporoskopide farkedildiği için işlem sırasında sonlandırıldı.Daha sonra lapoaroskopi ile tüplerim kapatıldı.Tüplerim kapanmadan önce 3 micro denedim fakat hiç gebelik olmadı.1 microda tüpler kapatılınca denedim.12.günde çok yüksek bir değerle karşılaınca çoğul gebelik diye düşüdük.2 hafta sonra kese görmeye gidecektikki testten 6 gün sonra kanamm oldu çok az miktarda. sonraki gün biraz daha fazla kanadım.kontrole gittiğimde gebeliğimin Servikal Gebelik olduğunu öğrendim.ertesi günü sanırım bir çeşit küretaj işlemi ile gebeliğim sonlandırıldı.Size sorularım
  * Servikal gebelik neden olur? (Daha önce geçirilimiş küretaj işlemim yok.Sadece ilk microdan sonra 1,5 cm lik küçük bi polip histereskopi ile alındı)
  * Servikal gebelikten sonra tekrar servikal gebelik riskim ne kadar?
  * Servikal gebelik microda başarı şansımı azaltırmı yada etkilermi?
  * Servikal gebelik geçirdekten sonra micro ile yada normal yoldan hamile kalıp bebek sahibi olan hastalarınız varmı?

  Cevaplarınız için teşekkür ederim.
   
 2. 21 Ocak 2009
  Konu Sahibi : elif yildiz
 3. elif yildiz

  elif yildiz Guest

  ayrıca küretaj işleminden sonra 6 ocakta adet oldum ve normalde adetlerim 4-5 gün süremsine rağmen bu adet ayın 14 üne kadar sürdü . sonra kesildi fakat bugün ayın 21 i ve dün lekelenmeler vardı bu gün kanamaya döndü.bu ne için olur buda adetmidir.Tehlikeli bir durum olabilirmi?
  Servikal gebelikte rahim kaybı sadece cerrahi işlem sırasındamıdır.Yoksa hala öyle bir riskim varmı?

  Tekrar teşekkür ederim.
   
 4. 24 Ocak 2009
  Konu Sahibi : elif yildiz
 5. mayatupbebek

  mayatupbebek Guest

  Merhaba elif yıldız,

  Servikal gebelik de bir tür dış gebeliktir. Bir kaç nedeni olabilir, eğer, öncesinde servixe uygulanan bir girişim varlığı da nedenlerden biri olabilir. Tıkanıklıklar, yapışıklıklar da önemlidir. Yeniden işlem yapılmalıdır. Yeni oluşacak gebeliğinizin, benzer şekilde servikal gebelikle sonuçlanması mutlak değildir. Aynı öyküye sahip, sağlıklı gebelik yaşayan bayanlar vardır. Burada asıl çözümlenmesi gereken sorun, sizin neden gebe kalamadığınız ve elde edilen gebeliklerin neden düşükle sonuçlandığıdır.

  Önerim, size uygulanacak yeni bir mikroenjeksiyon tedavisi öncesinde immunolojik, kanama ve pıhtılaşma faktörlerinin incelenmesi ve doğru yorumlanması, ardından embriyo transferi öncesinde PGD yapılmasıdır.

  Sağlıklı günler ve doğru tedavilerle buluşmanız dileği ile…
   
 6. 26 Ocak 2009
  Konu Sahibi : elif yildiz
 7. elif yildiz

  elif yildiz Guest

  Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle;

  Bana demişsinizki öncelikle neden düşük olduğu araştırılmalıdır.Ben hiç düşük yaşamadım 3 tane normal yolla korunmayı bırakır bıraknmaz ertesi ay oluşan ama dış gebelik olan gebeliğim var( micro değil normal gebelik ) .Fakat üçüde tüplerde oluştu.Bu 3 tubal dış gebelikten sonra tüplerim kapatıldı..Tüplerim kapatılmadan önce ayrıca 3 tanede micro denedim ama sonuç negatifti hep.4.microyu tüpler kapandıktan sonra denedim Tam dış gebelikten kurtulduk derken microda servikal dış gebelik oldu.
  1) Bu durumda yinede bahsettiğiniz testler yapılmalımı.
  2) 27 aralıkta sevrikal gebeliğim cerrahi işlemle alındı ama 22 ocakta kanamam olunca bakılan bhcg de değer 55 çıktı.24 ocakta ( 48 saat sonra ) bhcg 48 e düştü.Bhcg nin hala böyle değerler göstermesi normalmi.Transfer edilen 3 embriyodan biri servikse diğeri başka yere yerleşmiş olabilirmi.. Bhcg nin bu değerde olması ( işlemden 1 ay sonra) neyi gösteriyor ben hala hamilemiyim.
   
 8. 26 Ocak 2009
  Konu Sahibi : elif yildiz
 9. elif yildiz

  elif yildiz Guest

  Doktor Bey ayrıca eşime ve bana kromozom testi yapıldı sorun çıkmadı.Embriyolarımda balastokist aşamasına kadar geldi.yinede bu testler yapılmalımı?

  Şimdi ara ara kanamalrım oluyor ve içeride parça kalmış olabileceği söyleniyor.Benim bildiğim parça varsa küretaj yapılır.Ama bana methotraxat iğne yapılmak isteniyor.Bu iğne dış gebelikte gebeliği sonlandırmak için yapılıyor.ve yumurta kalitesine olumsuz etkisi var.İçeride gebelik yoksa değer niye 55 çıksın diye düşünüyorum.kafam çok karışık sizce kanamaların sebebi ne olabilir.parça ise methotraxata gerek varmıdır.

  vakit ayırdığınız için teşekkürler
   
 10. 27 Ocak 2009
  Konu Sahibi : elif yildiz
 11. mayatupbebek

  mayatupbebek Guest

  Merhaba elif yıldız,

  Anladığım kadarı ile doktorunuz dış gebelikten şüpheleniyor ve onun için size bu ilacı veriyor. Sizde gebelik olduğu muhakkak, ancak muhtemelen rahim dışında olduğundan az da olsa kanda gebelik testiniz yüksek çıkıyor. Lütfen kafanız karışmasın, en doğrusu uygulamayı yapan doktorunuzla sürekli temas halinde olunuz, kafanızdaki her türlü sorunuzu gidermeye çalışınız.

  Doğru ve etkili tedavilerle buluşmanız dileği ile...

  Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
  Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
   
 12. 28 Ocak 2009
  Konu Sahibi : elif yildiz
 13. elif yildiz

  elif yildiz Guest

  Dr bey teşekkür ederim,
  şu an seri bhcg leri kontrol ediyoruz 55 ten 48 e düştü .düşüş biraz yavaş ama kanama yok.kanama olmadığı sürecede methotraxat yapılmayacak sanırım çünkü bende istemiyorum.yumurta kalitesini olumsuz etkilediğini biliyourm.
  Ama tüpler kapalı rahim ve rahim ağzı sürekli kontrol altında gebelik olsa anlaşılmazmı.Sadece parça kalmış olabilrimi? Parçada bhcg değeri çıkmasına sebep olurmu?
  Bu şekilde bhcg düşmesini beklemek bana rahmime yumurtalarıma zarar verirmi? Değerin çok düşük olması dolayısıyla dr um bir dış gebelik olsada zarar vermez diyor.
  Teşekkürler
   
 14. 28 Ocak 2009
  Konu Sahibi : elif yildiz
 15. mayatupbebek

  mayatupbebek Guest

  Merhaba elif yildiz,

  Metotreksat kullanarak yapılan dış gebelik tedavisinin başarılı bir şekilde tamamlandığını söyleyebilmek için ß-hCG değerinin 0'a indiğini görmemiz gerekir. Düşük bir değer olan 48'de, ilacı kesip, dış gebeliği kendi haline bırakmak, dış gebeliğin devam etmesine ve ileride istenmeyen sıkıntıların oluşmasına neden olabilir. Dolayısıyla, ß-hCG değeri 0 olana kadar tedavinizi sürdürmenizi öneririm. Metotreksatın da bahsettiğiniz biçimde olumsuz etkilerinin olduğunu düşünmüyorum. Günlerinizi sağlıklı geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

  Op. Dr. Osman Denizhan ÖZGÜN

  Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
   
 16. 29 Ocak 2009
  Konu Sahibi : elif yildiz
 17. elif yildiz

  elif yildiz Guest

  Osman Bey,
  24 Ocakta 48 çıkan bhcg değerim dün akşam yani 28 ocak akşamı 25,8 e düşmüş.
  sanırım yavaş düşüyor ama düşüyor. Bu düşüşü takip etme kararı aldı dr um.0 olana kadar testlere devam edeceğiz.Şu anda kanamada yok sadece kahverengi ve çok az lekelenme var ama çok az.haftaya 1 test daha yapacağız.Şu anda 1 sonraki teste kadar benim için bir tehlike yada takip etmem gereken fiziki bir belirti varmı?
  Böylece methotraxata gerek kalmayacak değilmi?
  ve değer sıfır olduktan ne kadar sonra adet olmam gerekir?

  bşınızı çok ağrıttım ama 2.bir fikre çok ihtiyaç duyuyor insan bu gibi durumlarda. Çok teşekkürederim.
   
 18. 30 Ocak 2009
  Konu Sahibi : elif yildiz
 19. mayatupbebek

  mayatupbebek Guest

  Merhaba elif yildiz,

  Muhtemelen bu düşüş, 0'a ulaşıncaya kadar sürecektir. Doktorunuzun uyguladığı tedaviye ve yaklaşımına katılıyorum. Takibinizin sorunsuz bir şekilde sonuçlanmasını umuyorum. Doğru tedaviler ve başarılı sonuçlar almanızı dilerim.

  Sağlıcakla kalın.

  Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
  Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi