Servikal yetmezlik ve Serklaj

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve UgurZ tarafından 18 Eylül 2009 başlatılmıştır.

18 Eylül 2009
    Konu Sahibi : UgurZ
  1. UgurZ

UgurZ Annesinin fıstığı Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Dün Dr. vaginal ultrasonla servikal yetmezlik tanısı koydu ve ilk gebeliğim olduğu için serklajı uygun görmedi. Yatak istirahati verdi ve ilerleyen haftalarda takip etmemiz yeterli dedi. Şu an Vitamin kombinasyonu, progesteron tableti ve vaginal tablet + krem kullanıyorum.

Benim sorum ise şu:
    Acaba benim durumumda olup serklaj (rahim ağzının dikilmesi) yapılmadan sağlıklı doğum yapan oldu mu? Genellikle kaybedilen 2-3 bebekten sonra geç farkedilen bir durum çünkü.

2. 18 Eylül 2009
  3. muhasebe22

muhasebe22 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Canım geçmiş olsun. Kaç haftalık hamilesin?

4. 18 Eylül 2009
  5. UgurZ

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Tşk ederim. 13+4 haftalık.

6. 18 Eylül 2009
  7. fizer06

fizer06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    86
    geçmiş olsun canım bende de servikal yetmezlik tanısı kondu. şuan serkülajım var 26 haftalık hamileyim. prametüre bebek paylaşımlarında rahim yetersizliği formuna girersen şuan bir arkadaş var orda 33 haftalık hamile ve oda seningibi başlarda çık endişeliydi. şimdi doğumuna az kaldı. gün sayıyo artık. darısı başımıza inşallah canım. mevlam evlatlarımızı korusun.

8. 18 Eylül 2009
  9. UgurZ

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Fizer06 çok teşekkür ederim. Dr. bana her an düşebilir ya da düşmese de ilerde erken doğum olabilir dedi. Çok korkuyorum. Fazla dinlenme fırsatım da yok. Allahın koruduğunu kimse korumaz. Bol bol dua ediyorum. İnşallah allah herkesin bebişini sağlıklı kucaklamak nasip etsin.

10. 18 Eylül 2009
  11. zeynepb

zeynepb 2 mayıs hedef 68 Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    146
    pekı rahım agzı yetmezlıgı tanısını doktor normal muayene ıle mı koyuyor yanı ultrasonl ıle yoksa vajınal yoldan bakınca mı bu tanıyı koyuyor?
    Allah bebegıne saglıkla kavusmanı nasıp etsın...

12. 18 Eylül 2009
  13. Eylxuxl_ce

Eylxuxl_ce Kızım ve Oğlum Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Canım kaç cm ölçtü rahim ağzı boyunu bilgin varmı. Benimde 23 haftalık kaybım oldugu için ölçüldü 3.6 cm dedi serklaja gerek yok dedi Ama mutlaka dinleniyorum ben surekli sadece evin içinde dolaşıyorum ayakta fazla durmuyorum.Dr.un soylediyse mutlaka dınlenmene dikkat et tabiiki Allahın korudugunu kimse korumaz ama ortada bir rahatsızlık var hani bilinen bir şey var once sen tedbirini al sonra Allah emanet canım dr.umun dediğine gorede 2.5 cm altı riskli kabul ediliyormus.Rabbim hepimize saglıklı bir şekilde ve zamanında bebeklerimizi kucagımıza almayı nasip etsin.

14. 18 Eylül 2009
  15. Eylxuxl_ce

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    12. hafta ve 14.hafta arasında vajınal ultrasonla olcum yapılarak konuyor tanı karındanda gorebiliyorlar en sağlıklı sonuc vajınal usg ile anlasılıyor.2.5 cm altı riskli 2.5 cm ustu normal olarak kabul ediliyor

16. 18 Eylül 2009
  17. UgurZ

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Canım sadece vaginal yoldan ultrasonla baktı ve rahim ağzında genişlik var ve vaginaya doğru hunileşme yapıyor dedi. Herhangi bir ölçüm söylemedi. Ben de dinleneyim istiyorum ama yakınımda yardımcı olacak kimsem yok. Tek başımayım en azından evimin işini yapmak zorundayım. Sanırım bir de ilk gebeliğim olması büyük etken. İlk diye bu bebeğimi kaybederim anlamına gelmemeli. Serklaj yaptırsam mı yaptırmasam mı karar veremedim.

18. 18 Eylül 2009
  19. Eylxuxl_ce

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86