Serviks Uzunluğu Hakkında ve Serklaj Ameliyatı olanlar yardım lütfen..

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve EU2 tarafından 24 Nisan 2009 başlatılmıştır.

24 Nisan 2009
    Konu Sahibi : EU2
  1. EU2

EU2 Guest

Arkadaşlar serviks uzunluğu hakkında çok çeşitli ve değişik şeyler duyuyorum.

Sizlerin de fikrini almak istiyorum .

Ben 14 şubatta 18 haftalık bebeklerimi doğurdum,yaşayamayacak küçük oldukları için kaybettim ikiz meleklerimi.

Bende rahim ağzı yetmezliği varmış.Bu gün bir kadın doğumcuya gittim ,doktor serviks uzunluğu 3 cm olarak ölçtü,kısa olduğunu söyledi.Hamilelikte daha kısalıcak ve 12 . haftada serklaj yaptırmam şart oldu.

Sizde durum nasıl? Serklaj yaptıran arkadaşlar kaç cm di rahim ağzınızın uzunluğu ?

2. 24 Nisan 2009
  3. YAXGXMURCN

YAXGXMURCN ALLAHIM KUZUM SANA EMANET Pro Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    Evet bu konuyu bende çok merak ediyorum ayrıca tüm hamile arkaşlarımın cevaplaması gerekn soru sağlıklıda olsa gebelik. fakat çoğu dr bunu ihmal edip bakmıyorlar serviks uuznluğuna geçen gebeliğimde benim başıma gelenler gibi , yani birşey hissettiğim halde birşey yok normal denmesi gibi...
    Şuanda benim 4 cm yakın dr normal diyor. 2 haftada bir kontrollerim var kısalmasına göre dikiş kararı verecekmiş ben hala endişeliyim ,,,

4. 24 Nisan 2009
  5. EU2

EU2 Guest

Bence bu konu bütün hamileleri ilgilendirmeli...Tecrubeli olanlardan bilgi edinmek bizim daha da bilgili olmamız için yararlı olucak a.s

6. 24 Nisan 2009
  7. YAXGXMURCN

YAXGXMURCN ALLAHIM KUZUM SANA EMANET Pro Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    Kesinlikle katılıyorum arkadaşım.. Ayrıca illa acı bir tecrübe mi yaşamak gerekir burdan okuyan tüm gebe olan özellikle çoğul gebelik yaşayan tüm anne adaylarına sesleniyorum bunu ihmail etmesinler... Dr gittiklerinde sorsunlar zararı yok..
    Ayrıca şunuda merak ediyorum çoğu kişinin dr bakmıyor veya söylemiyor.
    Acaba serviks uzunluğu kısa olupta zamanında doğum yapan arkdaşımız var mı??

8. 24 Nisan 2009
  9. EU2

EU2 Guest

Bu durum yüzünden bizim gibi hamileliğinde madur olan çok arkadaşımız var.

Güncelleyelim sık sık..:CüvCüv: :CüvCüv:.

10. 24 Nisan 2009
  11. minos

minos Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    kizlar ya cahilligimi mazur gorun ama bu serviks uzunlugu bebegin dogumda ciktigi yolmu oluyor

12. 24 Nisan 2009
  13. EU2

EU2 Guest

Evet canım servkis ağzı demek rahim ağzı demek...Rahim ağzı kısalığı yani rahim yetmezliği (serviks yetmezliği) olduğunda da erken doğumlar ve bebek kayıpları yaşanıyor...:çok üzgünüm: :çok üzgünüm:

14. 24 Nisan 2009
  15. nilaykemer

nilaykemer Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    kızlar ben de doktordan geldim bu akşam...2.gebeliğim,5,5 yasında bır oglum var şimdi bir tane daha oğluşum olcak kısmetse...gecen hamılelıgım plasenta prevıadan dolayı yatarak ve korkunc gectı..bunda o sorun yokmus ama rahım boyu için 4.4cm dedi 14 hafta 2 gunluk hamıleyım..normal mı bu konuda hıc bırsey bılmıyorum ben, bir de ilişki yasak dedi, bu cok kafama takıldı yani ilişkinin yasak olması degıl kafama taktıgım,bunun sebebi..cunku hersey normalse doktorum ılıskıyı yasaklamıyor bu rahım agzı boyu mu sorun acaba anlamadım kı lutfen benı bılgılendırın lütfen...

16. 24 Nisan 2009
  17. minos

minos Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    anladim canim
    benim gorumcem 6. ayini bitirince dr muayeneye gitmisti dr yolun kisaligindan suphelenmis emin olmak icin alttan ultrasonla bakmislar normalde 4 cm olmasi gerekirken onunki 1 cm cikti dr hemen hastaneye yatirdi iki hafta hastanede 1 haftadirda evinde yatiyor hastanedeyken serum filan verdiler yarin cm uzatmislar dr dediki ona sadece tuvalete cikicaksin baska hic birsey yapmiscaksin yani dogum zamani gelene kadar yaticak demekki rahim agzi yetmezligi bu oluyor benim yabanci dilim olmadigi icin anlamiyordum simdi ogrendim ne oldugunu
    her ay gittigi salak dr anlamamis hastanedeki doktor iyiki farketti Allah korumus

18. 24 Nisan 2009
  19. EU2

EU2 Guest

Siz 14 haftalık hamileyken rahim boyunuz 4,2 cm miş..Ben 18 haftalık hamilelik kaybından 2 buçuk ay sonraki ölçümle 3 cm rahim ağzına sahipsem yanmışım...:çok üzgünüm: