Serviks uzunluğu lütfen bir bakın

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve Eylxuxl_ce tarafından 28 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

28 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : Eylxuxl_ce
  1. Eylxuxl_ce

Eylxuxl_ce Kızım ve Oğlum Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar merhaba 8.5 haftalık hamileyim dun doktorum daha onceki 23 haftalık gebelik kaybımı gözönünde bulundurarak karından rahım boyunu olçtü ve 3 cm dedi 2,5 ustunu normal kabul ediyoruz dedi ağustosta geldiğinde alttan olçelim o daha sağlıklı dedi peki bakmanın bebeğime zararı olurmu.ordayken doktora sormak aklıma hiç gelmedi peki daha 8 haftalıkken 3 cm se bebeğim buyudukçe kısalırmı bu rahım uzunluğu yoksa bebek buna gore yerleşirmi lutfen bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bana bilgi verebilirmi rica ediyorum arkadaşlar .

2. 28 Temmuz 2009
  3. Eylxuxl_ce

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar yokmu bilgisi olan

4. 28 Temmuz 2009
  5. ggamsee

ggamsee Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    alttan muayene tehlikeli değil canım,banada bakmışlardı daha önce erken doğum olduğu için.
    serviks boyu hakkında bilgim pek yok ama eğer normal sınırlarda değilse dikiş atılabilior diye biliyorum.

6. 28 Temmuz 2009
  7. Eylxuxl_ce

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    peki şimdi nasıl yine erken dogum tehlıken varmıymıs.

8. 28 Temmuz 2009
  9. Sezen

Sezen O, Artık Anne:)) Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    canım benimde 20. haftamda doktorum üstten usg ile bakarken şüphelenmişti rahim ağzını ölçücem ama alttan bakmak istemiyorum sıkışık gel su filan iç 2 saat gez gel dedi neyse gittim üstten baktı yine normal dedi sonra 24. haftamdaki kontrolde yine şüphelendi
    bu sefer altan bakıcam dedi baktı ( zararı yok korkma ) ve serviks uzunluğumun 25mm ( 2,5 cm )oldugunu öğrendik normale göre kısa erken doğum riskin var dedi serklajda yapılablir ama bayagı geç oldu serklaj yapalım derken erken doğumu ellerimizle tetikleyebilir dedi ve yapılmamasına karar verdik
    doktorum istirahatle üstesinden gelebilirsin dedi kesinlikle yürüyüşü cinsel ilişkiyi ayakta fazla kamyayı vs vs yasakladı

sonraki kontrollerimde hiç kısalma olmadı 33. haftamda gittiğimizde doktor rahim ağzı allaha emanet :)) 20mm olmuş dedi ama neyseki ben riskli haftaları atlattım

zaten doktorum korkma sakın ben 25mm le ikiz hamileliği sonuna kadar götürdüm dedi

bu yüzden sende korkma canım 30mm normal zaten bi çoğununki o civardadır ve sonuna kadarda ısalma olmadan gitmiştir ama doktorun devamlı ölçüm yapar herahangi bir kısalmada hemen istirahat verir

10. 28 Temmuz 2009
  11. Eylxuxl_ce

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Çok teşekkür ederim cevabın için inan biraz rahatladım yani rahım boyunun kısalmasının bebeğin buyumesiyle bir ilgisi yok değilmi aynı kalabilirde .

12. 28 Temmuz 2009
  13. Sezen

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    şimdi hamileliğinin ilerleyen haftalarında serviks uzunluğun yani rahimağzın kısalabilir ama kısalmayadabilir

şimdi doktorun birdahaki kontrolünde alttan ölçüm yapıcak o zamanki ölçümde doğru sonuç elde edicek

belki kısalmaya başlamıştır eğer kısalma görürse size mutlaka serklaj amelyatını önericektir rahimağzına dikiş bunu yaptıran bi çok kişi var zaten erken yapıldıgında gerçekten işe yarıyor ama yinede kontrollü oluyorsunuz yani ilişki yine yasak yürüyüş yine yasak oluyor
    ama dedimya illaki kısalıcak diye bişiy yok çünkü 30mm normal bi boy

14. 28 Temmuz 2009
  15. Sezen

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    tabi bebek büyüdükçe rahimde büyüyo tam olarak kaçıncı haftada okudum bilmiyorum ama şöyle yazıyordu şuana kadar rahiminiz öncekine oranla tam 500 kat büyümüştür diyodu düşünsene 500 kat büyüyo tabi bu büyüme sırasında rahim ağzı kısalabiliyo
    size tavsiyem yürüyüş vs yapmamaya dikkat edin ben her işimi kendim yaptım doktor bana ayakta fazla kamlıcaksın dedi ama kayınvaldemle latlı üstlü oturuyorum evimiz çok büyük hiç kaçınmadım her işime aynen devam ettim evimin duvarlarını mopsetle sildim cam sildim herşeyi yaptım ama kesinlikle tempolu yürüyüş yapmadım ama ev içerisinde hareketlerimi kısıstlamadım yoruldugumda ayaklarımı yüksege uzattım dinlendim şükürki sonuna kadar gelebildim şuanda 35+3 oldum doktorum işte bu dedi sona geldik nerdeyse dedi

16. 28 Temmuz 2009
  17. Eylxuxl_ce

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Allahım dan tek istegım inşallah kısalmaz da normal bir şekilde güzel bir hamilelik geçiririm zamanında bebeğim gelir inşallah Allah hepimize sağlıklı sıhhatlı bir şekilde bebeklerimizi kucağımıza almayı nasip etsin

tetul bunu beğendi.
  18. 28 Temmuz 2009
  19. salihas

salihas herşeyim Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    canım ben de daha önceki hamileliğimde 22.haftada kaybettim bebeğimi.doktorum bu gebeliğimde önlem amaclı serkilaj yapacağını söyledi ve 13.haftada dikiş atıldı.sürekli yatıyorum.sen sanırım 8.haftadasın önemli olan 12-13.hafftada serviks boyu.eminim doktorun o dönemde tekrar ölçüm yapıp karar verecektir.