Sevgililer günüymüş!!

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve **SU** tarafından 13 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : **SU**
 1. **SU**

  **SU** çocukta yaparım kariyerde Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  643
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  Sevgililer günüymüş !
  Sevgililer günü senede bir gün yaşanabilecek kadar basit bir iş mi ?

  Sevmek eylemi bu kadar mı basit bu kadar mı ucuz ?

  364 gün ne olacak peki ?
  Sevdiği için yaşanmayan gün yaşanmış sayılır mı ?
  Ne 14 Şubat gününü seviyorum nede benzeri günleri
  Ben sevdiğimi günler ile yıllar ile değil son nefese kadar sevmemişsem onu sevmiş sayılmamki. Onu senenin bir günü hediyelere boğarak sevmek olsa olsa onun gönlünü almak için yapılacak sahte eylemlerdir. Ben o gönülü kırmışsam zaten onu sevmemişimdir.


  Ben sevdiğime ömrümü hediye ettim, o ise tüm hayallerimi gerçekleştirdi.
  14 Şubat günü sevdiğinize hediye almak yanlış değildir. Yanlış sevgiyi göstermek için senenin bir gününün seçilmiş olması
   
 2. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : **SU**
 3. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
  kesinlikle katılıyorum...
  hergün sevginin günü olsun...
   
 4. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : **SU**
 5. pembeinci

  pembeinci Canan & Murat Üye

  Katılım:
  17 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  5.454
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  sana katılıyorum canım kutlamadım kutlamayızda bu saatten sonra benim için bir mantığı yok doğum günü ve evlilik yıldönümü manalı şeylerdir kutlarım ama sevgililer gününün bir anlamı yok benim gözümde.
   
 6. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : **SU**
 7. SalvaMea

  SalvaMea Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  762
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  sevgilim olsada hediye alıp sevgililer gününü kutlamam..ticari amaçlı günlerden biri sadece..sevgililer gününde tek taşlar al sonra ihanet et,yalan söyle ohh ne güzel..
   
 8. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : **SU**
 9. dasilvadido

  dasilvadido NoŞugar:) Pro Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  3.615
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  148
  bizim nişanlımla yarın ilk sevgililer günümüz olacak ama özel hiçbişey yapmıyoruz, ihtiyaç duymuyoruz çünkü...hediyemizi bile kendimiz hazırladık:1closedeyes:
  bence bu günün para tuzağından öte bir anlamı yok
   
 10. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : **SU**
 11. pembeinci

  pembeinci Canan & Murat Üye

  Katılım:
  17 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  5.454
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  Müsadenle paylaşmak isterim..

  Sevgililer Günü'nün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor. Eski Roma'da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu.

  Bu bayram, halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler, sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı.

  Hangi genç bayanın hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı'nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar, isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu.

  İmparator 2. Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden, Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

  Aziz Valentine de Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak İmparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ında Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

  Aynı zamanlarda Roma'daki putperestler, şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramı'nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seromoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar.

  Hıristiyan Kilisesi'nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar, bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı'nın başladığı günü Aziz Valentine Günü olarak kutlamaya başladılar. O gün bugündür her yılın 14 Şubat'ı "Sevgililer Günü" olarak kutlanmaya devam ediyor ve yeryüzünde kadın ve erkek beraber olduğu sürece de kutlanmaya devam edecek gibi
   
 12. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : **SU**
 13. Gxuxlsxuxm Sultan

  Gxuxlsxuxm Sultan Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  6.226
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  146
  Bende katiliyorum....ayrica bu sevgililer günü...noel...cadilar bayrami...vs.vs. sadece özenti olarak görüyorum...

  Bizim ne örf ve adetimizde nede dinimizde bu tür bayramlar ve özel günler yoktur...biz kendi bayramlarimiza ve özel günlerimize sahip cikalim...bu kadar avrupaya özenmeyelim..ben almanyada yasadigim halde bir kere bile olsun evime cam agaci koymus biri degilim...fakat türkiyede bunu o kadar cok gördümki inanin cok sasirdim...:nazar:

  Yargilamiyorum yanlis anlasilmasin tabiki herkesin kendi bilecegi birseydir bu...fakat böyle böyle biz kendi kültürümüzden ödün veriyoruz gibime geliyor...cocuklarimiza dini bayramlarimizin sevincini...19 mayis ve 23 nisanin önemini ve güzelligni asilamamiz cok daha önemli kanimca...:kahve:
   
 14. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : **SU**
 15. BeyazLilyum

  BeyazLilyum diplomalı uzman ev hanımı Üye

  Katılım:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  2.347
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  106
  ben sevgililer gününü nedense sevmiyorum..sadece ticaret amaçlı çıkartılmış bir gün..insanların aklına zorla sokuyorlar,kadında erkekte hediye almak zorunda hissediyor kendini,bir baskı var insanların üstünde..
  bizim daha özel,daha değerli günlerimiz var ve kutlarız da
  ilk tanışmamız,nişan,söz, ve daha nice ilkler..bence bunlar eğer illa bişey kutlanacaksa daha değerli...
  sevgimiz 1 günle sınırlı değil.....
   
 16. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : **SU**
 17. Barcman

  Barcman PR UZMANI Pro Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  10.580
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  198
  bende aynı fikirdeyim anlaşan çiftler için hergün sevgililer günü değilmi zaten
   
 18. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : **SU**
 19. LayLayLomHop

  LayLayLomHop Guest

  aman zaten ben istesemde benimki odun hiç anlamaz romantiklikten :sm_confused: