Sevgisizlik depresyona neden oluyor

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve gxuxmxuxxsx tarafından 21 Kasım 2006 başlatılmıştır.

  21 Kasım 2006
  Konu Sahibi : gxuxmxuxxsx
 1. gxuxmxuxxsx

  gxuxmxuxxsx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2006
  Mesajlar:
  460
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  --------------------------------------------------------------------------------

  Sevgisizlik depresyona neden oluyor
  Depresyondaki insanlar geriye dönüp baktıklarında, erken yaşamlarında sevgiden yoksun olduklarını görebilir.

  Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden Doç.Dr. Kemal Sayar, çocukların anne-babalarının sorunları olabileceğini göremediğini belirterek, "anne-babalarının bazı davranışlarının kendi hatalarından kaynaklandığını düşünürler" dedi.

  Ailelerin yüksek beklentileri ve kontrol edici tutumlarının olabileceğini vurgulayan Sayar şunları söyledi: "Araştırmalar göstermiştir ki depresyondaki insanlar geriye dönüp baktıklarında, erken yaşamlarında sevgiden yoksun olduklarını görür...

  Pozitif bilgi ihtiyacı

  "Ailemiz bize sürekli eleştirel yaklaşırlarsa, biz de bu adeti sürdürür ve sürekli kendimizi eleştirmeye başlarız. İçgörü kazanarak ve biraz çaba harcayarak bazı alışkanlıklarımızı değiştirebilir ve kendimize daha esnek davranabiliriz."

  Sayar, sevgi, ilgi, korunma yaşantıların eksikliğinin depresyona neden olabileceğini ifade ederek, "nedeni beynimizin belli seviyelerde pozitif bilgi girişine ihtiyaç duyması ve bazı kimyasallar salgılayarak stres seviyesini azaltmasıdır" dedi.

  Mutlu durumlar

  Dünyadaki bütün insanların kendisini mutlu ya da mutsuz hissettiği ortak bazı durumlar olduğunu belirten Sayar bu durumları şöyle açıkladı:

  "Mutluluk yaratan durumlar sevilmek ve istenmek, diğerlerine yakın olmak, kabul edilmek ve ait olmak, arkadaşlara sahip olmak, bir gruba ait olmak, diğerlerinin gözünde değerli olmak, takdir edilmek, beğenilmek, diğerlerine ve kendine çekici gelmek, bir statüye sahip olmak ve saygı görmek. Bunların tersi durumlar ise mutsuzluk yaratan durumlardır."

  Sosyal başarı duygularla bağlantılı

  Beynin güzel hissettiren şeyleri isteyeceğini kaydeden Sayar şunları vurguladı: "Bunu başaran insanlar sosyal olarak başarılı, diğerlerinin yapamadıklarını yapabilen insanlardır...

  "Bu insanların hayatta kalma ve genlerini geleceğe aktarma ihtimalleri daha fazladır. Sosyal başarı bizim duygularımızla bağlantılıdır."
   
 2. 18 Aralık 2014
  Konu Sahibi : gxuxmxuxxsx
 3. melis_pnr

  melis_pnr Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  17 Aralık 2014
  Mesajlar:
  53
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  13
  ben mutlu olduğum zaman başarılı oluyorum eğer bir ortamda geriliyorsam yada bir baskı üzerimde hissediyorsam oradan kaçıp gitmek istiyorum durup mücadele edemiyorum vazgeçiyorum.İçime kapanıyorum...Yaptığım işlere oyun gibi eğlence gibi bakabilmeiyim başka türlü başarılı olamıyorum mutsuz oluyorum çıkarlrım için gri olamıyorum. siyah ve beyaz gibiyim...duygusalım çok bir de bu huyumu hiç sevmiyorum ama değiştiremiyorum da daha mücadeleci olmak isterdim cesur olmak...
   
  gelgitkralicesi bunu beğendi.
 4. 19 Aralık 2014
  Konu Sahibi : gxuxmxuxxsx
 5. gelgitkralicesi

  gelgitkralicesi Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2014
  Mesajlar:
  314
  Beğenildi:
  124
  Ödül Puanları:
  48
  bende normalde hemen karar alip uygulayan ve bundan pisman olanlardanim kriz yonetimi nedir bilmiyorum o an icimden ne tepki vermek geliyorsa o tepkiyi veriyorum
   
 6. 20 Aralık 2014
  Konu Sahibi : gxuxmxuxxsx
 7. melis_pnr

  melis_pnr Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  17 Aralık 2014
  Mesajlar:
  53
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  13
  çok kötü ya o anlık tepkide vermek..
   
 8. 20 Aralık 2014
  Konu Sahibi : gxuxmxuxxsx
 9. Kires

  Kires Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.637
  Beğenildi:
  1.220
  Ödül Puanları:
  148
  çok dogru. İnsanın özünde "sevgi" vardır.