Seyit onbaşı hakkında az bilinenler..

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve ngs2007 tarafından 22 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  22 Kasım 2007
  Konu Sahibi : ngs2007
 1. ngs2007

  ngs2007 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  730
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Seyit onbaşı hakkında az bilinenler

  --------------------------------------------------------------------------------

  Şimdi de size Seyit onbaşıdan bahsedeceğim seyit onbaşı 1889 da doğmuş ve 1909 da askere alınmıştır 1912 de balkan savaşlarına katıldı fakat terhis edilmedi ve topçu eri olarak çanakkale'ye gönderildi.

  18 Mart deniz savaşlarında mecidiye tabyasında görevliydi düşman donanmasının attığı bombalarla tabyası paramparça olmuş top mermilerini süren vinç arızalanmıştır. bu saldırıdan sadece seyit ve arkadaşı ali kalır. seyit onbaşı 276 kg.lık mermiyi arkadaşı Ali'nin de yardımıyla kaldırarak düşmanların en büyük 4 gemisinden biri olan OCEAN adlı gemiyi sanılanın aksine bacasından içeri geçirerek değil dümeninden vurur. dümen tahkimatı bozulan gemi akıntıya kapılır ve nusrat mayın gemisinin döşediği mayınlardan birisine çarparak batar.

  Seyit'in bu kahramanlığı tüm cephede duyulur ve Çanakkale Mustahkem Mevki komutanı Cevat Paşa tarafından onbaşı rütbesi verilir ve bir isteği olup olmadığı sorulur seyit onbaşı akşamları kendisine bir tane daha peksimet verilmesini kendisinin doymadığını söyler. bu isteği de yerine getirilir fakat seyit onbaşı arkadaşlarım yemezken benim de boğazımdan geçmiyor der ve aldığı fazla peksimetten vaz geçer.

  Ama seyit onbaşının kahramanlığı hafızalardan hiç silinmez hatta almanlardan ödünç fotoğraf makinesi alınır seyit onbaşıya da sen topu kaldır biz senin fotoğrafını çekeceğiz denir fakat seyit onbaşı bu sefer bombayı kaldıramaz bunun üzerine temsili olarak başka ve hafif bir bomba ile fotoğraf çekilir. ( yukarıdaki resim temsili bomba ile çekilen resimdir ve bombayı kaldırmasıyla ilgili şu an sadece bu fotoğraf vardır)

  Ve savaş biter 1918 yılında köyüne döner. çok fakirlik çeker ormandan odun kesip bu odunları satarak hayatını sürdürmeye çalışır. Bir gün M.Kemal Seyit onbaşıyı ziyarete gider yetkililer seyit onbaşıya hemen kaymakamın yedek takım elbisesini giydirip Ata'nın huzuruna çıkarır. Atatürk'ün seni iyi gördüm seyit bakıyorum durumun iyi demesi üzerine seyit onbaşı aslında durumunun iyi olmadığını ve elbisenin kaymakamın olduğunu söyler. bunun üzerine Atatürk gazilere maaş bağlanmasını ilkkez burda emreder. fakat seyit onbaşı bu maaşı kabul etmez ben bunu maaş için değil vatan için yaptım der. ama yinede iş bankasında bir hesap açılır ve maaşı oraya yatırılır. soyadı kanunuyla ÇABUK soyadını alan seyit onbaşı M.Kemal'den bir sene sonra 1939 da vefat eder. ve öldüğünde bakarlar ki iş bankasındaki hesabına yatan maaşından tek kuruş çekmemiştir...
   
 2. 30 Kasım 2007
  Konu Sahibi : ngs2007
 3. çaçaron

  çaçaron Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Eylül 2007
  Mesajlar:
  263
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  çok güzel bilgiler....paylaşım için saoll ngs
   
 4. 30 Kasım 2007
  Konu Sahibi : ngs2007
 5. misty

  misty Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.532
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  paylaşımın için sağol canım...........