Sezaryen mi normal doğum mu?

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve E_L_A tarafından 16 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  16 Ekim 2007
  Konu Sahibi : E_L_A
 1. E_L_A

  E_L_A Guest

  Sezaryen doğumların artması tartışılıyor. Uzmanlar ise anne için daha güvenli olduğunu savunuyor


  27 Ağustos 2007 Pazartesi
  Ayşegül Aydoğan Atakan

  Tüm dünyada sezaryen oranlarının artması, ''Normal mi yoksa sezaryen doğum mu?'' sorusunun son yıllarda en çok tartışılan konuların başında yer almasına neden oluyor.

  Türkiye’de her yıl yaklaşık 1,5 milyon bebek dünyaya geliyor. Ülkemizdeki tüm doğumların yüzde 30’unun sezaryenle gerçekleştiği tahmin ediliyor. Sağlık Bakanlığı, geçen yıl konuya dikkat çekerek sezaryen doğum oranlarının azaltılmasına yönelik uyarıda bulunmuştu.

  Normal doğum yapabilecek anne adaylarının ticari nedenlerle sezaryene yönlendirildiği iddialarına karşılık, uzmanlar sezaryen oranlarının artmasının korkutucu olmadığını, yeni tekniklerle sezaryen doğumların anne için daha güvenilir hale geldiğini söylüyor.

  Pof. Dr. Zehra Neşe Kavak, geçmiş yıllara oranla sezaryenin güvenilirliğinin arttığını ve gerekli prosedürlerin yerine getirilmesi halinde anne için daha koruyucu olduğunu vurguluyor. Marmara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Dünya Gebelik Bilimi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Neşe Kavak, sorularımızı yanıtladı. Sezaryenle doğum oranları ne zamandan beri artıyor?

  Aslında 1960’lı yıllardan itibaren tüm dünyada sezaryen doğumda hızlı bir artış var. Bu yıllara kadar klasik tıp kitaplarında yer alan bilgiye göre, sezaryenin kabul edilebilirlilik oranı, yüzde 15 - 18’i geçmemesi yönündeydi.

  Yani doğumların yüzde 15 ile yüzde 18’i sezaryenle yapılabilir, bu oran yüzde 18’in üzerine çıkarsa bu klinikte hatalı uygulama yapılıyor gibi bir izlenim doğardı.

  Dünyada sezaryen oranları ne durumda?

  Değişik ülkelerde değişik sezaryen oranları olmakla birlikte örneğin dünyada sezaryenin en fazla uygulandığı ülke Şili’dir. Sezaryen oranı yüzde 80’dir.

  Güney Amerika ülkelerinin hepsinde sezaryen oranları çok yüksektir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise oran hala aşağılardadır. Sezaryen oranı ABD’de yüzde 8 - 15 arasında değişiyor. Kuzey Avrupa ülkelerinde yine aynı şekilde.

  Biliyorsunuz gelişmiş ülkelerde insanlar tamamen devletin sağlık sigortası altında yaşıyorlar. Sağlık sistemi bütün toplumu kapsıyor. Hastaneye gittiklerinde herşey devlet tarafından ödendiği için ve sezaryen de pahalı bir prosedür olduğu için devlet çok kesin bir endikasyon olmadıkça kesinlikle sezaryen parasını ödemiyor.

  Türkiye’deki devlet ve özel sektör arasındaki sezaryen oranları neyi gösteriyor?

  Türkiye, Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinde özel hastanelerde sezaryenin yüzde 50’yi aşan oranlarda uygulandığını görüyoruz.
  Türkiye’de sezaryen doğumların özel sektörde yüzde 50’lerde, devlet sektöründe ise yüzde 20 - 30 oranları arasında gittiğini düşünüyorum.

  Gerçekten sezaryen doğum kötü, normal doğum cici mi? Önce buna açıklık getirmek lazım. Sezaryenin artması toplum sağlığı için kötü bir olay mı? Olayı bu yönüyle değerlendirmek lazım.

  Bu durumda sezaryenin artıları ve eksileri nelerdir?

  Sezaryenin kötü normal doğumun cici olduğu yönündeki konseptin günümüzde geçerliliğini yitirdiğini düşünüyorum. Çünkü sezaryende gelişen cerrahi teknikler, ameliyat süresinin çok kısalması, gelişen anestezi teknikleri ve sezaryenin artık genel anestezi altında değil de daha ziyade lokal anestezi yani epidural ya da spinal anestezi altında yapılıyor olması, sezaryeni çok pratik bir yöntem haline getirdi.

  Anne adayının normal doğumdan korku vs. gibi gerekçelerle sezaryeni talep etmesi karar için yeterli mi?

  Günümüzde artık kadınlar çok ileri yaşta anne oluyorlar. Ama ben özellikle bilgilendirilmiş kadın grubundan bahsediyorum. Eğer bir kadın kariyer sahibiyse, doğumunu 35 - 38 yaşlarından sonra yapacaksa, olayın negatif ve pozitif yönlerini biliyorsa, hayatında bir kez doğum yapacaksa ve bunu sezaryenle yapmak istiyorsa, bunu doktoruna söylüyorsa ve doktoru da bunu kabul edip sezaryen yapıyorsa bu bir malpraktis (hatalı uygulama) değildir kesinlikle. Çünkü olayın artılarına eksilerine bakacak olursak; dediğim gibi anestezi teknikleri çok gelişti.

  Sezaryen daha mı güvenilir hale geldi ?

  Artık sezaryen genel anestezi altında yapılmıyor. Epidural ya da spinal anestezi altında yapılıyor. İkincisi hastalara koruyucu olarak antibiyotik veriyoruz. Bu da enfeksiyon oranlarını çok düşürdü. Üçüncü olarak da tromboembolik profilaksi uyguluyoruz. Doğumdan sonraki ölümlerin birinci nedeni tromboembolik komplikasyonlardır. Yani kandan bir parça pıhtının kopup beyine ya da kalbe yerleşmesidir. Buna karşı profilaksi uygularsanız, kısacası bu üç önlemi alırsanız araştırmalar gösteriyor ki sezaryen doğum normal doğumdan daha güvenilir.

  Yani artık eski bilgilerin güncellenmesi, günümüze uyarlanması şart.
  Kesinlikle. Bu üç şart sağlandıysa anne açısından sezaryenle doğum normal doğuma göre daha güvenilir. Bunlar bilimsel gerçekler ve bilinmesi lazım.

  Sezaryenin tarihçesi

  Dünyadaki en eski ameliyat olarak bilinen sezaryen, tarih boyunca en fazla yapılmış ameliyattır. Hatta sezaryenin adı imparator Sezar’a atfen konulmuş olsa da Sezar’dan çok önce de sezaryen, Roma İmparatorluğu’nda yapılıyordu. Hatta Ortaçağ’da normal doğum yaptıran ebeler, annenin hayatını riske eden durumlarda ilkel şartlar altında anne karnını açıp bebeği çıkarıyorlardı. Elbette bu şekilde yapılan doğumda annenin ölüm oranı çok yüksekti.
   
 2. 2 Aralık 2007
  Konu Sahibi : E_L_A
 3. dhilek

  dhilek shizen & senritsu Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.783
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  bence eğer ters bir durum yoksa en sağlıklısı normal doğum. keyfi yapılan sezeryan ameliyatlarına karşıyım.
   
 4. 2 Aralık 2007
  Konu Sahibi : E_L_A
 5. tiviti

  tiviti GELDİN DÜNYAMIZ OLDUN... Üye

  Katılım:
  6 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  847
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  bencede herşey yolunda gidiyosa normal doğum yapılmalı ama ben çok korkuyom normalden o başka.....
   
 6. 19 Aralık 2007
  Konu Sahibi : E_L_A
 7. balpetegim

  balpetegim küçük prensin annesi Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.251
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  normal doğum çok korkutuyor...hiç bi acı hissetmeden bebeğini kucağına alma düşüncesi ise ne kadar güzel geliyor...
   
 8. 19 Aralık 2007
  Konu Sahibi : E_L_A
 9. pinark1

  pinark1 Aktif Üye Pro Üye

  Katılım:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  341
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  benim kizim 15 gun gec dogdu sonuna kadar bekledim normal olsun diye ama sonunda sezeryan oldu. iyiki sezeryan olmus dedim ben cok memnunun. normal dogum olcaksa da kesinlikle epiduralli olmali o sanci inanilmaz. 8 saat sanci cektim sonrasinda epidural oldum. o kadar cekmeme ragmen sezeryamnoldum.
   
 10. 20 Aralık 2007
  Konu Sahibi : E_L_A
 11. Gelincik

  Gelincik 1 çiçek 1 de böceğim Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.414
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  148
  ablamda doğum yaptı geçen yıl sezeryanla iyiki sezeryan yapmışım diyor,doğurdummu doğurmadımmı bilemedim gözümü açtım oğlumu gördüm diyor.bende çok korkuyorum açıkcası normalden ama hayırlısı elbette
   
 12. 22 Aralık 2007
  Konu Sahibi : E_L_A
 13. Saruboceq

  Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.405
  Beğenildi:
  102
  Ödül Puanları:
  198
  kesinlikle normal doğum düşünüyorum.henüz 2 aylık hamile olmama rağmen doktorumla her gittiğimde bunun pazarlığını yapıyorum.o sancıyı çekmek,annem gibi bağıra bağıra doğurmak istiyorum.düşük tehlikesiyle hastanede yattığım dönemde bir başka odadaki bayanın sezeryan sonrası halini gördüğümde ne kadar doğru bir karar vermiş olduğumu anladım.
   
 14. 22 Aralık 2007
  Konu Sahibi : E_L_A
 15. TK646

  TK646 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2007
  Mesajlar:
  971
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  İnşallah bir terslik çıkmaz ve normal doğum yaparım ben sezeryandan çok korkuyorum kızlar normal doğumda epidural alıcam inşallah onda çekeceğin sancı 4-6 saat sezeryanda doğumdan sonraki en az bir kaç hafta oda en az. Bende NORMAL normaldir.
   
 16. 22 Aralık 2007
  Konu Sahibi : E_L_A
 17. cidy

  cidy Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  579
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  sezeryan bir ameliyattir. ben kizimi normal dogumla dünyaya getirdim 15 saat sanci cekerk ama hic pisman degilim kizim dünyaya geldigi an agrilar jilek gibi kesildi dikisi bile hissetmedim,
  kizimi hemen kollarima alabildim ve yürüyebildim, öncelikle o igneyi 6saat gectikten sonra vuruyolar, epidural ignesinin de kötü yanlari var bel de agri birakabiliyor ben 3kere vurdurdum o igneyi doguma kadar etkisi gecti diye herkez yasayipta ögrencek biri sezeryan öbürü normal diyo bence herkez normal dogumu göze almali nekadar korkulsada allah insana o gücü veriyor hepinize kolay dogumlar diliyorum :)
   
 18. 22 Aralık 2007
  Konu Sahibi : E_L_A
 19. burcuavcxix

  burcuavcxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  248
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  88
  bencede herşeyin normali daha ama kısmet tabiiki