Sezeryan tehlikeli olabiliyormuş

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Krdi tarafından 12 Eylül 2006 başlatılmıştır.

12 Eylül 2006
    Konu Sahibi : Krdi
  1. Krdi

Krdi Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    Sezaryen, bebek için tehlikeli olabilir

12 Eylül 2006 Salı Türkiye gazetesi
    Sadece doğum sancılarından korktukları için normal doğum yerine sezaryenle doğum yapmayı düşünen kadınlara ABD’li uzmanlardan uyarı: “Sezaryen bebek için tehlikeli olabilir.”
    ABD’de üç yıl boyunca hem sezaryen yöntemiyle hem de normal doğumla dünyaya gelen 5 milyon 700 bin bebek üzerinde yapılan bir araştırma sezaryenin bebek ve anne sağlığı açısından çok daha riskli olduğunu ortaya koydu. ABD’li uzmanlara göre sezaryen yöntemiyle dünyaya gelen bir bebeğin normal doğumla dünyaya gelen bir bebeğe kıyasla ilk bir ay içinde ölüm riski 3 kat daha fazla. Çünkü normal doğum sırasında bebekler akciğerlerinde biriken sıvıyı sezaryene kıyasla çok daha başarılı bir şekilde atabiliyor. Normal doğum akciğerlerin sağlıklı çalışmasını teşvik eden hormonların salgılanmasını da artırıyor. Sezaryen doğumlarındaki artış endişe oluşturuyor. Uzmanlar, normal doğumun bir anlamda bebeği hayata hazırlamak anlamına geldiğine dikkat çekiyor ve anne adaylarına sezaryeni zorunlu kılan bir sağlık problemi olmadığı sürece normal doğumu tercih etmelerini öneriyor.

2. 12 Eylül 2006
  3. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Doğum olayı her iki halde de riskli zaten. Hem anne hem çocuk için.

4. 12 Eylül 2006
  5. kronick

kronick bize her yer TRABZON:) Pro Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    106
    katılıyorum kesinlikle.ben mecburiyetten sezeryan oldum ama bu riskleri bildiğim için paranoyak olmuştum resmen.sezeryanın hangi dezavantajı çocuğumu etkileyecek diye bi ara geceleri uyuyamıyordum.psikolojik olarak rahat değildim yani...bencede zorunluluk olmadıkça normal doğum...

6. 12 Eylül 2006
  7. serde

serde Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    yaaa mecburuyetten sezeryan oldum ama 3.5 yıl gectı cok şükür cok saglıklı oglum.fakat dıger dogumumda mecburen(kı suan hamıle degılım)sezeryan olacak basaka carem yok:KK43:umarım ii gecer ogün geldıgınde inşallahhhh

8. 13 Eylül 2006
  9. mecburdum sesezeryana ama sorun yaşamadım yine hamileyim ve hiç korkum yok uykusuz geceler hariç

10. 6 Eylül 2013
  11. aylinduru

aylinduru Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Aynen katiliyorum ve korkuyorum sezetyandan