sezeryanda büyük tehlike

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve butterfly 's' tarafından 29 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    29 Haziran 2009
    Konu Sahibi : butterfly 's'
  1. butterfly 's'

butterfly 's' gözümdeki yaşsın bebeğim Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    Aşağıdaki yazı hürriyet gazetesinden alıntıdır......

Sezaryenda büyük tehlike

Sezaryenla doğumda çocukların tüm hayatını etkileyecek büyük bir tehlike ortaya çıktı.
    İsveç'te yapılan bir araştırma, sezaryenle doğan çocukların DNA'larında değişim yaşandığı sonucunu verdi.

İsveçli doktorların, kadınların gittikçe daha çok tercih ettiği sezaryenle doğum konusunda yaptıkları araştırmaya göre, bu yöntemle doğan çocuklar ileride sağlık açısından sorunlar yaşıyor.

Karolinska Enstitüsünde yapılan araştırma, sezaryen yönteminin neden olduğu genetik yapıdaki değişimin şeker, kanser ve astım hastalıklarının görülme riskini artırdığını ortaya koydu.

Araştırma sırasında normal doğumla dünyaya gelen çocuklar ile sezaryenle dünyaya gelen çocukların kordon bağından alınan kan örnekleri laboratuvar ortamında tahlil edildi. Her iki gruptaki çocukların kanlarında bulunan al yuvarlarda farklılıklar olduğu, bu farklılığın da DNA'larda değişime neden olduğu belirlendi.

Doktorlar, bu değişimi, doğum sırasında bebeklerin yaşadığı strese bağladı. Normal doğumda bebeğin yaşadığı stres, doktorların olumlu olarak niteledikleri ağırdan başlayıp artan bir stres olurken, sezaryenle yapılan doğumlarda bebeklerin yaşadığı ani stres olumsuz olarak değerlendirildi.

Araştırmaya katılan doktorlardan Prof. Dr. Michael Norman, doğum ve stresin bebeğin DNA yapısı ve bağışıklık sistemi açısından önemine vurgu yaparken, “Doğum sırasında bazı genler aktif, bazı genler pasif hale geliyor. Doğumdaki stres de bunu etkilediği için sezaryenle doğan bebeğin DNA'sı değişiyor. Araştırmalarda, sezaryenle doğan bebeklerde DNA değişiminden dolayı bu bebeklerin kanser, şeker ve astıma yakalanma olasılıklarının daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor” dedi.
    Batı dünyasında sezaryenle doğumların arttığına dikkati çeken Norman, ileride çocukların karşılaşabileceği hastalıkların dikkate alınmasını istedi ve “Bu konuda daha dikkatlı olunsun. Sezaryenle doğum tamamen tehlikesiz görünmesin” dedi.

kızlar zorunlu haller dışında sezeryan olmamak gerektiğine dair bir uyarı olarak kabul edin lütfen... a.s. :enbuyukkk:

2. 2 Temmuz 2009
  3. cats

cats Guest

Doğru. zorunlu olmadıkça yapılmamalı, gelişmiş ülkelerde sezaryen mi-normal mi yapayım sohbeti yapılmıyor.

4. 2 Temmuz 2009
  5. Odette

Odette Annecik Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Eskiden mecbur olunca sezaryen yapılıyordu şimdi normal doğum yapan neredeyse kalmadı. Doktorların maddi sebepler yüzünden buna yöneldiğini düşünüyorum. Oysa her şeyin doğalı daha sağlıklıdır.

6. 2 Temmuz 2009
  7. office

office Hem kibirli, hem batının çok hayranı <3 ÜZGÜN Pro Üye

Beğenildi:
    38.037
    Ödül Puanları:
    463
    ne ilginç. demekki keyfi sezeryan olunca dna değişiyor, zorunlu olunca değişmiyor. şimdi bu yazı keyfi veya mecburi sezeryan olucak anneler için ne kadar iç karartıcı, can sıkıcı ve gereksiz bir bilgi. eee öğrendik de ne oldu??

8. 2 Temmuz 2009
  9. ogretmen_083

ogretmen_083 umutlar bitmesin dostum Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    saçma!! peki ya normal doğumda oksijensiz kalan,vakumlanan bebekler??

10. 2 Temmuz 2009
  11. EylulunAnnesi

EylulunAnnesi Minik Prensesim Büyüyor Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    sanmam...dna degişirmi ya...

12. 2 Temmuz 2009
  13. aabeyazmelek

aabeyazmelek YA HAY YA HALIK Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    bencede saçma normel dogum yapıpta hasta olmuyacakmı bebegimiz allahım verirse herşey olur bunlar bahane bence...

14. 2 Temmuz 2009
  15. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    bazı bilgiler paylaşılırken o durumun içinde bulunduğu kişiler düşünülmeli..
    sezeryan yapanlara tüh kaka muamelesi yapılmamalı..
    ben şahsen hiç bir normal doğum yapan arkadaşımı korkutmamıştım başına gelecekler adına..ama maşallah sezeryan yapıcam dediğin andan itibaren çeşitli nedenlerle korkutuldum..
    şu bilgiyi paylaşmak o kadar gereksiz ve malesef korkutucuki bir hamile için!!!
    rica ediyorum tüm arkadaşlardan size göre sağlıklı normaldir bazılarına göre sezeryan..
    kendinizi haklı kılmak için araştırıp bilgi bulmayın..bırakıverin insanları ne istiyorlarsa yapsınlar..

16. 2 Temmuz 2009
  17. kibela24

kibela24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    bende sezeryanlıyım...hayırlısı neyse o olsun dedım ...doktorum ıstegıyle oldu ...

Normal dogumda bır sanıyeyle beyne oksıjen gıtmeyen bebekler var..

sezeryan veya normal ...kım nasıl ıstıyorsa oyle dogum yapsın..annenın pskılojısı cok onemlı..
    normal dogumu cok zor olup ıkıncı dogumu ıstemeyen kadınlar var..
    hamıleyken ben hıc dogum hıkayesı okumadım..korkmamak ıcın..

Rabbım herkese saglıklı bır bebek versın..

18. 2 Temmuz 2009
  19. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.