Sezeryanda doğum öncesi izni tecrübeli arkadaşlar lütfen yardım

Konusu 'Doğuma Hazırlık' forumundadır ve ilayelif tarafından 12 Eylül 2010 başlatılmıştır.

12 Eylül 2010
    Konu Sahibi : ilayelif
  1. ilayelif

ilayelif Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    kafam çok karıştı.ben sezeryanla 38. haftada doğum yapacağım dr.30.haftada gel çalışabilirlik raporu verelim dedi. sezeryanda 30 normal doğumsa 32 .hafta diye bir ayrım var mı .
    budurumda olup doğum öncesi için çalışabilirlik raporu alanlar hangi haftada rapor aldınız?
    son üç haftayı 40 haftaya göremi yoksa doğum yapacağınız haftaya göremi ayarladınız?

2. 12 Eylül 2010
  3. h_l_c

h_l_c Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    yasya göre 38.haftada yada 37 de de yapsan mutlaka 40 haftada doğum ayapacakmışsın gibi hesaplanır.sigortlının toplam 16 hafta üzretsiz izin kullanma hakkı vardı.r bunun 8 haftasını doğumdan önce,8 haftasını doğumdan sonra kullanırsın.(çoğul gebeliklerde +2 hafta eklenir)
    ama bazı anneler sağlık durumlarıda iyiyse ve doğumdan sonra bebkleriyle daha çok vakit geçirmek isterlerse doğumdan önce max. son 3 hafta kalana kadar çalışabilirler(dikkat etmek gereken nokta doğumu hep 40 hafta hesaplamak)
    bende sezeryan olcam.40 hafmın dolduğu gün yani beklenen doğum tarihi 34 kim. ama sezeryan olduğu zaman erken alabilirim dedi doktorum.38 veya belki 39 bilemiyorum.
    bu arada şuan 34.haftamdayım ve çalışıyorum.
    32.haftana girdiğin gün sna doktor çalışabilir raporu verecek. 37.haftasına kadar çalışmasında mani yoktur diye.sen 37.haftana girdiğin an izne çıkabilirsin.37.haftadan sonra zaten istesen de çalışamazsın yasal olarak. büyük bi kurumsa kabul etmez çalışmanı. ama küçük bi yerse bilmiyorum artık orasını.
    neyse şimdi ben 32.haftama girdiğimde doktorum raporumu yazdı.37.haftama kadar çalışcam kısmet olursa. sağlığım el verirse.37 den sonra belki 3-4 günsa bile sezeryan olsam sonra kalan 5(doğum öncesinden kalan hafta sayın)+8 hafta doğum iznime çıkmış olucam.
    uzun oldu biraz ama ben ayrıntıcı olduğum için. umarım anlatabilmişimdir arkadaşım.
    bu arada senin şuan eğer çoğul gebelik yoksa rapor almanın bi anlamı yok.32 yi beklemen lazım.

ayrıva aşağıdaki siteyede gözatabilirsin.
    Doum ncesi izni-Dr.Alper Mumcu (www.mumcu.com)
    Allah sağlıkla bebeişlerimizi kucağımıza almayı nasip etsin...

4. 13 Eylül 2010
  5. sesomu

sesomu Hayirlisi...:) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    2 hafta erken doğum yapınca 2doğum öncesi 2 haftalık iznin yanıyo yani anladığım kadarıyla....

6. 13 Eylül 2010
  7. sesomu

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    peki doktorum 38. haftada doğum yapmış olsan bile izninin yanmaması için 40 haftalık doğum yapmış gibi göstermesi mümkün olmaz mı?...

8. 13 Eylül 2010
  9. smile6081

smile6081 Gözlüksüz bakıyorum hala cahilsin Üye

Beğenildi:
    521
    Ödül Puanları:
    188
    doktorundan rica etsen seni 38. haftada gösterebilir. yani 36. haftanda olsan bile yapabiliyorlar. ben sezeryanla doğum yaptım 39. haftamdı doktorum 38 haftalıkmış gibi göstermişti benım doğum durumu biraz karışıktı

10. 14 Eylül 2010
  11. sesomu

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    izin konusunda zararına olmuş olmuyo mu ama?

12. 15 Eylül 2010
  13. smile6081

smile6081 Gözlüksüz bakıyorum hala cahilsin Üye

Beğenildi:
    521
    Ödül Puanları:
    188
    oldu fakat canım benım doğum zamnım belli değildi .

buyuzden işe erken dönmektense geç ayrılmayı tercih ettim

benim geç gebelikti bi turlu satla uyumlu değildi.

doğum iznimi bitişinde iş edönmek istemiyordum buyuzden iznimle cakıştırdım ama bebeğim 4 gun erken doğdu doğum iznimin 4 gunu yandı sonra rapor aldım 4gunluk sonrada iznım basladı ve bu hafta sonu iişe baslıyorum bebeğimde 4.bucuk aylık oldu kendini kurtardı ama işe gitmeyı hala istemiyorum calışan anne olmak çok kötü..:çok üzgünüm: