Sıcak süte katılan bal zehirleyici olabilir ...

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve HeartLess tarafından 11 Şubat 2009 başlatılmıştır.

11 Şubat 2009
    Konu Sahibi : HeartLess
  1. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    Sıcak süte katılan bal zehirleyici olabilir

Kış aylarında anne-babaların çocuklarına sıklıkla içirdiği sıcak süt ve bal karışımının çok riskli olduğu ortaya çıktı.

Soğuk algınlığı tedavilerinde kullanılan bu yöntem, balın zehir hükmüne geçmesine sebep olabiliyor. Sıcak sıvılarla karıştırıldığında besin değerini kaybeden balın ılık sütle içilmesi tavsiye ediliyor. Fatih Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Bünyamin Işık, "Çocukların gelişimi için ballı sütü hekimler olarak hepimiz tavsiye ediyoruz. Ancak sıcak bir sıvıyla karıştırılan bal zehirleyici etkiye sahip olur." uyarısında bulundu. Kemik gelişimi için bire bir olan bal, kaynayan suyla karıştırıldığında enzim ve mineral özelliklerini yitiriyor. Geriye gıdanın posası kalıyor. Böyle durumlarda sıcak sütle karıştırılan bal, içenlerde ağırlık hissi uyandırıyor. Mide bulantısı ve baş dönmesiyle başlayan süreç kusmaya kadar gidiyor. Balın dezenfektan ve antiseptik özelliğiyle stresle mücadelede etkin sonuçlar verdiğini söyleyen Işık, diğer tatlıların aksine dişleri temizleyip parlatan doğal bir macun olduğuna da dikkat çekiyor.

alıntıdır...

sevgiler....

Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
  2. 11 Şubat 2009
  3. gurbaa prenses

gurbaa prenses KK'nın Haylaz Kızı Pro Üye

Beğenildi:
    190
    Ödül Puanları:
    213
    ayy bunu ben de çok yapiyodum songulum :1shok:
    artık ılık süte katıp içicem
    çok sağol Şeniz

4. 11 Şubat 2009
  5. derin55

derin55 şükürrrr yarabbiimm!!! Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    bende çocuğuma sürekli ballı süt veriyorum ama bal eriyene kadar sütle birlikte ısıtıyordum:sm_confused: çok sıcak yapmıyorum hiçbirzaman bundan sonra daha da dikkat edeceğim teşekkürler....a.s.

6. 11 Şubat 2009
  7. *mavili*

*mavili* ...:::Ruzişim:::... Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    ben hayatımda bir kere balı saıcak süte katıp verdim o gece hastalanndı sürekli kustu..şimdi tövbeliyim.asla süte katmıyorum

8. 11 Şubat 2009
  9. soytarxix

soytarxix Deniz Anası :)) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Paylaşımın için teşekkürler bende kızıma içebileceği ısıda ısıtıp veriyorum çok ısıtmadığım için bu durumda endişe elicedek bişey yok demektir.