şiddete meyyalim vallahi dertten:p

Konusu 'Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak.' forumundadır ve tahtessera tarafından 22 Nisan 2010 başlatılmıştır.

22 Nisan 2010
    Konu Sahibi : tahtessera
  1. tahtessera

tahtessera Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    33
    merhaba,
    koşun doktor hanım soruları cevaplıyormuş dediler,koştum geldim.
    bir kaç gün önce pkolu oldugumu ogrendim.(lh 12,fsh:5 ve kucuk kistler mevcut))yaklaşık 2 yıllık evliyim ve 2 aydır korunmuyorum.tabi pko oldugumu bilseydim daha once bırakırdım korunmayı.hastanin hikayesinden sonra sorulara geciyorum:

1:rutin olarak en gec 6 ayda bir jinekolojik muayenemi olurum.pkolusun diyen olmamisti.yeni ogrendim.o halde bu durum oyle pat diye ortaya cıkabilen bir sey midir yoksa doktorların onemli gormemesi midir?

2:pko hastalarında hastalıgın siddeti diye bir sey midir?yani degerlere,tahlillere vs bakılarak "evet sen az pkolusun ilaca gerek yok normal yoldan cocuk yapin" ya da "senin pko almıs basını gitmis,bosuna ugrasmayin cocuk icin" denebilir mi?Bunu demek icin bir sureci yasamak ve sonucları mı gormek gerekir?

3:genel konulardan benle ilgili olan kisma geceyim.doktorum istersen bir muddet d.k. hapı kullan hormonların duzelsin sonra cocuk yapın ya da boyle normal yolla devam edin,bir sure olmazsa yumurta takibi vs yapalım ama bu surede de hastalıgın ilerleyebilir dedi.kafam karıştı açıkçası.yine bu sitede okudugum kadarıyla nerdeyse butun pkolular tedavi goruyor.
    normal yolla denesek vakit mi kaybetmis oluruz gercekten?hemen tedaviye baslamalı mıyız?

not:nadiren adetim gecikir.bir de henuz seker yukleme testi yaptirmadim.sanirim bunu da yaptirmam gerekiyor.doktorum insulin direncinden bahsetmedi hic.

off ne cok yazdim degil mi,istediginiz sorudan baslayabilirsiniz:)
    vakit ayirdiginiz icin cok tesekkurler.

2. 23 Nisan 2010
  3. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    selamlar yok çok şeker yazmışsın ve aklı başında sorular sormuşşun. hoş geldin pcos dünyasına mı diyelim sana:)) benim internetten bulabileceğin bu konuyla ilgili" incili kadınlar" başlıklı bir yazım var okumanı tavsiye ederim. çocuk sahibi olamazsın diye bir durum söz konusu değil anladığım kadarıyla sen hormon sonuclarına göre böyle bir tanı almıssın. adetlerin düzenliyse bu bize yumurtlayabildiğin bilgisini verir ki bu da gebelik şansını arttırır. kimseye çocuğun olmaz denmez pcoda bazen yollar uzar uzar ama elinde sonunda çocuk sahibi olurlar yumurta bol sorun onları secememesi zate. pco sonradan cıkma bir durum değildir, vucudunda senle beraber yaşar gider. yani bugün baktık yok yarın baktık pco sun değildir. dilerim seni aydınlatabildim. 75gr 2 saatlik şeker yüklemesi ve beraberinde insülin seviyelerine batır konuşalım tekrar. istanbuldaysan bana ulşaman yüzyüze de olabilir. nasıl istersen. sevgiler.

4. 23 Nisan 2010
  5. tahtessera

tahtessera Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    33
    yazinizi okumustum,hatta doktorum pkosun dediginde "ben de incili kadınlardan oldum desenize " demistim.anladi mi bilmiyorum:)
    evet doktorum tanıyı,hormon sonuclarina ve ultrasona gore soyledi.yumurtalık etrafında kistler mevcuttu,lh/fsh oranım da yuksek.prolaktin normal.

kısa surede bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim.kisa vadede seker yuk. testini yaptirayim o halde.sanirim ondan sonra normal yolla devam edip etmeme konusunda danismaliyim.gorusmek uzere.

6. 23 Nisan 2010
  7. Asmin

Asmin Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    193
    Ödül Puanları:
    153
    ben de bu baslik adi altinda sormak istiyorum gecen sene doktora gittigimde bana ultrosanla bakip gorunum olarak pko ya benziyorsun demisti ustune hormon testi yaptirmistik ancak hormonlarim cok dengeli ciktigindan dolayi sana pko diyemiyorum dedi. regl suremin duzenlenmesi icin agnucaston verdi. agnucaston 6 ay gibi bir surede cok etkili oldu cidden regl im duzenlendi agrilarim cok hafifledi. ancak 6 aydan sonra yeniden skntilar basladi. 6 gunluk regle ragmen 10 gunluk agrlar duzensizlikler gerginlikler. ardindan baska bir doktra gidip suphelerimi soyledim ayni sekilde kendisi de ayni ilaci verdi ve ultrosanla baktiginda tertemiz hicbiseyin yok dedi. yine ayni sekilde 6 ay kadar ilac etkili oldu ancak 6 aydan sonra regl aralari acilmaya agrilar yeniden artmaya basladi.
    ben sorunun aslini kaynagini anlayamadim, goruntu olarak pko ya benziyorsun ne demek cozemedim? kilo sorunum yok 24 yasindayim bekarim.. sadece bu uzayan regl donemlerinde yuzum acayip sivilcelendi ve sanki killanmisim gibi geliyor. emin de olamiyorum pimpirikliyimdir biraz. ne yapmami onerirsiniz?

8. 24 Nisan 2010
  9. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    tamam sonuçların çıkınca tekrar haberleşiriz yol belirleriz sana. sevgiler.

10. 24 Nisan 2010
  11. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    selam anlıyorum niye sıkıldığını birşey a vardır ya yoktur diye düşünüyorsun. sonuçta zeminde hormon üretiminde birşeyler var ki ilaçla bir süre denegelense de sonra adetlerin arası gene uzuyor. bence eğer doğum kontrol hapı kullanmada bir sakınca yok ise bir süre de öyle takip ve tedavin uygun olacaktır. doktorunla tekrar bir araya geldiğinizde bunu da gözden geçirirsiniz.

12. 13 Temmuz 2010
  13. tahtessera

tahtessera Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    33
    yeniden merhaba,

en son 23 nisanda yazmışım.
    şeker yükleme testi yaptirmak uzere ayrılmıştım burdan.o ay oğrendigim pko yuzunden bebek istegimiz nedeniyle normal yolla mı devam etsek yoksa doktor takibine mi girsek arasında kalmıştım.Yükleme testini yaptırmaya bir türlü fırsat bulamadım.
    Eee o halde niye geldin diyeceksiniz?
    Ben doktor takibi mi normal yol mu diye dusunurken gecen ayın sonunda hamile oldugumu ogrendim.Su an 6. haftamızdayız.
    Peki bunu niye yazıyorum;istedim ki pkolu olan ve bebek isteyen arkadaslarıma umut olsun.Yani Aytun hanımın da dedigi gibi,sen pkolusun,senin cocugun hemen olmaz diye bir şey yok.Allah dileyince oluyor.
    İnsallah hayırlısıyla saglıklı bir şekilde kucagımıza almak da nasip olur ve dileyen herkesin olur.

14. 13 Temmuz 2010
  15. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    selam çok seindim tebrik ediyorum allah tamamına erdirsin. bizimle de paylaştığın için teşekkürler. sevgiler.

16. 13 Temmuz 2010
  17. minikkedicik

minikkedicik Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    aytun hanım bende pcosluyum.tahlillerim falan yapıldı.normal dendi.
    ancak genelde pcos lu hanımlara şeker yüklemesi yapılıyormuş.bana böyle birşey yapılmadan klomene başladık.
    şeker yüklemesi neden ve kimlere yapılmalıdır aydınlatırsanız sevinirim.
    ayrıca bişey daha soracam.
    klomenle yumurtalarım gelişmiş dr gün aşırı ilişki dedi.yalnız bu gelişen yumurtamın çatlamama ihtimali varmıdır
    şimdiden tşk ederim

18. 15 Temmuz 2010
  19. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    selam bu konu ile ilegili pek çok kere yazışmalar yapıldı klüpte oralardan takip edebilirsiniz. klomenle geliştirilen yumuraların çatlamam ihtimali olabilir. eğer çatlatma iğnesi kullanılır ise bu sorun ortadan kalkar. takibine devam etmekte olduğunuz doktorunuz tarafından bilgilendirileceksiniz zaten, bol şans.