Sigara çocuk sahibi olmayı etkiler mi ?

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve Kazen tarafından 21 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

21 Temmuz 2006
    Konu Sahibi : Kazen
  1. Kazen

Kazen Babalar ve Oğulları Yönetici

Beğenildi:
    17.192
    Ödül Puanları:
    488
    Uzun süreli ve yüksek sayıda sigara kullanımının üreme sistemi ve hormon aktivitesini olumsuz etkilediği düşünülmektedir.

Etkinin özellikle yumurtalıklar düzeyinde olabileceği ve sigaranın adet düzensizliği,infertilite ve erken menopoz gibi önemli sonuçlara yol açabileği bilinmelidir.

Gebelik oluştuğunda da fetusda gelişme geriliği ve düşük doğum ağırlığına yol açabilir.

2. 22 Temmuz 2006
  3. emcan01

emcan01 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    148
    Çocuğu olmayan çiftlerin umudu tüp bebek gibi suni döllenme yöntemlerinde. Ancak eşi sigara içen kadınlar suni döllenmede daha zor hamile kalıyor...

Alman bilim adamları, çocukları olmadığı için aşılama ve tüp bebek gibi suni döllenme yöntemlerine başvuran kadınların, eşleri sigara içtiği takdirde daha zor hamile kaldığını açıkladılar.

Internetdeki Lifeline dergisindeki habere göne, Münster Üniversitesi Hastanesinde görevli bilim adamları, 139unun eşinin sigara içtiği, 301 kadın üzerinde araştırma yaptı.
    Araştırma sonucunda, eşleri sigara içen kadınların sadece 5te 1 inin hamile kaldığı, eşleri sigara içmeyen kadınlarınsa 3te 1 inde başarı sağlandığı ortaya çıktı.
    Milliyet gazetesi / Bebek bekliyorum arsivinden.

4. 22 Şubat 2008
  5. freeflame

freeflame Guest

tamam ama tek sebebi sigaraya bağlamamak lazım. sabah kalkar kalkmaz elini sigara paketine atan ve günde biri 2 diğer ikisi 1 paket sigara içen 3 yakın arkadaşım evlenir evlenmez hamile kaldılar ve sağlıklı çocukları var. ayıptır söylemesi hatta biri evlenmeden hamile kald bu yüzden apar topar nikah yaptıydık.herkes erken doğum yaptı sanıyor.
    bizde ne eşimde ne bende sigara alkol yok . ama bebek de yok:sm_confused:
    unutmadan illa ki :eek:klava:"sigaraya hayır!!!":eek:klava:

6. 19 Mart 2008
  7. melisesra

melisesra maşallah benim oğluma Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    196
    sıgaranın spermlerı etkıledıgını soylemıstı doktorum

8. 23 Mart 2008
  9. rosemem

rosemem Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    kızlar tüp bebek yaptıranlarda sigarayı bayan mı içerse daha etki ediyo erkekmi içerse başarı oranı düşüyo

10. 23 Mart 2008
  11. ddm

ddm yok başka yolu..... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    a.s.ERKEKTE SPERM SAYISINI ETKİLİYOR BAYANDA DA YUMURTA KALİTESİNİ...

12. 24 Mart 2008
  13. gulcicek61_67

gulcicek61_67 ...Hayat Güzeldir... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar bende sigara kullanıyorum eşimde. tüp bebek yaptırdım ama bırakamadım. içiyorum hala ama eskisi gibi değil yavaş yavaş azaltıp bırakıcam. dr. benim sigara kullandığımı biliyo. eşime dedi bırak diye bana demedi. sadece ne kadar içiyosun dedi. bende 10 taneyi geçmiyor dedim o kadar.
    bana aniden kesme dedi bırakmak istersen. zira vücut nikotine alışkın ya kesersem bi anda vücut metobalizmasını bozuyormuş....

14. 24 Mart 2008
  15. AnlamadanDinlemeden

AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Hamile kalınca bıraktım ben..Eşimde yanımda içemiyo..Ohhhhhhh Dünya varmış ..Temiz hava bol oksijen.

16. 20 Nisan 2008
  17. cucu-pete

cucu-pete Sana Emanetiz Rabbim... Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    146
    ya kesinlikle kelimenin tam anlamiyla zikkim!!!yumurtaliklarin islevini bozuyor,erken menepoza sokuyor,yumurtlamayi engelliyor,sperm kalitesi ve hizini düsürüyor...daha ne olsun...ama yokkk benim aptalligim,hala iciyorum hala iciyorum...gelin birakalim kizlar yaaa

18. 28 Nisan 2008
  19. gulcicek61_67

gulcicek61_67 ...Hayat Güzeldir... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ya kızlar bu arada ben günde 5 taneye düşürdüm ohhhhh .gitgide bırakıyom ne mutlu bana.hatta dün 3 tane içtim. hadi bırakalım kızlar.