Sigara ve Ağız sağlığı

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve gogito tarafından 6 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  6 Ocak 2009
  Konu Sahibi : gogito
 1. gogito

  gogito Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2008
  Mesajlar:
  75
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  :dance: Hepimiz biliyoruz ki sigara kalp,akciğer,solunum yolları ve damarlara zarar veriyor. Oysaki sigaranın vücuttaki ilk temas noktası olan ağız ve dişlerdeki zararı hep göz ardı ediliyor.Sıhatlı bir vücudun ilk adımı sağlıklı bir ağızdır.
  Bu sessiz diş katliyamını sağlayan sigaranın zararlarına bakılırsa görsel açıdan görüntü bozukluğu yaratan lekeli dişler,kahve rengi dil ve kötü ağız kokusu belli başlılarıdır.
  Sigaranın ağızda tükürük bezlerinin çalışmasını ve tükürük salgılamasını yavaşlatması birçok hastalığa neden olur.Çünkü Tükürükler ağızda çürük oluşumunu önleyici etkisinin yanı sıra dişlerin ve ağzın temizlenmesinde de önemli rol oynar.
  Klinik çalışmalar sigaranın dişeti çekilmelerine ve ağızda kemik kaybına neden olduğunu da göstermiştir.Bu yıkımlar dişetlerinin ve kemiklerdeki kan akışının sigara içenlerde daha yavaş olmasından kaynaklanan yıkımlardır.Ayrıca sigara C vitamini emilimini azalttığı için dişetlerinde gerekli olan C vitaminin yetersiz kalmasına da neden olur.Bu iki faktör dişeti hastalıklarının oluşmasına ve kemik yıkımlarına neden olur.

  PEKİ NE YAPMALI ?
  Sigarayı bıraktığımız andan itibaren tüm organlar yavaş yavaş eski sağlığına kavuşmaya başlayacaktır.Bu toparlanma sırasında tek engel ağızda bulunan diş taşları ve üzerine biriken nikotin ve katrandır.Bu eklentiler dişlerinizden diş hekimi tarafından uzaklaştırılmadığı müddetçe hiçbir zaman dişeti yıkımı ve diş iltihapları iyileşmeyecektir.
  Sigarayı bıraktıktan sonra ilk aşama tam bir oral muayene olmaktır. Öncelikle dişler üzerinde ki taşların ve katranların hemen uzaklaştırılması gerekir bu taşlar dişetindeki enfeksiyonun ana nedenidir. Ayrıca bu taşlar üzerinde bulunan yoğun miktardaki bakterilerde uzaklaştırılacağı için ağzınızda çürük oluşma riski azalacaktır.
  Bir sonraki aşama beyazlatma(bleaching)işlemidir.Sigarada bulunan katran zaman içinde dişinizin içine nüfus edip dişinizin doğal renginden daha koyu bir renge çevirir beyazlatma işlemi ile dişinizin içine nüfus etmiş katranlar oksidasyon yolu ile yok edilir.Böylece dişlerinizde sigaradan kaynaklanan hiçbir leke kalmaz ve bembeyaz kusursuz gülüşlerin sahibi olursunuz. Sağlıklı, mutlu, temiz bir hayat sizi bekliyor...