Sigara ve Kadın

Konusu 'Zararlı Alışkanlıklar: Bağımlılık, Tiryakilik' forumundadır ve kibela24 tarafından 16 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  16 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 1. kibela24

  kibela24 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.278
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Çocuk doğurma ve annelik sorumluluğundan dolayı, kadınlar için sigara kullanımı, bir toplumun sağlıklı gelişimi açısından daha ciddi zararlar doğurabilmektedir. Araştırmalar, sigara içen kadınların doğurganlığının ciddi anlamda düştüğünü, hamileliği sırasında sigara kullanan kadınların düşük ve sakat çocuk doğurma risklerinin yine çok yükseldiğini kanıtlamıştır 8 .  Hamilelik sırasında sigara içen kadınların çocuklarında, doğumdan sonra da ciddi sağlık problemleri gelişebilmekte ve bu çocukların gelişimleri de, hamilelik sırasında sigara dumanına maruz kalmayan ve içmeyen annelerin çocuklarına göre, geri kalmaktadır 8.

  Sağlıksal problemlerin yanında, anneler çocuklarıyla genelde daha çok zaman geçirdikleri için, sigara içen annelerin çocuklarının da sigaraya başlama olasılıkları çok yüksektir.  Sigara kullanımı ve kadınlara zararları ile ilgili olarak bazı diğer gerçekler aşağıdadır:

  * Sigara içen kadınlar, akciğer kanserinden ölme risklerini 12 kat, bronşit ve emphysema’dan ölme risklerini ise 10 kat artırırlar1
  * Sigara içmek, orta yaşlı erkek ve kadınlarda, kalp rahatsızlıklarından ölme riskini üç kat artırır