Sıgaraya Neden Başlıyorlar?

Konusu 'Zararlı Alışkanlıklar: Bağımlılık, Tiryakilik' forumundadır ve Elif tarafından 5 Eylül 2006 başlatılmıştır.

  5 Eylül 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.651
  Beğenildi:
  5.190
  Ödül Puanları:
  438
  Sigara bağımlılığının çok az fiziksel yönünün yanı sıra, asıl beynimizde oluşan alışkanlık yönü vardır. Sık sık tekrar edilen her eylem zamanla, beynimizde alışkanlık yapar. Genelde alışkanlıklar hayatımızı sürdürmemiz için çok önemlidir. Yürümek, okumak, yazmak, yüzmek, araba kullanmak; tekrar yapa yapa kazandığımız faydalı alışkanlıklardır. Bir de sigara gibi kötü alışkanlıklar vardır ki; bunlar da tekrar edilerek alışkanlık kazanılır. Bu alışkanlığınızı hatırlatacak bütün nesneler ve eylemler ile otomatik olarak alışkanlığın gereğini yerine getirmeniz için, beyin emir verir. Bu otomatik şartlanmalarda, bu şartlanmanın sebebini bilirsek daha rahat karşı koyabiliriz. O nedenle size bu alışkanlığımızı körükleyecek bu şartlandıran nesne ve eylemlere "ÇIN" lamalar adını vereceğiz. Asla unutmamalısınız; "siz sigara içmek istemiyorsunuz" seçiminiz budur. Fakat uzun yıllar sürdürdüğünüz sigara içme alışkanlığınız, bulunduğunuz çevre ile bağlantılar yapmış durumdadır. Bazı eşyalar (çakmak, küllük, çay, kahve gibi) ya da durumlar (yemek sonrası, televizyon seyrederken, arkadaş sohbetleri, araba kullanırken vs.) size çağrı yapacaktır.


  Sigarayı bıraktıktan sonra bu "ÇIN" lamalar olacaktır. Canınız asla sigara içmeyi istemediği halde bu "ÇIN" lamalar neticesi, sizde daha önceki alışkanlığınıza dönük, otomatik tepki verme hali oluşmaktadır. Bu "ÇIN" lamaları tanımlayıp, sigara içmeme yönündeki seçiminizi ve kararlılığınızı devam ettirin. Buna karşılık gittikçe azalacak şekilde sigara içme yönünde "ÇIN" lamalar olacaktır. Bu çınların olması normal bir gelişmedir. Artık anlamını biliyorsunuz. Herhangi bir şekilde vücudunuzun tütüne/nikotine ve sigaranın içerdiği diğer zehirlere ihtiyacı yok. Bu "ÇIN" lamalar bir alışkanlığın terk edilmesi ile ortaya çıkan arayışlardan başka bir şey değildir. Çınlamaların zamanla çok azaldığını seyrekleştiğini göreceksiniz.
   
 2. 7 Ocak 2007
  Konu Sahibi : Elif
 3. gxuxlfer

  gxuxlfer Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2006
  Mesajlar:
  5
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  sigara içmek kötü bi alışkanlık ben de yıllar ca içtim ne varki gün de 5 sigarayı geçmezdi öleyken yinede bırakmam gerek diye düşünüp bi kara verdim ve kendimi çok seviyorum dedim onun için sigarayı bıraktım daha mutluyum spor yapıyorum herkese tafsiye ederim
   
 4. 8 Ocak 2007
  Konu Sahibi : Elif
 5. masal

  masal Guest

  ben çok iradesizim bunu anladım bu sigara sayesinde:çok üzgünüm: :çok üzgünüm:
  ___________________________________________________________________
  BENİ SEVMEN İÇİN KENDİMDEN VAZMIGEÇMELİYİM
   
 6. 9 Ocak 2007
  Konu Sahibi : Elif
 7. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.651
  Beğenildi:
  5.190
  Ödül Puanları:
  438
  aman setangel dinime söven müslüman olsa diye bir söz var sigara benimde derdim
   
 8. 21 Ocak 2007
  Konu Sahibi : Elif
 9. asiprenses88

  asiprenses88 Guest

  yaa ben sigaranın kokusundan nefret ediorum...içenden daa çok yakınında olan biri etkilenio...MERTTTT oku şu yazıyı sen de bırakabilirsin iradeli arkadaşım:)))))