Sigarayı bırakma yöntemleri/Akupunkturun ve sigara bırakma

Konusu 'Akupunktur..' forumundadır ve Elif tarafından 14 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  14 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.653
  Beğenildi:
  5.191
  Ödül Puanları:
  438
  Yapmanız gereken tek şey sigarayı bırakmaya karar vermektir. Bu, insanın yaşamında alabileceği en önemli kararlardan biridir. Bu kararı verdikten sonra, akupunktur, size sigarayı bırakmanızda büyük kolaylık sağlayacaktır.

  İnsanlarda serotonin ve endorfin adı verilen iki madde vardır. Bunlar beyinde bulunur ve rahatlık, hoşluk, keyif ve huzur gibi duygular ile ilgilidirler. Normalde insanlarda kahkaha atınca, mutlu bir haber alınca ya da çikolata veya güzel bir tatlı yiyince, bir yeriniz acıyınca serotonin ve endorfin düzeyi yükselir. Ancak sigara içenlerde serotonin - endorfin salgılama işini sigara üstlendiğinden vücut otonomisini kaybetmiştir. Hani keyiflenince de, dertlenince de sigara içilir ya, işte, açıklaması budur.

  Sigarayı bırakanlarda ilk hafta beyin serotonin salgılama işini gerçekleştiremediğinden vücut oldukça zor anlar yaşar. Beyin ancak 72 saat sonra eski görevini yapmaya başlar.
  Bu 72 saatlik süre içinde, hastanın yoksunluk belirtileri önlenirse, sigarayı bırakması çok kolaylaşır. Akupunktur ile tedavi, kişinin sigara içmemekten dolayı oluşabilecek şikayetleri ortadan kaldırır. Böylece sigara içmemeye karar vermiş olan kişi, bunu hiç zorlanmadan başarır; çünkü, akupunktur tedavisi beyni yeniden sigaraya gerek duymadan serotonin ve endorfin salgılaması için uyarır ve bundan sonra da beyin eski otonomisini kazanır.

  Akupunktur ile kaç seansta sigara bırakılabilir?Üç gün üst üste 20 dk.lık 3 seans tedavi uygulanır. Toplam 1 saat süren bir tedavidir. Böylece 72 saatlik en zor geçen dönemde vücut kontrol altındadır. Daha sonra hastanın bağımlılık derecesiyle bağlantılı olarak ek seanslar yapılabilir, ama genellikle buna gerek kalmaz. Tedavi süresince tek bir sigara bile içilmemesi ve nikotin preparatları kullanılmaması gerekir. Aksi halde, başladığımız noktaya geri döneriz.

  Akupunktur tedavisi ile sigarayı bırakmada başarı oranı nedir?
  %90 - 95 gibi yüksek bir başarı oranı vardır.
  Kaynak:saglikbilgisi.gen.tr
   
 2. 19 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. gxuxz_gxuxzeli

  gxuxz_gxuxzeli Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.237
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  benim bir arkadaşım yaptırdı.. ama içinde sigara bırakma isteği kesin yoktu... dolayısıyla inanmadığı için yöntem başarısız oldu:KK43:
   
 4. 24 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. Puantiye

  Puantiye en güzeli hiç doğmamış olmak........ Üye

  Katılım:
  9 Ocak 2007
  Mesajlar:
  334
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  86
  annemede sigarayı bıraktırmaya çalışıyoruz ,bu yöntemi denemek istiyoruz.bazen bırakmak istiyor,ama zor sanırım bırakmasıgünde 2 paket içiyor
  bazen 3 bile olabiliyoraraştırıyoruz bakalım.. biz amasya da oturuyoruz bize yakın bir akupunktur merkezi bilen varsa yardımcı olabilrmi acaba?şimdiden teşekkrler...
   
 6. 1 Mart 2011
  Konu Sahibi : Elif
 7. tatlicady

  tatlicady Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2010
  Mesajlar:
  602
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  41
  akapunturla sigarayı bıraktım diyen kimse yokmu?
   
 8. 16 Eylül 2011
  Konu Sahibi : Elif
 9. archip

  archip Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2009
  Mesajlar:
  9
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  benim çevremde bırakan 2 kişi oldu,bende gitmeyi düşünüyorum.şimdi iyice azalttım bıraktığım an gidicem