Sigarayı bırakmak çoğu bağımlının hayali. Sigarayı nasıl bırakırsınız?

Konusu 'Zararlı Alışkanlıklar: Bağımlılık, Tiryakilik' forumundadır ve Halikarnas tarafından 20 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]

  Nasıl Sigara Bırakılır?

  Sigarayı bırakmak çoğu bağımlının hayali. Sigarayı nasıl bırakırsınız? Alışkanlığınızdan kurtulmak için bu önerilere dikkat!


  Sigara içenler zor bir günden sonra bir sigara yakmaktan daha güzel birşey olamaz diyeceklerdir. Ama çoğu sigara kullanıcısı en büyük isteklerinin sigarayı bırakmak olduğunu söyleyecektir. Sadece İngiltere’de 120.000'nin üzerinde ölüm sigara ile ilgili hastalıklardan olmaktadır. Akciğer kanseri olma riskinden bile bahsetmek istemiyorum. Siz düzenli bir içici misiniz? Bu alışkanlığınızı bırakabilir misiniz? Daha önce bırakmayı denediniz mi? Sosyal içici veya düzenli içici olun, aşağıdaki ipuçları sigarayı bırakmanıza yardımcı olacaktır.

  Bırakmaya karar vermek


  Niye sigarayı bırakmalıyım sorusu aklınıza geliyor olabilir. Başlamak için sağlığınızı düşünmelisiniz. Sigarayı bırakmanız her çeşit kanser riskini azaltacak. Bırakırsanız ikincil içiciler yaratarak sevdiklerinizi zehirlemeyeceksiniz.. Nefes darlığı çekmeyeceksiniz, tatma duyularınız yerine gelecek ve her şey daha güzel kokacak. Ve sigarayı bıraktığınız zaman biriktirdiğiniz parayı düşünün. Eğer günde bir paket içiyorsanız yılda 1000$dan daha fazla birikiminiz olacaktır.

  Önemli olan sigarayı geçekten istediğiniz zaman bırakabilirsiniz. Başka insanlar için ve hoşunuza gitmeyen nedenlerden dolayı bırakmayın. Bırakmanın size faydası olması gerekiyor, sadece bu şekilde işe yarar.

  Nasıl uygulanır


  Sigarayı bırakmak bırakılması en zor alışkanlıklardan olduğu için, size yardımcı olacak bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

  Başlama günü belirleyin


  Bırakmaya karar verdiğinizde, buna başlama günü de belirleyin. Eğer belirlediğiniz tarihte bırakmazsanız, başarısız olmuş olursunuz. Birden mi yoksa azar azar mı bırakacağınıza da karar vermeniz gerekiyor. Birden bırakmanın sizin için daha iyi olacağı kabul edilmektedir. Azar azar içtiğiniz zaman tekrar eskiden içtiğiniz kadar içmeye başlayabilirsiniz.

  Kontrat imzalayın


  Ne kadar yasal olarak bağlayıcı olmasa da, sigarayı bırakma kontratını imzalamanız bu işi resmi hale getirecektir. Bu sözleşmeyi aileden biri veya arkadaşınızla imzalayın ve herkese sigarayı bırakacağınızı söyleyin.

  Savaşı paylaşın


  Neden taşınırken veya evimizi boyarken arkadaşlarımızı çağırıyoruz. Çünkü böylece yükü hafifletmiş oluyoruz. Sigarayı da yakın bir arkadaşınızla aynı anda bırakmanız, zor zamanlarda birbirinizle konuşmanıza ve motivasyonunuzu arttırmanıza yardımcı olacaktır. Lokal yardım gruplarına katılarak , deneyimlerinizi de paylaşabilirsiniz. Veya akupunktur veya hipnoz yolu ile kendinizi nikotinden uzaklaştırabilirsiniz.

  İçici donanımından kurtulun


  Evinizde sigara bulundurmak, sigara içmeyi beklemek anlamına gelmektedir. Sigara ile ilgili her şeyi atın, küllük, çakmak ve sigaralar gibi. Tabii sigara içerken yapmaktan hoşlandığınız şeylerden de uzaklaşın. Örneğin kahvenin yanında sigara içmeyi seviyorsanız, daha az kahve için.

  Açlıkları dengeleyin


  Sigaranın yerini başka şeylerin almasını sağlamalısınız. Örneğin sebze, sakız, şeker gibi... Eğer canınız çok fazla sigara isterse, isteğiniz geçene kadar bir bardak su için ve derin nefes alın. Bu düşünce kısa sürede geçecektir. Eğer kahve aralarında iş arkadaşlarınız ile sigara içiyorsanız, artık sigara içmeyenlerin odalarında yeni bir başlangıç yapmalısınız.

  Sigaralı ortamlardan uzak durun


  Sigara içen arkadaşlarınızın bulunduğu gruplardan uzak durun.örneğin sigaranın bir kural olduğu Cuma akşamı poker partileri gibi. Onun yerine sigara içmeyen arkadaşlarınızla takılın. Bu ilk zamanlarda çok önemlidir.

  İlaç tedavisi alın


  Sigarayı bırakmanız için yardımcı olacak ilaçlar kullanın. Ağzınızı meşgul tutacak nikotin sakızı gibi. Aynı zamanda vücudunuz belirli miktarda nikotin alarak tatmin oluyor. Aynı şekilde nikotin bantları kullanılmaktadır. Bunları ürünleri kullanmadan önce hangisinin size uygun olduğunu doktorla konuşun.

  Israrcı olun


  Sigarayı bırakmak çok zor olabilir, yolunuza engeller çıkacaktır ama siz hedefinize ulaşmak için ısrarcı olun.

  Kendinizi ödüllendirin


  Sigarayı bırakmak ödüllendirilmesi gereken bir başarıdır. Örneğin Sigarayı bırakınca biriktirdiğiniz para ile kendinize plazma tv alabilirsiniz.

  Ekstra ipuçları


  Sigaradan nefret edin


  Bir kavanoz sigara izmariti saklayın. Canınız sigara içmek istediğizaman, kapağı açın ve koklayın, içmekten vazgeçeceksinizdir.

  Bileğinize bant bağlayın


  Bu bir davranış psikolojisidir. Bileğinize bir lastik bant bağlayın. Canınız sigara içmek istediğinde bandı sıkın ve canınızı acıtın. Canınız sigara istediğinde yanında acı da duyacaktır belirli bir süre sonra canınız sigara istemeyecektir.

  -Egzersiz yapın

  Bu sigarasız yaşamın faydalarını öne çıkaracaktır.

  -Düzenli yemek yiyin

  Böylece sigara içmekten kaynaklanan ağrılarla daha rahat başa çıkacaksınız.

  Bebek adımları atın


  Sonsuza kadar çok ağır bir sorumluluktur, hayatınızın sonuna kadar hiç vazgeçmeden bir şeye bağımlı kalmayı gerektirir. Onun için kendinizi uzun süreli amaçlar için tetiklemeyin, gün gün kendinizi buna hazırlayın. Bugün sigara içmeyeceğim, yarın yine içmemeye çalışacağım gibi.
   
 2. 20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 3. yorgun savaxsxçxix

  yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  7.562
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Herkes için yöntemleri, sebebi farklıdır bırakmanın tabii, ama kendimden örnek verecek olursam: asla ama asla baskı yapılmamalı :umursamaz: yoksa bırakacağım varsa da daha beter içerim. yaklaşık olarak son 4-5 yıldır yılda 1 bilemediniz 2 defa yahni 6 ila 12 ayda 1 paket almışlığım vardı, alkol alırken kalabalık ortamda içen çoksa, nasıl olsa pasif içiyorum, yakayım da zevkine varayım derdim, zaten 1 taneden fazla da içemezdim. Öyle bir ortam yoksa da hiç aramazdım. Son haftalarda tekrar başladım, 2. paketimdeyim, ama 2. paketi light almadım, ağır geldi :jeyyar: ilk paket kadar çok içmiyorum belkıi de bitirmeden çekmecenin derinliklerini boylayacak, tabii ki baskı olmadığı sürece. Neyse ki sevgilim de annem de beni çözmüş insanlar :kedi:
   
 4. 20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 5. 35ozge

  35ozge bebegım dualarım senınle Üye

  Katılım:
  7 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  134
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  valla oncelıkle ıs beyınde bııyo arkadaslar ben ne zaman hamıle oldugumu duyayım bırakıcam dıyordum duydum ve bıraktım:ecrin_bebek:jkendımı sartladıgım ıcın benm ıcın fazla zor olmadı ama bazen ara ara krızım tutuyor gecıyor umarım bırakmak ısteyenler bırakabılırler opuyorumnanaktan
   
 6. 20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 7. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198

  :uhm: çok karışık yazmışsın...hiç birşey anlamadım....
   
 8. 20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 9. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  tebriklera.s. darısı tüm tiryakilerin başına:Saruboceq:

  bu öneriler de zaten beyin de bitirmek için olan öneriler...çünkü nikotin bağımlılığına son verecek ilaç ya da ameliyat henüz yok ...

  sevgiler....
   
 10. 20 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 11. 35ozge

  35ozge bebegım dualarım senınle Üye

  Katılım:
  7 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  134
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evet canım vallahı cok zor ama basardım sanırım darısı bırakmak ısteyenlere kaydirigubbakcemile5alttarafı bı duman yahukaydirigubbakcemile3