Sigarayı bırakmayı zorlaştırmanın 9 yolu

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve Halikarnas tarafından 14 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  14 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]


  Bu öneriler bugüne kadarki tüm bildiklerinizi çöpe atıyor  19 Temmuz'da sigara yasağı başlıyor. Artık kapalı mekanda sigara içmek yasak. Tiryakiler içinde bu dönem sigarayı bırakmak için tam fırsat niteliği taşıyor. Bu kapsamda sigarayı bıraktırma merkezlerinden AllenCarr Türkiye ilginç bir yöntemle tiryakilerin karşısına çıktı. Merkeze göre sigarayı bıraktırmak ile ilgili bugüne kadar ortaya atılan çoğu öneri, tam tersi bi etki yaparak sigarayı bıraktırmayı zorlaştırıyor. Merkez'e göre Sigarayı bırakmanın tek bir yolu var. Neden sigara içtiğinin cevabını bulmak ve beyninden sigara ile ilgili tabuları silmek...


  ışte zorlaştırmak isteyenlere öğtüler..

  1. SıGARAYI AZALTIN
  Eğer sigarayı bırakmayı zorlaştırmak ve sonunda da başarısız olmak istiyorsanız, sigarayı azaltın. Her gün birer birer azaltın. Böylece kendinize büyük bir işkence yaratmış olacaksınız. ıçtiğiniz sigaraların kıymeti artacak. Gözünüz saatte bir sonraki sigarayı bekliyor olacaksınız. Sonunda da kendi temponuza geri döneceksiniz. Ve sigaraya olan “bağlılığınızı” daha da arttırmış olarak!

  2. SıGARAYI HATIRLATANLARDAN KAÇIN
  Pek çok “sözde uzman” sigarayı bırakmaya alışanlara, işlerini zorlaştıracak öneriler verir maalesef. Bunlardan bir tanesi sigarayı bırakan kişinin sigarayı hatırlatacak şeylerden kaçınmasıdır. Eğer sigarayı bırakmayı zorlaştırmak ve sonunda da başarısız olup sigaraya tekrar başlamak istiyorsanız, sigarayı bıraktıktan sonra size sigarayı hatırlatan her şeyden uzaklaşın. Böylece hem hayatınızda gerçek boşluklar yaratacaksınız, hem de sigaradan kaçarak, sigaranın kıymetini arttıracaksınız!

  3. ıRADE GÜCÜYLE BIRAKMAYA ÇALIŞIN
  Sigarayı zor bırakmak yada başarısız olmak istiyorsanız, lütfen sigarayı irade gücünüzle bırakın. Sigarayla inatlaşmaya başlayın, bakın bakalım kim kazanıyor. Onu içmemeye çalışın, direnmeye çalışın.

  4. SıGARAYI DÜŞÜNMEMEYE ÇALIŞIN
  Sigarayı bıraktıktan sonra daha stresli ve mutsuz olmanın en basit yoludur bu. Sigarayı bırakan kişinin sigarayı düşünmemeye çalışması. Aklınıza her sigara geldiğinde sigarayı aklınızdan bir an önce atmaya çalışın. Göreceksiniz ki, hem mümkün değildir, hem de bir düşünceden kaçmanın endişesi ve paniği ile çok daha gergin bir insan olacaksınız. Ve en üzücüsü bu gerginliğin sebebinin nikotin eksikliği olduğunu sanacaksınız!

  5. HERKESıN ÖNERıSıNı DıNLEYıN
  Çevrenizdeki sigara içenlerin, yada bırakmış olanların nasıl bırakmanız gerektiği hakkındaki önerilerini dinleyin. Ne kadar ok insandan öneri alırsanız, kafanızı o kadar çok karıştıracaksınız. Böylece başarısız olmayı garantileyeceksiniz.

  6. YERıNE BıRŞEY KOYUN
  Sigarayı bıraktıktan sonra sigaranın yerine bir şey koymaya çalışın. Böylece sigaranın kıymetini iyice arttıracaksınız. Ve sigarayı daha çok özleyeceksiniz. Bu arada bir ipucu: sigaranın yerine koymaya çalışacağınız şeyin çok önemli becerileri olması lazım. Konsantrasyonunuzu arttıracak,
  stresinize iyi gelecek, sizi mutlu edecek, rahatlatacak, can sıkıntınıza iyi gelecek, size arkadaşlık edecek vs…böyle bir şey bulursanız bize de haber verin lütfen

  7. YILBAŞINDA BIRAKIN
  31 Aralık gecesi milyonlarca insan son sigarası olmasını ümit ettiği sigarayı “ağlayarak” söndürür. Tabi ki 1 ocak sabahına kadar. Hiçbir hazırlık yapmadan sadece “özel bir gün” diye sigarayı bırakmaya kalkın. Bakalım o günün “özel” olması, sizi sigaradan nasıl kurtaracak?

  8. SıGARANIN ZARARLARINI DÜŞÜNÜN,
  Sigarayı bırakamamak istiyorsanız bir liste yapın. Sigaranın sebep olduğu hastalıkları yazın. Bu listeyi hergün yanınızda taşıyın. Sigaranın zararlarıyla ilgili yazılar okuyun. Sigarayı bırakamamak isteyen siz değil misiniz?

  9. BAŞKASI ıÇıN BIRAKIN
  Sakın sigarayı kendiniz için bırakmayın. Yoksa başarılı olma şansınız çok artar. Bunun yerine “eşim istiyor onun için bırakıyorum”, “kızım çok baskı yapıyor, onun için bırakıyorum” gibi asla işe yaramayacak yollar öneririz. Böylece sadece sigarayı bırakamamayı garantilemeyeceksiniz, ayrıca o diğer kişiyle de bol bol tartışmayı garantileyeceksiniz.  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 14 Temmuz 2009
 2. 14 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 3. irna

  irna Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.862
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  çanım cekti yinee..:nazar:

  bir kaçını yaptım ama :1no2: :1no2: