Siğil...

Konusu 'Dermatoloji - Deri ve Cilt Hastalıkları' forumundadır ve eylul77 tarafından 18 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : eylul77
 1. eylul77

  eylul77 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.351
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  108
  SİĞİL NEDİR ?
  Siğil derinin üst tabakasının bir viral infeksiyon sonucu ortaya çıkan selim tümörlerdir. Siğillere neden olan virüsler human papilloma virus (HPV) olarak adlandırılır. Siğiller sıklıkla ten rengi dokunmakla pürtüklü, sert oluşumlardır ancak koyu renkli, düz ve yumuşakta olabilirler. Siğillerin görünümü yerleştiği alana göre değişmektedir.


  Siğil çeşitleri nelerdir?


  Değişik tipteki siğiller şu şekilde sınıflandırılabilir:
  Genel siğiller
  Ayak tabanı siğilleri
  Düz siğiller


  Genel siğiller: El parmakları, tırnak çevresi ve el üzerinde gelişir. Çoğunlukla derinin tahrip olduğu alanlarda örneğin tırnak yeme ve tırnak etlerini koparma alanlarında gelişir.


  Ayak tabanı siğilleri: Kümeler halinde belirdikleri zaman mozaik siğil olarak adlandırılır. Genel siğillerden farklı olarak çıkıntılı değildirler. Yürüme basıncının etkisi ile derinin içine doğru girmişlerdir. Ayak tabanı siğilleri nasırlarla karıştırılabilirler. Nasır gibi ağrılı ve sert oluşumlardır.


  Düz siğiller: Küçük ve daha düz yüzeylidirler. Sayıları çok olabilir 20-100 arasında sayıya ulaşabilirler. Her yerde görülebilirler fakat çocuklarda ve yüzde en çok ortaya çıkarlar. Erişkinlerde erkeklerde sakal bölgesinde, kadınlarda bacaklarda görülebilir. Traş sonucu tahriş sayılarını artırabilir.


  Siğiller nasıl bulaşır?


  Siğiller kişiden kişiye direk temas veya ortak kullanım alanları veya eşyadan geçer. İlk temastan sonra siğilin ortaya çıkmasına kadar geçen süre ayları bulabilir. Yine de el, ayak ve düz siğillerin kişiye bulaşma olasılığı düşüktür.


  Niye bazı kişilerde siğil olur bazılarında olmaz?


  Bu gibi insanların virüsle temas sıklığıyla siğilin ortaya çıkışı paraleldir. Siğil virüsleri eğer deride bir şekilde hasar var ise kolaylıkla bulaşabilir. Yine de bazı insanlar çok daha kolay virus kapıp siğil çıkarırlar. Bu kişilerin bağışıklık sisteminin siğil virüsüne direnç düşüklüğü ile de ilgilidir.


  Siğiller tedavi edilmeli midir?


  Çocuklarda siğiller tedavi edilmeden de aylar veya yıllar içerisinde kendiliğinden iyileşebilir. Yinede siğiller ağrılı , hızla çoğalma gösteriyorsa ve bothersome ise tedavi edilmeleri gerekir. Erişkinlerde çocuklardaki gibi hızlı ve kolayca yok olma söz konusu değildir.


  Siğil tedavisi


  Dermatologlar siğilin tipi ve hastanın yaşına göre uygun tedaviyi belirler.
  Genel siğiller: Küçük çocuklarda evede aileleri tarafından uygulanan salisilik asit içeren solüsyon, flaster veya jeller uygulanabilir. Rahatlıkla uygulanılabilen bu tedaviden haftalar sonra yanıt alınabilir. Tedaviye yanıt alınmaya başlanınca ilaçlar yavaşça kesilebilir.
  Erişkinler ve büyük çocuklar için kryoterapi (dondurma) tedavisi tercih edilmelidir. Bu tedavi yöntemi pek ağrılı değildir ve genellikle iz kalmaz. Tedavi tekrarları bir hafta ile 3 hafta aralıklarla yapılır. Elektrocerrahi de (koter) yine diğer bir tedavi yöntemidir. Laser tedavileri, diğer ilaç ve yöntemlere yanıt alınmadığı durumlarda kullanılır.


  Ayak tabanı siğilleri: Derinin altına doğru girdikleri için tedavisi zordur. Salisilik asitli flaster veya solüsyon ve diğer kimyasal ilaçlar uygulanabilir. Yine bu siğillerde de kryoterapi, elektrocerrahi veya laser gibi cerrahi yöntemler kullanılabilir. Ayak ağrısını azaltmak için uygun ayakkabı ve siğilin yayılmaması için ayağın nemli kalmaması önemlidir.


  Düz siğiller: Yukarda sayılan yöntemler bu siğiller içinde geçerlidir. Ancak peeling metodları örneğin salisilik asit, tretionin, glikolik asit gibi denenebilir. Bazı erişkin hastalarda belli aralıklarla tedavi gerekebilir
  Siğillerde diğer tedavi yöntemleri nelerdir?
  Siğil tedavisinde değişik lazerler kullanılabilir. Ancak lazer hem çok pahalı hemde iğne ile lokal anestezi gerektiren bir yöntemdir.


  Ayrıca bir kemoterapik madde olan bleomisin ile de siğil içine injeksiyon yapılarak tedavi yöntemi vardır. Hem ağrılı hem de yan etkileri olan bir tedavi şeklidir.
  Immunoterapi yönteminde de siğil üzerine allerjik madde sürülerek o bölgede reaksiyon sağlanır. Böylece tedavi amaçlanır.
  Interferon tedavisi de hem pahalı hem de yan etkileri nedeniyle çok özel koşullarda uygulanır.


  Doktora görünmeden kendi siğilimi tedavi edebilirmiyim?


  Pek çok reçetesiz satılan siğil ilacı mevcuttur. Ancak başka bir oluşumu siğille karıştırabilirsiniz ve ciddi bir risk alabilirsiniz. Tanı ve en uygun tedavi açısından bir dermatoloğun görüşünü almanız gereklidir.


  Halk arasında söylenen değişik batıl tedaviler nedir?


  Pekçok insane bu tür yöresel batıl tedavilerin etkili olduğuna inanır. Çünkü siğiller özellikle çocuklarda tedavisiz de geçer.Bu iyileşmelerin bu yöntemlerle mi yoksa kendiliğinden mi geçtiği soru işaretlidir.


  Tekrar eden siğiller ne gibi bir problemden kaynaklanır?


  Bazen eski bir siğil gider gitmez bir yenisi çıkar. Bu olabilir çünkü tedaviden once eski siğilden etrafa virüsler sıçramıştır. Bu anne siğilin bebek siğil doğurmasına benzetilebilir. Bunu engellemenin en iyi yolu virus dağılmadan siğilleri hemen tedavi etmektir.


  Siğiller konusunda yeni araştırmalar var mı?


  Araştırmalar hızla devam etmektedir. En son beklenen yöntem siğillere karşı aşı geliştirilmesidir. En yakın zamanda en kolay ve en hızlı tedavi yöntemini umuyoruz
   
 2. 20 Aralık 2008
  Konu Sahibi : eylul77
 3. evrem716

  evrem716 İşte benn! Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.568
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Yazın ayağımda siğil çıktı. Aksi gibi her yere çarpıyorum çok canımı yakıyor doktora gitmek, beklemekten daha iyi.
   
 4. 21 Aralık 2008
  Konu Sahibi : eylul77
 5. biranne54

  biranne54 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  693
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  108
  siğiller ehil kişilere okutulursa geçiyor.
  çocukluğumda ellerimin üstü doluydu,okumuşlardı ve geçmişti.
   
 6. 22 Aralık 2008
  Konu Sahibi : eylul77
 7. eylul77

  eylul77 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.351
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  108
  benım ayak parmagımda ve elımde cıkmıstı eczanede asıt gbı bır ılac satılıyor bunun ıcın ısmını hatırlamıyorum onu kullandım gectı ama daha sonra yenıden cıkmıstı o zamanda hmıleydım dr almadı.dogumdan sonra demıstı hamıleyken kendı kendıne gectı
   
 8. 14 Mart 2009
  Konu Sahibi : eylul77
 9. eylul77

  eylul77 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.351
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  108
  siğilleri söküp atıyor: Bir parça bant alın, ortasına yuvarlak bir delik açın ve bu delik tam siğilin üzerine gelecek şekilde bantı cildinize yapıştırın. Ucu banttan dışarı çakan siğilin üzerine, daha önce toz haline getirdiğiniz Aspirin'i sürün ancak cildinizin diğer taraflarına bulaştırmayın. Sonra bunun üzerini başka bir bantla kapatıp aynı işlemi üç gece üst üste uygulayın. Siğiliniz iyileşecektir.
   
 10. 26 Ocak 2010
  Konu Sahibi : eylul77
 11. benEceA

  benEceA Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  19.163
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  71
 12. 30 Ocak 2010
  Konu Sahibi : eylul77
 13. eylul77

  eylul77 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.351
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  108
  ıncır yapragının sap kısmından cıkan süt gibi bir sıvı var bunu siğillerin uzerıne bır sure uygulayınca sıgıllerı yok edıyormus...
   
 14. 8 Mart 2010
  Konu Sahibi : eylul77
 15. 91tuba

  91tuba Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2009
  Mesajlar:
  58
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  kardeşimde vardı geçti
   
 16. 24 Mart 2010
  Konu Sahibi : eylul77
 17. eylul77

  eylul77 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.351
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  108
  gecmış olsun:)))))