Siğilleri Nasırla Karıştırmayın

Konusu 'Dermatoloji - Deri ve Cilt Hastalıkları' forumundadır ve SHADOWGIRL tarafından 21 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  21 Eylül 2007
  Konu Sahibi : SHADOWGIRL
 1. SHADOWGIRL

  SHADOWGIRL Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  108
  [​IMG]
  Siğilleri Nasırla Karıştırmayın
  Siğiller farklı bölgelerde farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bu hastalığın en kötü tarafı ise siğiller insandan insana bulaşabiliyor. Kozmed Dermatoloji Uzmanı Dr. Canan Savaş, siğillerin nedeni, bulaşma yolları ve tedavisi hakkında sorularını yanıtladı.

  Siğil neden olur, kimlerde görülür?
  Siğiller, çok farklı tipleri olan bir virüse bağlı olarak gelişirler, bulaşıcıdırlar. Her yaşta görülebilir ancak çocuklarda daha sıktır.

  Siğiller nasıl bulaşır?
  Siğiller en sık insandan insana bulaşır. Kullandığımız alan ve eşyalarda da bir süre siğil virüsü yaşayabilir ve temas eden insanlara bulaşabilir. Kişi kendi siğilinden başka yerlerine de siğil bulaştırabilir.

  Bazı kişiler siğillere daha mı yatkın?
  Genetik olarak bazı kişilerin bağışıklık sistemi siğillere daha yatkındır. Kanser hastaları gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlarda, atopik ekzemalı çocuklarda daha yaygın olabilirler. Genital siğillerin bulaşıcılığı daha yüksektir.

  Kaç çeşit siğil vardır?
  En sık görülen tip ellerde, kollarda yerleşen kabarık, sert çıkıntılar halindedir. Üzerlerinde kırmızı/siyah noktacıklar olabilir. Ayak tabanındaki siğiller üzerine bastıkça deriye gömülür, batma hissi ve ağrı yapar, nasırlarla çok karışırlar. Bazı siğiller yüz bölgesinde çok sayıda yassı, ince, küçük kabartılar halindedir.

  [​IMG]
  Siğiller tedavi edilmeli midir?
  Çocuklarda siğiller kendiliğinden birkaç ay veya yılda gerileyebilir. Erişkinlerdekiler çocuklardaki gibi çabuk iyileşmez, yıllarca sürebilirler. Kendiliğinden kaybolmanın kimlerde oluşacağı bilinemez ve diğer kişi ve bölgelere yayılımı önlemek için tedavi gerekir. Özellikle genital siğiller tedaviye bile direnip tekrarlayabilirler ve uzun süre tedavi edilmeden kalırlarsa bulundukları bölgede kanserleşme riski taşırlar. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmelidirler.

  Siğil tedavisi nasıl yapılır?
  Siğil üzerine sürülen ilaçlar sabırla ve düzenli kullanıldığında yararlı olabilir. Elektrokoterle yakma ve dondurma(krioterapi) yöntemleri genellikle başarılıdır. Pulse dye lazer tedavisi yeni ve birkaç dakikalık seanslar şeklinde uygulanan kolay bir yöntemdir. Lazerden hemen sonra tedavi bölgesi hafif renk değiştirir ve az miktarda şişebilir. Bir kaç gün içinde deri normale döner. Basit siğiller için 1–2 tedavi genellikle yeterlidir.

  Siğil dua ile tedavi edilebilir mi?
  Telkin yöntemlerinin, eğer kişi inanıyorsa bağışıklık sistemini harekete geçirdiği düşünülmektedir. Bazı siğiller kendiliğinden de geçebildiği için faydasını ayır etmek zordur.

  Kurbağa ellemek siğile neden olur mu?
  Halka arasından böyle bir inanış olmakla birlikte bilimsel bir kanıt yoktur.

  Siğil neden tekrarlar?
  Tedavide doğrudan virüsleri öldürme olanağı olmadığı için var olan siğiller yok edilse bile tekrarlamalar olabilir. Hastanın bağışıklık sistemi tekrarlamada etkilidir. Genital siğiller de tedaviye daha dirençli olabilirler.
   
 2. 22 Eylül 2007
  Konu Sahibi : SHADOWGIRL
 3. yildiz06

  yildiz06 Guest

  bendede sıgıl var.orta parmagımda tırnagımın kenarında.her yolu denedım.doktora gıttım hocaya gıttım bakalım beklıyorum artık yapacak bısey kalmadı.onunla barısık yasıyorum artık
   
 4. 14 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : SHADOWGIRL
 5. combine

  combine Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.173
  Beğenildi:
  272
  Ödül Puanları:
  153
  benim elimde büyükçe bir siğil vardı çok şeyler denediğim halde sonuç alamamıştım birgün kendi kendime bildiğim bütün duaları okudum abdestli bir şekilde tabii okuyup üfledim 7 kere yavaş yavaş küçüldü ve birsüre sonra geçti.Daha sonra kızıın ayağının altında çıktı nasırla karıştımamak için doktora götürdüm siğil olduğunu öğrenince onada aynı yöntemle okudum onunkide bir süre sonra geçti.sanıyorum inanmak çok önemli birkaç kişiye daha bu şekilde faydalı oldum.insanları severim ve kimse için art niyetli olmamaya gayret ederim;diyeceğim şu ki inanarak Allaha dua edin siğiller bu şekilde geçebiliyor,