Sık Soda tüketenler lütfen dikkat !!!

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve daylight tarafından 11 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  11 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 1. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Kalp ve damar hastalığı olan kişilerde, sıcak havanın etkisiyle terleme ile birlikte vücudun aşırı sıvı kaybetmesi sonucunda kanın akışkanlığının azalmasının kalp krizine neden olabildiği belirtildi.Yazın daha sık tüketilen sodanın içindeki sodyumun, vücutta sıvı tutulmasına neden olarak tansiyonu artırdığı için tansiyona bağlı kalp yetmezliğine ve beyin kanamalarına yol açabildiği bildirildi.

  Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı ve İç Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Deniz Kumbasar yaptığı açıklamada, yüksek hava sıcaklığının kalp damar sisteminde bazı olumsuzlara neden olabileceğini söyledi.

  Sıcak havanın kalp ve damar hastalıkları üzerinde doğrudan etkisi olmadığını ancak vücudun sıvı kaybetmesine bağlı sorunlara yol açabildiğini belirten Kumbasar, "Vücutta fazla sıvı kaybı olduğunda kanın akışkanlığı azalıyor. Bu azalma da kişide daha önceden kalp ve damar hastalığı olması durumunda, pıhtı oluşmasına ve kalp krizine neden olabiliyor" uyarısında bulundu. Kumbasar, sıvı kaybına bağlı bazı hormonlar salgılandığını belirterek, "Böbrek üstü bezinden salgılanan hormonlar, suyu tutmak için harekete geçiyorlar. Bu sırada da özellikle atardamarlarda çok fazla büzüşmeye neden oluyorlar. Bu da tansiyonun aşırı derecede yükselmesine ve yüksek tansiyona bağlı hayati önem taşıyan sorunların görülmesine neden olabiliyor" diye konuştu.

  "İLACIN DOZUNA HEKİM KARAR VERMELİ"
  Bir kişinin günde ortalama 2-3 litre arasında su tüketmesinin sağlık açısından kaçınılmaz olduğunu ifade eden Kumbasar, "Kalp ve tansiyon hastalarında, terleme ve damarların genişlemesi ile birlikte kan basıncı düşebiliyor. Tansiyon hastalarının, ilaç kullanımı, sıvı kaybı ve damar genişlemesinin de etkisiyle tansiyon değerleri düşebiliyor. Bu durumda da kimi hastalar tansiyon ilaçlarını kullanmıyorlar. Bu da ani tansiyon yükselmelerine neden olabiliyor" dedi. Kumbasar, bu tür durumlarda ilaç kullanımının kesilmesine ya da dozunun düşürülmesine kişinin değil hekimin karar vermesi gerektiğine dikkati çekti.

  "TUZ SINIRLAMASI KAÇINILMAZ"
  Kumbasar, kalp yetmezliği olanların soda tüketiminden kaçınmaları gerektiğine dikkati çekerek, sodanın içindeki sodyum oranının zararlı olduğunu söyledi. Tuz sınırlamasının, tansiyon ve kalp hastaları için kaçınılmaz olduğunu dile getiren Kumbasar, "Vücuttaki sıvının tutulmasına neden olan sodyum, tansiyonun artmasına neden olabilir. Tansiyon yükselmesi de kalp yetmezliği, beyin kanamalarına neden olabilir. Bu nedenle, kalp hastaları, soda tüketmemeli" uyarısında bulundu.
   
 2. 12 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 3. armoni

  armoni Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  230
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  alala e bir de magnezyum eksikliği kalp krizine neden oluyor,hani şu futbolcu ölümleri falan oldu ya.kalbin yorgunluğunu en iyi magnezyum alır o da muz ve maden suyunda var o yüzden için diyorlardı,şimdi kalbe zararlı deniyor.içindeki sodyuma dikkat edin diyorlar,o zaman sodyumu en az olanı alacağız herhaldefisfisfis
   
 4. 12 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 5. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  ARMONİ BU YUMURTA MUHABBETİNE DÖNDÜ YILLARCA AMAN HA SAKIN ÇOOOK ZARARLI DENDİ ŞİMDİ MASUMLUGU ORTAYA ÇIKTI;GÜNÜMÜZDE BİRÇOGUNUN 'maden suyu' degil de fabrikalarda imal edilmiş gaz sıkıştırılmış MİNERALLİ SU oldugu göz önüne alınırsa bence de çok kullanılmamalıhem diette de magnezyum yag tutuyor yavaş kilo verdiriyo hadi bakem bu bilgi de benden :))
   
 6. 12 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 7. Lyre

  Lyre TuğçEgehan Pro Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  9.041
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  Yazın daha sık tüketilen sodanın içindeki sodyumun, vücutta sıvı tutulmasına neden olarak tansiyonu artırdığı için tansiyona bağlı kalp yetmezliğine ve beyin kanamalarına yol açabildiği bildirildi.
  :1shok: :1shok:
   
 8. 12 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 9. darkblue

  darkblue Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  820
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  yumurta olayını bir kalp doktorumuz cıktı zararsız yiyin dedi ama bir başka kalp doktoru da kesinlikle katılmıyorum yumurtanın sarısında kolesterol var diyor... ama bence sarısı kesinlikle kolesterol ihtiva ediyor arkadasım fazlaca çift sarılı yumurtalı yediği hafta kan testi yaptırıyor ve kolesterol,trigiliserit tavan yapmış bence herşeyin fazlası zarar yumurtayı evet tüketelim ama hergün değil aynı şekilde tıp fakultesınde dahiliye doktorları soda konusunda da uyarıyor özellikle tansiyon yüksekliği sorunu olan hastalara cunku ıcınde cok fazla sodyum var bu da tansıyon yükseltiyor...