Sıkı Bir Vücut İçin; Bir Sopa ve Bir Merdiven

Konusu 'Egzersizler' forumundadır ve dids tarafından 27 Mart 2008 başlatılmıştır.

  27 Mart 2008
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Fitness uzmanlarının tavsiye ettiği bu basit hareketleri, kendi evinizde yapabilir ve günde birkaç dakikanızı ayırarak kaybettiğiniz esnekliğinizi geri kazanabilirsiniz.

  sadece bir sopa ve bir merdivenle kazanacağınız esneklik sayesinde duruşunuz düzelecek, daha formda görüneceksiniz.


  İsveç Merdiveni Nedir?


  Tüm kas gruplarını çalıştıran İsveç merdiveni, duvara monte edilmiş, birbirine eşit aralıklarla sıralanmış ahşap sopa şeklinde basamaklardan oluşan özel bir merdiven. Ayrıca bazı hareketler sırasında destek almak için iki yanlara bağlanmış kalın ipler de bulunuyor. Hemen her spor salonunda bulunan bu basit aleti dilediğiniz takdirde ahşap işleriyle uğraşan bir atölyeye yaptırabilirsiniz. Ne vaat ediyor İnsan vücudu ne kadar esnekse fonksiyonları da o kadar iyi çalışır. İsveç merdiveni de genel kas gruplarını çalıştırdığı gibi omurları da açar ve vücuda esneklik kazandırır. Her yaş grbundan kişilerin uygulayabileceği bu egzersizlerle her gün 10-15 dakikanızı ayırarak formda ve dinç bir vücuda sahip olabilirsiniz.


  1. Sarkma hareketi

  Merdivene sırtınızı dönün, ilk basamağa basın. Ardından kollarınızı mümkün olduğunca yukarı kaldırın ve uzanabildiğiniz en sondaki basamağı tutun. Vücunudunuzdaki gerilmeyi hissedin. Birkaç saniye böyle durun ve rahatladığınızda ayaklarınızı basamaktan kaldırın, kendinizi aşağı sallandırın. Dayanabildiğiniz kadar (ortalama 1-3 dakika arası) durun.


  2. Karın hareketi


  Bir önceki harekette olduğu gibi, merdivene sırtınızı dönün, ilk basamağa basın. Ardından kollarınızı mümkün olduğunca yukarı kaldırın ve uzanabildiğiniz en sondaki basamağı tutun. Ardından ayaklarınızı basamaktan kaldırın. Dizlerinizi bükmeden, bacaklarınızı belinizle 90 derece açı yapana kadar yukarı kaldırın. 30-40 saniye bekleyin ve 5-10 kez tekrarlayın.


  Sopayla yapılan egzersizler Nedir?


  Sabah yataktan kalkar kalkmaz vücudumuzu esnetmek isteriz. Sabahları 10-15 dakikanızı ayırarak, sopayla yapılan esneme hareketleri güne daha zinde başlamanıza yardımcı olacak. Bu hareketleri yaparken evinizde bulunan herhangi bir sopayı kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey; sopanın boyu, kolunuzu iki yana açtığınızdaki elde ettiğiniz mesafeden daha uzun olmalı. Ne vaat ediyor? Yeterince egzersiz yapmadan gün boyu masa başında oturarak çalışıyorsanız, esnekliğinizi yitirmeniz oldukça kolay. Kasların esnekliğinde oluşan dengesizlikler duruş bozukluklarına, duruş bozuklukları da yanlış nefes almanya, enerji kaybına ve strese yol açıyor. Her sabah düzerli olarak esneme haraketleri yaptığınız takdirde kaslarınız tekrar eski haline geri dönecektir. Böylece duruşunuz düzelecek, daha dinamik ve enerjik olacaksınız.


  1. Öne eğilme hareketi

  Kollarınızı ve bacaklarınızı omuz hizasında açın. İki elinizle sopayı kavrayın. Dizlerinizi bükmemeye özen göstererek yavaş yavaş yere doğru eğilin. Hareketin ideali sopayı yere değdirebilmek. Ancak bunun için kendinizi zorlamayın. Eğilebildiğiniz kadar eğilin ve bu şekilde dayanabildiğiniz kadar yaklaşık 3-5 dakika arasında kalın. Bu hareket omuz, boyun, bel, kalça, dizüstü, dizaltı eklemlerini esnetiyor.

  2. Omuz başı hareketi


  Kollarınızı açarak sopayı bel hizasında tutun. Ardından dirseklerinizi bükmeden yavaşça sopayı yukarı kaldırın. Önden arkaya büyük bir daire çizer gibi, göğüs hizasına, başınızın üstüne ve vücudunuzun arkasına doğru sopayı hareket ettirin. Birkaç saniye bekleyin ve hareketi tersine tekrarlayarak sopayı vücudunuzun ön kısmına bel hizasına getirin. Bu hareketi 10-15 kez tekrarlayın. Omuz başlarınız ve omuzlarınız için oldukça faydalı bir hareket.  (alıntıdır)
   
 2. 17 Şubat 2014
  Konu Sahibi : dids
 3. cimocimo

  cimocimo Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  77
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  28
  owww çok sert :)
   
 4. 10 Mart 2014
  Konu Sahibi : dids
 5. Edanur42

  Edanur42 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Mart 2010
  Mesajlar:
  10
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  sopa her evde bulunabileceği için sopalı hareketleri yapmak daha kolay olacak ancak bu hareketleri yapmadan önce biraz ısınmak gerekir herhalde
   
 6. 11 Mart 2014
  Konu Sahibi : dids
 7. evlimutlu36

  evlimutlu36 Üye Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2014
  Mesajlar:
  4
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  evet kesinlikle ısınmadan yapılan egzersizlerin sonu hep hüsran oluyor.
   
 8. 16 Temmuz 2014
  Konu Sahibi : dids
 9. klptugce

  klptugce Üye Üye

  Katılım:
  2 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  27
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Hangi tür egzersiz olursa olsun arkadaşında dediği gibi önce hafif ısınma hareketleri ile başlanmalı aksi takdirde kazalara sebep olur