silikon emzik mi?kauçuk mu?şaşırdım...

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve selemba tarafından 25 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  25 Ekim 2007
  Konu Sahibi : selemba
 1. selemba

  selemba Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2007
  Mesajlar:
  39
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  :arkadaşlar lütfen yardım edin.hangisi daha iyi.dr umuz kauçuğu önerirken eczane ler kimi dr lar silikonu öneriyor.hangisini kullanacağımı şaşırdım.:KK46:
   
 2. 26 Ekim 2007
  Konu Sahibi : selemba
 3. çedene

  çedene papatya yüreğim Pro Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.762
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  dişleri çıkana kadar silikon dişleri çıktıktan sonra kauçuk.. ben su an silikon kullanıyorum.
   
 4. 26 Ekim 2007
  Konu Sahibi : selemba
 5. EKXIXNOKS

  EKXIXNOKS »-(¯`v´¯)-»»-(¯`v´¯)-» Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  586
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  SİLİKONLU VE DAMAKLI OLSUN EN GÜZELİ BU OLUR BEBEĞİN İÇİN:KK46::KK46::KK46:
   
 6. 26 Ekim 2007
  Konu Sahibi : selemba
 7. tatarxixm

  tatarxixm Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.284
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  bendesilikon kulanıyorum ama
  kavucuk daha iyimiş galiba anca tuttu emzigi degiştiricem bende
  her şey bebeklerimiz için
   
 8. 26 Ekim 2007
  Konu Sahibi : selemba
 9. minenisa

  minenisa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  27
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  kaucuk daha iimiş ama biziki almadı damaklı kullanıyorum
   
 10. 26 Ekim 2007
  Konu Sahibi : selemba
 11. minenisa

  minenisa Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2007
  Mesajlar:
  27
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  silikonlu dişler çıktıktan sonra kullanılmamalıymış gecen tv de duydum dr söledi
   
 12. 12 Mart 2010
  Konu Sahibi : selemba
 13. baby2stop

  baby2stop Anne Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.671
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  148
  PROFESYONEL BıR BABA'DAN ANNELEREF. ERKıN ÜLTANIR

  Kauçuk mu, yoksa silikon mu?

  Bebek ürünleri sektörü dünyada ve ülkemizde hızla büyüyor, gelişiyor. Her gün yeni bir ürünle karşılaşabiliyoruz, bebekler için yararlı olduğu iddia edilen. Hangi ürün yararlı hangisi zararsız, hatta zararlı, bazen doğruyu bulmakta zorlanıyoruz. Yanlış bilgilendirmelerin çocuklarımızın sağlığı açısından ne kadar zararlı olabileceğini ancak kötü bir şey başımıza gelince anlayabiliyoruz.  Bebeklerin gözlerini dünyaya açtıktan sonra ilk kullandıkları ürünlerden birisi de emzikler oluyor. Emzikler, biberonların ucunda bulunan biberon emzikleri ve sakinleşmeleri için kullandırıldıkları yalancı emzikler olmak üzere iki grupta toplanıyorlar. Bu iki emzik türü kauçuk ve silikon olmak üzere 2 ayrı materyalden üretiliyorlar. Peki, bu 2 materyal arasındaki farklar nelerdir? Hangisini kullanmak daha doğru? Üretildikleri maddeler kansorejen içerirler mi? Bu karşılaştırmayı maddeler halinde yapalım.


  KAUÇUK EMZıKLER
  • Kauçuk emzikler kauçuk ağacı reçinesinden üretilirler ve tamamen doğallardır.
  • Elastikiyeti yüksek olduğu için bebeğe anne göğsünden aldığı hisse yakın bir his verir. Anne göğüs ucu emme sırasında bebeğin ağzında normal uzunluğunun iki katına ulaşabildiğini bir kez daha hatırlatalım.
  • Doğal olduğu için biberonun içindeki sıvının sıcaklığının bebeğe ulaşmasını sağlar.
  • Çekme, dişle kesme, yırtılma ve kopmaya karşı çok dirençlidir. Kauçuk emziklerin dişleri çok keskin olan bebekler tarafından kesilmesi ya da kopartılması çok zordur. Bu yüzden dişleri çıkmış olan bebeğinize güvenle kauçuk emzik verebilirsiniz.
  • Düşük üretim maliyetinden dolayı daha ucuzdur.
  • Statik elektrik oluşturmadıkları için toz çekmez ve barındırmazlar.
  • Kullanım süreleri 4-6 hafta arasıdır.
  • Isıya karşı duyarlıdır. Kauçuk emzikler kesinlikle direkt güneş ışığına maruz kalmamalı ve sıcak ortamlarda tutulmamalıdırlar. Güneş ışığına ve sıcağa maruz kalan kauçuk emzikler çürüyecek, parmaklarınızla bastırdığınız zaman yapışkanlaşacak ve çok kolay şekilde parçalanabilecektir.


  SıLıKON EMZıKLER
  • Uzun ömürlüdür. Silikon emzikler üzerlerinde herhangi bir kesik, diş izi, parçalanma belirtisi olmadığı sürece 3 ay kullanılabilirler.
  • Kolayca parçalanabilirler. Kauçuğun aksine, silikon emzikler dişleri her zaman çok keskin olan bebeğiniz tarafından çok kolay bir şekilde hasar görebilirler. Üzerinde herhangi bir kesik, delik veya herhangi bir deformasyon görülen silikon emzikler parçalanma riskine karşı kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Dişleri çıkmış hiçbir bebek silikon emzik kullanmamalıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dişleri çıkmış bir bebek silikon emziği kolayca parçalayarak yutabilir. Büyük parça koparılması halinde ise bebek boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır.
  • Doğal olmayıp üretim aşamasında birtakım işlemlerden geçirildiği için daha kauçuk emziğe oranla daha pahalıdır.  Her iki materyal de tükürükle açığa çıkan nitrosamin testine tabi tutulurlar. Yalancı emzik ve biberon emziklerindeki N-nitrosamin'''' in 0,01 mg/kg üst sınır standardı, sadece KAUÇUK esaslı ürünler için değil; hem ELASTOMER (yapay kauçuk) hem de SıLıKON esaslı yalancı emzik ve biberon emzikleri için de geçerlidir. Bu standarda uyan her kauçuk ya da silikon ürünün kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Dolayısıyla, geçtiğimiz aylarda “Kauçuk Emzikte Kansorojen Riski” başlığı altında yapılan ve insanları korkuya sevk eden haberin hiçbir bilimsel dayanağı olmadığını burada altını çizerek belirtelim. Eğer ki bir risk varsa, bu iki materyal için de geçerlidir.  Sonuç olarak; kauçuk emzik ile silikon emziği karşılaştırdığımız zaman kauçuk emziğin daha doğal, elastikiyet açısından anne göğüs ucuna daha benzer, daha sağlıklı ve güvenli, daha ucuz olduğunu görebiliyoruz. Silikon emzik ise, ülkemizde yerleşmiş bilincin tam tersine kullanım periyodu daha kısa (bebeklerin dişleri çıkana kadar), doğal olmayan ve daha pahalı bir üründür.

  Dolayısı ile dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde olduğu gibi bebeğinizin ihtiyacı olmaya başlamasından en sonuna kadar kauçuk emzik kullanmanız; hem sağlamlığı ve doğallığı ile bebeğinizin sağlığı ve güvenliği hem de ekonominiz açısından en doğru seçimdir.
  Sağlıklı günler dileklerimle...
  (ALINTIDIR)
   
  handel bunu beğendi.
 14. 12 Mart 2010
  Konu Sahibi : selemba
 15. innuk

  innuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2009
  Mesajlar:
  3.171
  Beğenildi:
  1.318
  Ödül Puanları:
  238
  Canım çok saol yaa.. Nedense bende de kauçuk emzik ve biberona karşı bir ön yargı vardı ( hiç birşey bilmememe rağmen ) İyi Oldu bak oğluma mecburen biberon alcaktım bari kauçuk emzikli olandan alıyım.. bir iki aya dişte çıkmaya başlar belki..

  Birde kafama takıldı kauçuk için ısıya maruz kalmamalı demiş.. E biz kaynatıyoruz steril olsun diye.. Kaynatmadan nasıl olcak ki?? Kullanan varmı aranızda ?
   
 16. 12 Mart 2010
  Konu Sahibi : selemba
 17. CDUYURMAZ

  CDUYURMAZ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2010
  Mesajlar:
  19
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Merhaba,
  Kauçuk emzikler kaynatıldığı ve bebek tarafından emildiği sürece deforme olur. Büyüme yapar. Bu nedenle kullanım süreleri kısadır.
  Bebeğinize silikon mu, kauçuk mu, damaklı uç mu, kiraz uç mu emzik vereceğinize siz karar verseniz de o kendi istediğini seçecektir. Bu nedenle eğer emzik kullanmak istiyorsanız bir kaç çeşit alarak bebeğinize denettirmenizi öneririm.
  sevgiler
   
 18. 13 Mart 2010
  Konu Sahibi : selemba
 19. baby2stop

  baby2stop Anne Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.671
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  148
  ben kaucuk kullanıyorum. ilk aldığımda azcık kaynatıorum deforme felan olmadı. öle uzun süre belki sorun yaratır bilemiyorum. bana da hep ii değil dioalrdı kaucuk için, eczaneye gittim silikon alıp onu verim dicektim. eczacı kaucuk çok ii her çocuk da almaz sen çok şanslısın devam et kesinlikle kauçuk daha iyi daha doğal dedi. ama denildiği gibi çabuk deforme oluyor. benim oğlum 3 aylıkken değiştirdim yeni aldım emzik. şimdi 4 aylık bikaç tane daha alıcam dursun kenarda. bir de ilk alındığında küçük oluyo emzik. emerken sinirleniyor. bikaç kere emdikten sonra alışıyor. o yüzden yeni emziğe geçmeden önce eskisini atmayın. ikinciye alışınca diğerini devre dışı bırakabilirsiniz.