Şimdi Narenciye Zamanı....

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve daylight tarafından 11 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  11 Aralık 2008
  Konu Sahibi : daylight
 1. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Şimdi Narenciye Zamanı....


  Hasadın sürdüğü narenciyede yaşanan ürün bolluğu ve önceki yıllara göre değişmeyen fiyatların iyi değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı...


  ADANA - Adana’nın merkez Seyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, 7 milyon civarında narenciye ağacı bulunan Adana’da hasadın sürdüğünü, özellikle portakal, mandalina ve greyfurtta ürün bolluğu yaşandığını söyledi.

  Yörede ağaç sayısının her yıl arttığını, bu yıl 800 bin ton civarında rekolte beklediklerine dikkati çeken Girmen, “ağaç sayısı ve üretimin artmasına karşın, ürün fiyatları son birkaç yıldır hiç değişmedi” dedi.

  Girmen, portakal ve mandalinanın kilosunun bahçede 30-35 YKr, greyfurtun ise çeşidine göre 25-75 YKr arasında alıcı bulduğunu anlatarak, şöyle konuştu:
  “Son yıllarda narenciye üreticisini korumak için düzenlenen kampanyalardan olumlu sonuç alınıyor. Hasadın yoğunlaştığı bugünlerde tüketicilerin kış hastalıklarına karşı kalkan görevi üstlenen narenciyede düşük fiyatları iyi değerlendirmesi gerekir. Tüketici bu şekilde hem hastalıklara karşı önlemini alırken, hem de çoğu yıl ürününü dalında bırakan çiftçiye destek sağlamış olur.”

  Girmen, narenciye tüketiminin artırılmasında büyükşehir belediyelerinden de destek beklediklerini ifade ederek, belediyeler tarafından oluşturulacak stantlarda tüketiciye ucuz narenciye suyu satılabileceğini kaydetti.

  “PAZAR FİYATLARI ÜRETİCİYE YARAMIYOR”

  Narenciyenin tarladaki düşük fiyatına rağmen, özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde fiyatının 2-3 kat arttığını belirten Girmen, bunda en büyük etkinin ise nakliye firmalarına yapılan denetimler olduğunu söyledi.

  “VÜCUDUN DİRENCİNİ ARTIRIN”

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Barlas Aydoğan da, mevsimsel geçiş dönemi olan bugünlerde, vücut direncini artırıcı ürünlerin tüketimine önem verilmesi gerektiğini söyledi.

  Hastalıklardan korunmanın en kolay yolunun, hastalığa yakalanmadan önlemini almak olduğunu belirten Aydoğan, özellikle C vitamini açısından zengin narenciye ürünlerinin bolca tüketilebileceğini ifade etti.