Sinek larvaları şifa oluyor!

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve ferday tarafından 8 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  8 Ocak 2008
  Konu Sahibi : ferday
 1. ferday

  ferday Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  497
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin geliştirdiği tedavi yöntemi ile insan vücudundaki kronik yaralar, "yeşil et sineği larvası" ile tedavi ediliyor. Yöntem daha çok antibiyotiğe cevap vermeyen yaralarda kullanılıyor.

  Proje sorumlusu Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdal Polat, proje fikrinin, Prof. Dr. Kosta Mumcuoğlu tarafından 2004 yılında Cumhuriyet Üniversitesi ve İsrail'deki Hubrew Üniversitesinde tıptaki önemli böceklerle ilgili verdiği seminere katılması, bu tedavi sistemi hakkında bilgi edinmesiyle ortaya çıktığını söyledi.

  Polat, yöntemin, "Türkiye'de ilk olma özelliği taşıdığını" dile getirerek, tedavinin daha çok, yarası olan diyabetik hastalarda uygulandığını, aynı zamanda hiçbir antibiyotiğe cevap vermeyen yaralarda kullanılabildiğini bildirdi.

  Erdal Polat, hastalar arasında 5 yıldır yara tedavisi gören, ancak yaraları iyileşmeyen hastalar bulunduğunu ifade ederek, "Hiçbir şeyden sonuç almamış hastalar, bize müracaat ediyor en son aşamada. Ya ayağı kesilecek, ya yaralı olan kısım alınacak. Bunu yapmadan önce deneyebileceğimiz bir tedavi yöntemi bu" dedi.

  SAĞLIKLI DOKUYA ZARAR VERİLMİYOR

  Polat, larvanın, tamamıyla yara üzerindeki ölü dokuyu temizlediğini ve bundan sonra da yaranın hızlı bir şekilde iyileştiğini anlattı. Tedavinin uygulanışı ile ilgili de bilgi veren Polat, larvaları yara üzerine 24 saat süreyle uyguladıklarını, ölü dokunun tamamıyla temizlenmemesi durumunda aynı işlemi tekrarladıklarını kaydetti.

  Erdal Polat, plastik cerrahların larva işlemi gören yarayı daha kolay temizleyebildiğini de dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tedavinin en önemli noktası, hastanın burada yatma sorunu yok, Tedavi süresi kısa ve hemen hemen masrafı yok denecek kadar az. Diğer bir özelliği, doğal bir tedavi yöntemidir. Uygulanan kişi üzerinde yan etkisi yok. Oysa en iyi antibiyotiğin bile insanlar üzerinde yan etkisi var." Polat, şu ana kadar tedaviyi uyguladıkları 15 kişide iyi sonuçlar aldıklarını belirtti.

  LARVALAR İSRAİL'DEN

  "Yeşil et sineği larvalarını" 2007 yılının Şubat ayında İsrail'den getirdiklerini ifade eden Polat, ilk etapta yetişkin sineklerden aldıkları yumurtaları steril ettikten sonra 30 derecelik üretim dolaplarına kaldırdıklarını söyledi.

  Polat, 14-15 saat sonra yumurtalardan larvaların çıktığını belirterek, bunlar arasından steril olanları yaralara uyguladıklarını dile getirdi. Polat, bu tedavi yöntemini dünyada 5-6 ülkenin uygulandığını belirterek, tedaviyi kullanmaya başlayan ilk ülkelerden birinin İsrail olduğunu söyledi.