sınırları biz koyarız..

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve talin tarafından 26 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

26 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : talin
  1. talin

talin Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
    İnsanoğlu geleceğini merak ediyor, kendini anlatmayı seviyor ve oldum olası da genç kalma derdinde. Medeniyet ve teknolojinin giderek küçülttüğü dünyamızın her köşesinde araştırmış, soruşturmuş ve kendince de bilgiler kurallar geliştirmiş… Böyle düşünmeme de, keyifli bir yaz akşamındaki tatlı tatlı sohbetler neden oldu.

Antalya’da otel lobisindeyiz, akşam yemeğinden sonra kahvelerimizi yudumluyoruz. Fal bakan var mı diye merak etti birimiz! Sonra burçlar söz konusu oldu… bizi biçimlendiren burçlarımız…

Ve bilenler konuştu:

Aslan mı? Başrol ona verilmezse yalnızdır…
    Akrep mi? Cinsel hayatı güçlüdür, yoksa çekilmez olur!
    Yengeç mi? O da anasının kuzusudur, duygusal ve evine düşkün,
    Kova mı? Mantık burcu, bağımsızdır ve ileriye bakar…
    Terazi mi? Güzelliğe düşkün ama dengesiz!
    Başak baktığı yerde kusur arar, boğa ise dediğim dediktir…
    Kova, oğlak inatçı ve dinamik…

Liste uzadıkça uzuyor ama aramızdan biri de bizi anlatan rakamlarla ilgilendi… Öyle ya, bir de numeroloji belirliyor kimliğimizi… hani biz kim olduğumuzu bilemezsek, o anlatır bizi… Doğum yılını, ayını ve gününü yaz, topla, çıkar, elinde kalan rakkam; bak şimdi neler anlatıyor senin hakkında!

Konu döndü dolaştı sağlığımıza geldi. Aramızdan biri, sağlıklı yaşamın sırlarını anlatmaya başladı. Eğer ayurveda’da dosha’nızı bilir ve ona göre beslenip yaşarsanız, sağlıklı ve mutlu olursunuz, dendi. Yoksa size uygun olmayan ortamlarda, dosha’nıza uygun olmayan bir şekilde beslendiğinizde başınıza neler geleceğini artık bilemeyiz!!!

Ama çevre faktörü çok önemli diyorsanız, buyurun Feng Sui’ye… Başınızı şu yöne, ayağınızı bu yöne uzatın, banyonuz evin şurasında aynalarınız – aman çok önemli – buraya koyun, yoksa uyumsuz bir ortamda mutlu ve sağlıklı olamazsınız!

Yok en iyisi spor ve dengeli beslenme… Kime göre dengeli… Günde 2 litre su içmelisiniz dendiğinde, organizmanın işleyişini bilmiyorsanız, sadece su içiyorsanız bedeninizdeki mineralleri de suyla birlikte sürüyor, sindirim sistemini sulandırıyor, tansiyonunuzu düşürüyorsunuz. Canım biraz sabırlı olun alışırsınız!.. Yani 100 kiloluk adam da 2 litre su içecek, 40 kiloluk adam da! Ben 42 kiloyum, denedim hastalandım!

İşte biz insanlar böyle koyuyoruz sınırlarımızı. Düşünsenize, evinizi mimari özelliklerine göre değil de, uysa da uymasa da Feng Sui’ye göre döşüyorsunuz, sonra da bu ortamlarda mutlu olduğunuza inanıyorsunuz.

Tüm bunları kesinlikle reddetmiyorum ama kendi kendimi keşfetmek yerine başkalarının çizdiği sınırlar içinde varlığımı değerlendirmek bana mantıklı görünmüyor.

Çünkü bir insanın karakterini oluşturan şeyler o kadar farklı yönlerden geliyor ki! Dinlediği müzik, okuduğu kitaplar, bilgisayarda merak edip öğrendikleri, tanıştığı insanlardan aldığı alışkanlıklar… Gittiği ülkeler, oradan edindiği tatlar… Karşısına çıkan her engeli aştığında gücünü tanıması, kapasitelerini keşfetmesi… Aşk acılarıyla baş etmeyi öğrendikçe kendini aşması ya da yenilgileri ve başarıları…

İnsana kendini sevmeyi öğreten şeylerdir bunlar. Ama biz kendimizi - bir bilenin diyelim- çizdiği sınırlar içinde merak edip anlatıyoruz. Her biri uzun araştırmaların ve birikimlerin eseri olduğu için reddetmemek gerek.

Ne var ki hepimiz kendi eserimiz olmayı da unutmamalıyız…

alıntıdıra.s.