Sınırsız Özgürlük Olurmu?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve kulitta tarafından 21 Kasım 2008 başlatılmıştır.

21 Kasım 2008
    Konu Sahibi : kulitta
  1. kulitta

kulitta İlahi Adalet Pro Üye

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238
    Sevgili Arkadaşlar, Öyle büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum ve içim öyle çok acıyor ki;
    kafamı toparlayabilir ve yaşadığımı doğru ifade edebilirsem, değerli tavsiyelerinizle doğruyu
    bulacağıma inanıyorum.

23 yaşındaki oğlumla ilişkilerimiz gayet iyi, ideal evlat ana ilişkisi şeklinde devam eder,
    onun sağlam kişiliği, sahiplenmesi, sıcaklığı, güvenirliği ve tatlı yaramazlıkları ile her
    zaman gurur duyar, bu duygumu ona yansıtırım. Kız kardeşi ile ilişkileri de herzaman
    olması gerektiği gibidir. Yaşları gereği, fikrimi istemedikleri sürece yapacaklarına karışmam
    ve yapacakları konusunda ise imkanlarım çerçevesinde destek olur, yüreklendiririm.

İki gün önce ortada bıraktığı bir listede, 3 arkadaşının kredi kartını kullanmış olduğunu ve
    bunun bir borç listesi olduğunu görünce ilk hayal kırıklığım başladı. Her zaman bütçe
    planlarını bende gördüğü şekilde yaptığı kendisini sıkıntıya sokmadığı izlenimi vermişti.
    Arada ipin ucunu kaçırdığında bana açıklaması ve benden destek istemesi güvenimi
    arttırırdı. 4 yıl üniversiteye gitti alttan dersleri olduğu için bitmedi ve bu yıl okulu dondurdu
    bilgisayar kursuna gidiyor. Henüz çalışan üreten bir pozisyonda değil iken borçlanmış
    olması daha vahim. eve geldiğinde heyecanla anne burada bir kağıt unutmuşmuyum
    diye sorması, konuya girmek için bana kolaylık sağladı. Açıklama istediğimde,
    Ben borcuma sağdık bir insan olduğum için istediğim zaman rahatlıkla borç bulabiliyorum.
    yanıtı ve umursamazlığı karşısında ses tonumu kontrol edemedim. Kurduğum cümleler
    kontrollü, ses tonum kontrolsüzdü. 4-5 dakika süren soru savunma şeklinde geçen
    yüksek sesli bir diyaloktu. İki yıl önce babasıyla boşandım ve babası tarafından her
    türlü ihtiyacı karşılanıyor, benim yanımda yaşıyor. Bu durumun ortaya çıkmasına
    memnun, kafam karışık olsada keyifliydim. Oğlumla aramıza mesafe girmesine
    sebep olacak boyutlarda birşey yoktu.kafamçokkarıştı

Ertesi sabah, kahvaltısını yaptı kardeşi ile birlikte kapıdan çıkarlarken her zaman
    olduğu gibi bende uğurlamak üzere oradayım, ayakkabılarını giyip bana Allahaısmarladık
    diyerek gideceğini beklerken, ayakkabılarını doğru dürüs giymeden sürükliyerek
    merdivenlerden koşarak gitti. İkinci hayal kırıklığı ile dondum kaldım. Bunca yıl oğlumu
    hiç mi tanıyamamıştım yoksa oğlum çok mu değişmişti.:1shok:
    Akşamları kardeşini alır eve gelirlerdi. Dün akşam Kızımı yalnız görünce Abin nerde
    dedim. Kapıya kadar getirmiş ve babasına gitmiş. Aylardır babasıyla gündüz görüşür
    hiç bir gece kalmazdı. :bbo:

24 saat içinde yaptıkları, oğluma hiç yakışmadı. Ona karşı güven sorunu yaşamaya
    başlamaktan çok korkuyorum. Evladımıza güvenmemek çok acı olsa gerek.
    Doğru davranabilmek için Rabbime dua ederek sessiz beklemekteyim.
    Ne yapacağımı bilmiyorum. Yorumlarınıza , tecrübelerinize çok ihtiyacım var.:çok üzgünüm:

2. 21 Kasım 2008
  3. kibela24

kibela24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    oğlunuz hesap ozetınıze bakmanıza mı kırıldı....

o gece evde kalmadı .
    yoksa baska ozel sorunları mı var..

sıze tepkı olsun dıye babasına gıdermıydı onceden...

4. 21 Kasım 2008
  5. fxixrtxixnanxixnkxixzxix

fxixrtxixnanxixnkxixzxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    146
    canım başlığı görünce yazınızı okumadan aklıma bu yorum geldi önce.

saygı" ile çizilmelidir. İnsanlar kendilerinde var olmasını istedikleri özgürlük kadar diğer insanların da özgürlüğünün olduğunu düşünebilmeli. Diğer insanların haklarına saygı göstermelidir.diger insanların hak ve menfaatlerinin başladığı yerde özgürlüğün sınırı başlar...

gelelim asıl konumuza...
    sorumsuz gençlerin Sebebi ne tüm bunların?Gelişen teknoloji mi şımarttı onları?Yoksa ilgimi azaldı onlara?Çok mu sorumluluk yüklediniz yoksa?

sorumluları her kimse hemen her genç böyle..
    ne oluyor? Sorumsuz gençler yetişiyor. .Fedakarlık nedir bilmeyen gençler yetişiyor. Hayatı sadece maddeden ibaret gören gençler yetişiyor. Başkası için ağlayıp, üzülmeyen... Hayatta ne için varolduğunu bilmeyen... Zorlukları aşma bilincinden yoksun olan... Hiçbir meselesi olmayan... Soruları da olmayan... Bir başkasının hikayesine girip, onun için acı çekemeyen... Sadece içindeki kötülük damarını besleyen... İyilik tarafını beslemeden,atıl bırakan... Haya duygusundan yoksun olan...... Yüzeysel düşünüp, derin düşünme yeteneğinden mahrum olan...o kadar çok genç varki.......

Şöyle de bir durum var ki; çevresindeki herkese onların duygu ve hisleri yokmuş, onlar incinmiyormuş gibi davranan gençler; kendilerine, çok itinalı davranılsın istiyorlar. Kendileri kimse için fedakarlıkta bulunmak istemezken, buna yanaşmazken bile; herkesten fedakarlık bekliyorlar. Topluma karşı bir görevlerinin olmadığını düşünürken, toplumun onlara karşı ödev ve görevlerini sayıp duruyorlar.....

işin özeti inan yalnız degılsın..

6. 21 Kasım 2008
  7. katikula

katikula Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    12.565
    Ödül Puanları:
    288
    bence çok üstüne gitmeden güzel bi şekilde alın karşınıza konuşun başka çözümü yok

8. 21 Kasım 2008
  9. kulitta

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238
    Canım şimdiye kadar bana tepki vereceği bir durum yaşamadık hiç.
    Bu tepkisi karşısında, Ona gereğinden fazla güvenip, fazla mı özgür
    bıraktım diye düşünmeye başladım.

10. 21 Kasım 2008
  11. kibela24

kibela24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    bu olaydan sonra tekrar eve geldımı..

sıze neden haber vermemiş ..

12. 21 Kasım 2008
  13. Gxuxlsxuxm Sultan

Gxuxlsxuxm Sultan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    146
    Ablacim muhtemelen benden yasca büyüksün 23 yasinda evladin var allah bagislasin ikisinide allah iyi günlerini göstersin, sen bizlerden daha tecrübelisindir....lakin ben her zaman sunu gözlemledim...

Ne kadar cocugunla arkadas gibi olmaya calisan anne baba gördüysem bir cogu mutlaka o cocuktan hayal kirikligi yasamistir...Neden böyle bende bilmiyorum...benneyaptımki

Cok sevdigim bir teyzem bana söyle dedi: Cocuklarini sev ve sevgini göster lakin arkadas gibi olmaya calisma, yeri geldimi muhakkak otoriteni koyman lazim, sen cocugnun arkadasi olamasin olmamalisinda cünkü gün gelir sen anne olarak takmaz.!:kahve:

Bir yandan cidden cok hakli buldum, kendi gözlemlediklerimde bunu dogruladi!

Bence biraz kendi haline birak, nede olsa 13 yasinda degil 23 yasinda delikanli adam yaptigi herseyin iyi veya kötü sorumlulugnu tasisin...:nazar:

Allah yardimcin olsun ablacim, ben daha cok yolun basindayim allah cocuklarimizi iyi yerlerde göstersin hepimize:Saruboceq:

14. 21 Kasım 2008
  15. PurpleRain

PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    sanırım kurtuluşu babasında arıyor şu ani hiç zorlamadan ve ona güvendiğinizi de anlatarak konuşmalısınız.

16. 21 Kasım 2008
  17. kulitta

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238
    Acı da olsa, söylediklerin çok doğru canım.
    Çoğu gençlerimiz hızla maneviyattan uzaklaşıp, maddeye bağlı hale geliyorsa,
    Oğlum da yeni çağa uyum sağlayabilme değişimimi gösteriyor dersin.

Bu olumsuz gidişata, dur diyebilmenin bir yolu yok mu arkadaşım.
    Hiç birşey yapmadan seyirci mi kalacağız?

18. 21 Kasım 2008
  19. kulitta

Beğenildi:
    2.241
    Ödül Puanları:
    238
    Henüz bir iletişimimiz olmadı canım.
    Bakalım bu akşam gelecek mi?
    Gelirse hiç bir şey olmamış gibi mi davranmalıyım?
    yaşadığım şok etkisinden çıkamadım.