Sinüzit

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve EU3 tarafından 6 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  6 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 1. EU3

  EU3 Guest

  Yardım akannehir edin sinüslerim beni öldürüyor! Bunu daha önce hiç söylediniz mi?. Eğer cevabınız hayır ise siz çok şanslısınız demektir. Çünkü her yıl milyonlarca lira sinüs problemleri için harcanmaktadır (Burunda dolgunluk, baş ağrısı ve burun akıntısı). Yardım edin sinüslerim beni öldürüyor! Bunu daha önce hiç söylediniz mi?. Eğer cevabınız hayır ise siz çok şanslısınız demektir. Çünkü her yıl milyonlarca lira sinüs problemleri için harcanmaktadır (Burunda dolgunluk, baş ağrısı ve burun akıntısı).

  HERKESıN SıNÜSÜ VAR MIDIR?

  Evet, yeni doğmuş bir bebeğin bile çok küçük olsa dahi sinüsleri vardır. Başlangıçta bezelye büyüklüğünde olan bu boşluklar burnun içinden yüz ve kafatası kemiklerinin içine doğru genişleyen boşluklardır. Çocukluk ve genç erişkinlik çağında büyümeye ve genişlemeye devam eder. Hava cepleridirler. Burnun iç yüzünü kaplayan zarın aynısı tarafından kaplanmaktadırlar ve bir kurşun kalem başı büyüklüğünde açıklarla burun boşluğuna bağlanırlar.

  SıNÜSLER NE ıŞE YARAR?

  Sinüsler normal salgı (mukus) oluşturan burun, sisteminin bir parçasıdır. Normal olarak burun ve sinüsler günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar. Üretilen mukus burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek toz parçacıklarını, bakterileri ve diğer havayla taşınan partikülleri süpürür ve yıkarlar. Daha sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur. ıçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Birçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur.

  BURUN GERıSıNE AKINTl NE DEMEKTıR?

  Burun içi; hava kirliliği tarafından, allerjiye neden olan maddeler tarafından, dumanla veya virüsler tarafından rahatsız edildiğinde normalden çok fazla mukus üretir. Bu burun zarlarındaki allerjik maddeyi yıkayıp uzaklaştırmak amacıyla bol miktarda üretilmiş, berrak su gibi bir salgıdır. Burun arkasına doğru su gibi bir salgı oluşur. Arkaya akıntının en önemli nedeni bu olaydır. Bir başka tipte ise mukus yapışkan ve kıvamlıdır. Bu, hava yollarının çok kuru olduğu ve zarların yeterince sıvı salgılıyamadığı durumlarda görülür. Bakteriler tarafından oluşturulan enfeksiyonlarda da yapışkan ve kıvamlı mukus gözlenir aynı zamanda cerahatten dolayı mukusun rengi sarı veya yeşil olabilir.

  SıNÜS NEDıR?

  "-it" eki tıpta enfeksiyon veya enflamasyonu ifade eder. Bu nedenle sinüzit, sinüslerin enfeksiyonu veya enflamasyonudur. Tipik bir akut sinüzit vakası soğuk algınlığı veya allerjik bir atak sonucunda fazla miktarda mukus salgılanması ile ortaya çıkar. Zarlar o kadar çok şişebilir ki sinüslerin küçük açıklıkları kapanır. Hava ve mukus burun ile sinüsler arasında rahat hareket edemezse mukus sinüsler içinde birikir ve basıncın artmasına neden olur. Hangi sinüsün etkilendiğine bağlı olarak yüzde veya alında üzerine basmakla oluşan, gözler arasında veya gerisinde, yanaklarda ve üst dişlerde ağrıya meydana gelir. Çıkışı kapalı ve mukus dolu bir sinüs bakterilerin üremesi için çok uygun bir ortamdır. Soğuk algınlığı normalden fazla sürerse ve sümüğün rengi yeşil-sarıya dönerse veya garip bir tat oluşursa muhtemel bakteriyel enfeksiyon gelişmiştir. Akut sinüzit olgularında yüzdeki ve alındaki ağrı çok kötü olabilir. Sinüs çıkışının uzun süre kapandığı durumlarda kronik sinüzit gelişir. Baş ağrısı az görülür ancak akıntı ve kötü koku devam eder. Enflamasyonun çok aşırı olması sonucunda polip adı verilen oluşumlar gelişir. Bazı sinüzit olguları üst dişteki enfeksiyonun sinüse geçmesi sonucunda oluşur.

  SıNÜZıT TEHLıKELı MıDıR?

  Sinüzit olgularının büyük çoğunluğu tıbbi tedaviye cevap verir ve tehlikeli değildir. Bununla birlikte sinüs içindeki bir enfeksiyon hem göze hem de beyne çok yakındır. Enfeksiyonun göze veya beyine yayılması çok nadirdir. Enfeksiyonlu sinüslerden akan mukus akciğerler için sağlıklı değildir. Böylece sinüzit; bronşit, kronik öksürük veya astımı ya azdırır yada bunların ortaya çıkmasına neden olur.

  SıNÜZıT BAŞ AĞRISI NEDıR?

  Soğuk algınlığı sırasında veya burun örtüsü şiştiği ve burnun aktığı zamanda veya burun sümükle dolu olduğunda yüzde, yanaklarda, alında veya göz çevresinde ortaya çıkan baş ağrısı muhtemelen sinüzit ağrısıdır. Sinüs enfeksiyonu buna neden olur. Bir başka tür sinüs baş ağrısı ise uçak inmek üzere alçaldığı zaman ortaya çıkar. Bu özellikle soğuk algınlığınız veya aktif allerjiniz varsa belirgin olur (buna "Vakum Baş Ağrısı" denilir). Maalesef sinüs baş ağrısıyla karıştırılabilecek birçok başka neden vardır. Örnek olarak migren ve diğer damar kaynaklı baş ağrıları veya gerginlik baş ağrısı hem alın ve göz çevresinde ağrı oluşturması hem de burun akıntısına da neden olabilmelerinden dolayı sinüzit ile karıştırabilirler. Ancak bu tip baş ağrıları doktor müdahalesi olmadan kısa sürede gelip geçerler. Doktor müdahalesi olmadan uzun süren ve ancak antibiyotik tedavisiyle düzeltilebilen sinüzitten farklıdırlar. Bununla birlikte arada sırada gelen, bulantı ve kusmaya neden olan baş ağrısı daha ziyade migren baş ağrısıdır. Şiddetli, sık ve uzun süren baş ağrılarının tanısı için mutlaka doktora baş vurulmalıdır.

  KıMLER SıNÜS PROBLEMıYLE KARŞILAŞIRLAR?

  Gerçekte herkes sinüs enfeksiyonu geçirebilir ancak bazı gruplar daha hassastırlar.
  Allerjisi olanlar : Bir allerji atağı soğuk algınlığı gibi mukozanın şişmesine, sinüs kanallarının kapanmasına, mukus akımının engellenmesine ve bakteri enfeksiyonuna neden olur.
  ıyi nefes almayı ve mukus akışını engelleyecek yapısal burun bozuklukları olanlar : Örnek olarak kırık bir burun veya septum deviasyonu (septum burun delikleri arasında burnu sağ ve sol olmak üzere ikiye bölen kıkırdak bir yapıdır. Bunun bir tarafa doğru eğilmesine deviasyon denir.)
  Sık sık enfeksiyona maruz kalanlar: Okul öğretmenleri ve sağlık personeli hassastır.
  Sigara içenler: Tütün dumanı, nikotin doğal direnç mekanizmasını bozarlar.
  DOKTOR SıNÜSLERıM ıÇıN NE YAPACAKTIR?

  Doktorunuz size soluk alıp vermeniz, burun akıntınızın rengi ve kokusu ve hangi olayların (günün hangi saatinde veya hangi mevsiminde ) bu bulgulara neden olduğu ile ilgili sorular soracaktır. Baş ağrınızı tarif etmeye hazır olun; Ne zaman ve hangi sıklıkta olduğu, ne kadar sürdüğü, bulantı, kusma, görme bozukluğu, veya burun tıkanıklığı ile ilişkili olup olmadığı. Kulak Burun Boğaz uzmanı özellikle mukozanın görünüşüne ve salgının niteliğine dikkat ederek kulağınızı, burnunuzu, ağzınızı, dişlerinizi, ve boğazınızı muayene edecektir. Burnunuzdaki hassasiyeti inceleyecektir. Bazı durumlarda sinüslerinizin röntgen fılmi gerekli olabilir. Tedavi doktorunuzun koyduğu teşhis ile bağlantılı olacaktır. Enfeksiyonlar için antibiyotik tedavisi veya cerrahi müdahale bazen de her ikisi birden gerekebilir. Akut sinüzit çoğunlukla antibiyotik tedavisine yanıt verirken kronik için genellikle cerrahi müdahale gerekmektedir. Son yıllarda uygulanan Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) bu hastalıkların çözümünde uygulanan basit bir tekniktir. Sonuçlar oldukça başarılıdır. Eğer bulgular allerji, migren veya sinüzite benzeyen bir başka nedenden dolayı ise doktorunuz alternatif bir tedavi planı uygulayacaktır.

  SıNÜSLERıM ıÇıN BEN NE YAPABıLıRıM?
  Allerjiniz varsa bunu kontrol edin. Soğuk algınlığı olduğunuz zaman buharla nemlendirici kullanın. Yatağınızın baş tarafı daha yükseltilmiş bir şekilde uyuyun. Dekonjestanlar kullanılabilir ancak içlerindeki kimyasal maddeler adrenalin gibi etki gösterebileceğinden yüksek tansiyonu olanlarda riskli olabilir. Aynı zamanda bunlar uykusuzluğa neden olan uyarıcıdırlar. Kullanmadan önce doktorunuza baş vurun.
  Burnunuzu tahriş eden kirleticilerden, özellikle sigara dumanından uzak durun.
  Dengeli beslenin, düzenli egzersiz yapın.
  Enfeksiyonu olduğunu bildiğiniz insanlarla ilişkilerinizi sınırlamaya çalışın bu olmuyorsa bir takım önlemler alın (el yıkamak, ortak havlu ve önlük kullanmamak).
  Birçok reçetesiz sinüs ilacı satılmaktadır ancak uygun bir tanı koyulmadan bunları kullanmak doğru değildir. En iyisi sizi muayene eden ve sizin şikayetlerinizi bilen doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmaktır.

  Alıntıdırakannehir
   
 2. 6 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 3. Missy

  Missy CANIM OĞLUM Pro Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.424
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  153
  Bu pis hastalık okul çağlarında yapıştı bırakmıyor peşimikaydirigubbakcemile
  İlaçlarla geçsede daha sonra tekrarlıyor..
  Pylaşım için teşekkürler balişkommŞeniz
   
 4. 6 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 5. emcan01

  emcan01 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.662
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  eşimin sinüziti var.bu aralar yine çok rahatsız ediyor
   
 6. 7 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 7. EU3

  EU3 Guest

  :sinifsinif::sinifsinif:
   
 8. 23 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 9. evrem716

  evrem716 İşte benn! Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.568
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  2005 yılının Nisan ayında, çok hafif bir grip geçirdikten sonra dayanılmaz başağrılarım olmaya başladı.Sanki biri alın kemiklerimi, elmacık kemiklerini kırmış gibiydi. Bir de aşağı baktığım zaman sanki gözlerim yerinden düşecek gibiydi. Ben de doktora gittim sinüzitmiş.akannehirO zaman antibiyotikle geçmişti.Şimdi ne zaman nezle olsam hemen ardından başım çatlayacak derecede ağrımaya başlar. Allah'tan sık hastalanan biri değilim, yoksa çekilecek dert değil.
   
 10. 23 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 11. buzdevri

  buzdevri **** Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.660
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Çok şükür iyi bir doktorun deteğiyle 3-4 senede atlatım bunu....
  Atlattım diyorum çünkü koruyucu tedaviyle 7 senedir uğramıyor bana..çok şükür...
  ılaçlarınızı muhakkak düzenli için, üşütmeme kriterlerine uyun diye nacizane tavsiyede bulunuyorum...
  Allah şifa versin..
   
 12. 24 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 13. AnlamadanDinlemeden

  AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  11.705
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  196
  benimde başımın belası oldu tebeşir tozu sınıfın tozu iyice azdırıyor
   
 14. 24 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 15. EU3

  EU3 Guest

  Geçenlerde kulak burun boğazcıya baş agrısı ve gözaltı elmacık kemıklerımın agrısı ile sünistten şüphelenip gitmiştim.Tomografi istedi dr çektirdim allahıma şükürler olsun temiz çıktı sonuçlar dr bişi yok dedi ..Allahım size acil şifalar versin
   
 16. 24 Ekim 2009
  Konu Sahibi : EU3
 17. AnlamadanDinlemeden

  AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  11.705
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  196
  geçmiş olsun balım sevindim
   
 18. 4 Şubat 2010
  Konu Sahibi : EU3
 19. WildWildCat

  WildWildCat Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  12
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bende de sinüzit var 8 yıldır, yazın bile rüzgar yediğimde hemen başım ağrır, kışın ev içinde dahi olsa soğuk olursa azıcık odam, hemen başım ağrıyo :/ kışın hep alnımı kapatan,rüzgar geçirmeyen şapkalar takıyorum.. ancak bu kış ilerledi sanırım sinüzit, önce sadece alnımda vardı, şimdi burun ve yanaklarım da ağrıyor,şapka yetmiyo artık kar maskesi lazım bana :1ninca: en uygun zamanda doktora gidicem yoksa ankara soğuğunda bu şekilde yaşamak imkansız benneyaptımki
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.