Siroz başlangıcı

Konusu 'Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 17 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  17 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Siroz hastalığı belirtileri nelerdir. nasıl başlar. Siroz başalngıcı hakkın da detaylı bilgiler.

  Siroz neden ortaya çıkarsa çıksın önce bir karaciğer bozukluğu ile başlar. Bu bozukluk karaciğerin iltihaplanmasından meydana gelir. İltihaplanma hali de karaciğerin büyümesine sebep olur. Bunu takiben de karaciğerin katılaşması başlar. Giderek bütün karaciğerin dokusunu kaplayan katılaşma toplardamarlar ve safra yollarını baskıya uğratır. Bu baskı ile de karaciğer dokusundaki kan dolaşımı ve safra akımı engellenir. Bunun sonucu olarak ta karında su toplanır.

  Karaciğerin küçüldüğü sirozlarda özellikle alkolden ileri gelen hastalıklarda durum çok ağırlaşır. Yüzde damarlar belirir, vücudun birçok yerlerinde kanamalar görülür, burun kanaması, basur memesi kanaması bunun başlangıcıdır. Kaslarda ağrılar, ayaklarda şişlikler ortaya çıkar. Bu şişliklere parmakla basılınca kanın çekildiği ve parmak izinin bir süre kaldığı görülür. Hastada çarpıntı ve heyecan hali vardır. Eller ve ayaklar titrer, sarhoş gibi bir hal alır ve bakışlar dalgınlaşır.

  Laboratuar muayenesinde kanda kolesterol idrarda ve kanda safra çıkarsa karaciğerin görevlerini normal olarak yapmadığı ortaya çıkar. Vücutta görülen kanama sürelerinin ölçüleri ile de durum anlaşılabilir.
   
 2. 11 Eylül 2011
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. aybird

  aybird Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  37
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  31
  babamda siroz başlangıcı var bu hafta tedaviye başlıyoruz nasıl bir hastalık bilen arkadaşlar yazarmısınız