Sırt çantası en fazla 7 kilo olmalı

Konusu 'İlköğretim' forumundadır ve dj_oznur_0106 tarafından 25 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  25 Ekim 2007
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 1. dj_oznur_0106

  dj_oznur_0106 sweet_lady Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.067
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Bugünlerde birçok minik öğrenci el ya da sırtlarında çantalarıyla okullarının yolunu tutuyor. El çantalarını tehlikeli bulan uzmanlara göre sırt çantaları da en çok 7 kilo ağırlığında olmalı!..


  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işık Akgün çocukların ağrı çekmemesi için neler yapılması gerektiğini anlattı: Çanta taşımak klasiktir ama çocuklardaki ağrının en büyük nedenidir. Çocuğunuza okul için el çantası aldıysanız, bu, en büyük hatalardan birini yaptığınız anlamına gelir. El çantası kullanan bir çocuk ister istemez tek tarafına doğru eğilir. Kendisinde buna bağlı olarak bel ve boyun eğrilikleri oluşabilir ve ağrı ortaya çıkabilir.

  El çantası tehlikeli!
  "Ne yapabilirim ki?" diyen ailelere önerim; çocuklarına sırt çantası alarak bu sorunu çözmeleridir. Sırt çantası kullanıldığında yük, ağırlık merkezi tarafından eşit olarak vücuda biner. Vücut balansı bozulmaz. Ancak bu çantaların aşırı derecede doldurulması ve çocuğun bu ağırlığı taşırken ağırlık merkezini öne doğru vermesi halinde de yoğun ağırılar oluşabilir. Ağır olacak çantalar kol boyunda çekilebilir çantalardır ama hiçbir çocuk bunları kullanmıyor. Sırt çantası kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Şunu unutmayın; çocuğun kilosuna göre ağırlık taşıması söz konusu değildir. Erişkinlerde bile elde taşınacak çantanın ağırlığının iki kiloyu geçmemesi gerekir.

  Yükleri az olmalı!
  'Benim çocuğum kuvvetlidir. Her çantayı taşır' diye bir yanılgıya düşmeyin. Çocukların az kilo taşımaları gerekir. Yumuşak büyüme noktaları çok fazla etkilenir. Bu yüzden el çantasının iki kiloyu geçmemesi lazım. Ayrıca veliler, "Ben çocuğumun okul çantasını taşırım" da demesinler. Bu da doğru değildir. 3 kiloyu aşan okul çantaları size bile zarar verir. Bir sırt çantasının ağırlığı en fazla 7 kilo olabilir. Çocuklardaki spor olaylarında dikkat edilmesi gereken nokta ise, özellikle ilkokul çağına gelmiş çocukların yürüyüş ve spor yaparken düştükleri hatalar yüzünden onları gece uykularından uyandıracak kadar etkili ayak ve baldır ağrıları çekmeleridir.

  Düztaban olabilir

  Çocuklarınızın ayaklarına bakın. Düztabanlık bu ağrılara neden olan en önemli faktördür. Düztaban çocuklar normal biyomekanik olarak ayaklarını kullanamadıklarından yere yanlış basarlar ve dinlenme haline geçtikleri ya da yoruldukları anlarda ağrı duyarlar. Aile olarak bunu sizin anlamanız zordur. Bu yüzden mutlaka doktora gidin. Bazı aileler çocuklarını spor hocalarının ikazıyla doktora götürürler. Koşma sırasında yaşıtlarından geri kalma ve koşma şeklindeki farklılık dikkat çeken belirtilerdendir. Böyle bir durumda gelen çocuğa tabanlık verildiğinde bu ağrılar hızlı bir şekilde geçer. Bu sayede koşma şekilleri düzelir ve performansları gittikçe yükselir.

  Sporu bıraktırtmayın Çocukluk dönemine ait çeşitli hastalıklar vardır. Bunlar büyüme plaklarını ilgilendiren hastalıklardır. Çocuk eve geldiğinde spor yaparken topuğunun ya da dizinin ağrıdığından bahseder. Sporu bıraktığında ise bu ağrılar geçer. Bu durumda yapılması gereken, çocuğun ortopediste gösterilip probleminin ne olduğunun belirlenmesidir. Bunlar vücut tarafından oluşturulan ve birkaç senede vücut tarafından iyileştirilen sorunlardır. Ancak hasta ve yakınları bunu bilmediklerinden endişeye kapılabilirler. Çoğu zaman çocuklara bu nedenle spor bıraktırılıyor. Oysa problemin adını koyduktan sonra, probleme yönelik tedbirler alarak spor yapmalarına izin verilebilir. Örneğin topuktaki bir büyüme plağı hastalığında çocuğa silikonlu topukluk vermek ya da dizin hemen altında bulunan çıkıntıdaki bir problemde tendom bankları vererek topuğu yükseltmek hem soruna yardımcı olacak, hem de çocuğun spor yapmasına imkan tanıyacaktır.
   
 2. 25 Ekim 2007
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 3. burbuk

  burbuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.842
  Beğenildi:
  1.682
  Ödül Puanları:
  163
  iyi diyosunda nerde o 7 kilo çanta, maşallah ben taşımakta zorlanıyorum zavallı çocuklar neler çekiyorlardır.
   
 4. 25 Ekim 2007
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 5. Anuska

  Anuska Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.215
  Beğenildi:
  62
  Ödül Puanları:
  148
  Bence yedi kilo bile fazla. Birinci sınıflarda öyle minik çocuklar var ki okul çağında olduklarına inanamıyorum bazen.
  Yazık onlara ya...
   
 6. 25 Ekim 2007
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 7. damlasu

  damlasu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  562
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Kesinlikle katılıyorum.Benim okulumda öyle 1. sınıf öğrencileri var ki,onları 7 kiloluk bir çanta sırtlarındayken düşünemiyorum.Yeni eğitim programı çocukların sırtına daha fazla yük getirdi.Artık her kitabın bir çalışma kitabıda var.Bu yüzden ağırlık çok fazla.Biz okul olarak çözümü bulduk.Çocuklar sadece ödevi olan defteri yada kitabı götürüyor.Diğer bütün kitapları okulda kalıyor.Velilerimizde taşıma konusundan şikayetçiydi.Şu plastik çekmecelerden aldırdık.Maliyetide fazla olmadığından kolay bir çözüm oldu.Herkes çok rahat.