Sis ultrason filmine giren arkadalar varm

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Pitircikz tarafından 3 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  3 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Pitircikz
 1. Pitircikz

  Pitircikz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Mart 2007
  Mesajlar:
  567
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  CADIARZU Arkadaşlar ben rahim filmine girdim bir ay önce herşeyim çok normal çıktı sadece rahimde bir gaz yada hava gözüküyo dedi onun için özel bir film çektirelim dedi filmin adı sis miş acaba dedim sizlerden bu filme giren varmı nasıl çekiliyo ?
   
 2. 21 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Pitircikz
 3. akrep83

  akrep83 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2009
  Mesajlar:
  259
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben girdim canım..yalnız benim çekilememişti...ama tamamen doktorların beceriksizliği...şimdi adetimin hemen bitiminde tekrar istedi doktor ama bu sefer profesöre gidiyorum....nasıl çekildiğine gelince..
  rahim içine ince bir pipet gibi bir aletle giriliyor...içeriye steril su verilip rahim şişiriliyor..daha sonra norma ultrason aleti var ya..onunla girip..verilen su sayesinde rahim içi daha net görülebiliyor...kısa bir işlem ama benden sana tavsiye işini bilen doktora git.yoksa canını yakarlar..ben hasekide mahvolmuştm...şimdi çapaya profesör bulent ergun un özel muayensne gidiyorum.. doktorum çok iyi.. o kadar korkmuyorum çok güzel anlattı bana...kendini sıkma yeterli...zaten rahim filmi çektirmişin..emin ol ondan daha zor değil...inşallah kolaylıkla atlatırsın canım..
   
 4. 21 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Pitircikz
 5. akrep83

  akrep83 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2009
  Mesajlar:
  259
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  canım bunu gördünmü bilmiyorum ama oku derim...


  SIS (SALıN ıNFUSıON SONOGRAFı, RAHıM ıÇıNE SIVI VERıLEREK YAPILAN ENDOMETRıUM DEĞERLENDıRMESı), KıMLERE, NEYE GÖRE, NASIL, NE ZAMAN YAPILIR VE ÖNEMı NEDıR ?

  SIS (salin infusion sonografi), ultrason ile yapılan muayene sırasında rahim iç duvarı dediğimiz endometrium ile ilgili şüpheli bir görünüm, polip ya da myom görüntüsü olduğunda, ultrasonografi eşliğinde rahim içine sıvı verilerek yapılan bir işlemdir. ınce bir kateter yardımıyla verilen sıvının etkisi ile rahim iç duvarı kaynaklı myom, polip ve yapışıklıklar hakkında bilgi edinilebilmektedir. Bu işlem anestezi gerektirmez ve ciddi bir ağrı oluşturmaz. Genellikle adet bittikten sonraki bir hafta içinde yapılması önerilmektedir. HSG ise (histerosalpingografi, rahim filmi), yapılan değerlendirmeler sonucu sperm problemi olmayan çiftlerde, kadının tüpleri ile ilgili bir sıkıntı olup olmadığını ortaya koymakta birinci derecede kıymetli bir tetkikdir. Rahim filmi yine rahim içine verilen bir sıvının tüplerden geçişi sırasında çekilen bir tür röntgen filmidir. Rahim filminde verilen sıvı yağlı veya su bazlı olabilmektedir. Bu teknik bir konu olup filmi çeken kişinin kararıdır. Rahim filmi çekimi sırasında da ciddi bir ağrı, acı olmamaktadır. Bazen, özellikle ilişki esnasında sıkıntısı olan hanımlarda, anestezi gerekebilmektedir. Rahim filmi ile tüplerin geçirgenliğinde, yapısında problem olup olmadığı anlaşılabildiği gibi rahim iç duvarı kaynaklı problemler de tespit edilebilmektedir. Genellikle adet bitimi sonrasındaki ilk 3–4 gün film çekimi için en uygun günlerdir.