Şişmanlamak İstemiyorsanız Uyku Süresini Uzatmalısınız

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve berfinbilgen tarafından 26 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  26 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : berfinbilgen
 1. berfinbilgen

  berfinbilgen Yeni Üye Üye

  Katılım:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.097
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Vücudumuzun da bir dengesi var, bu dengeleri bozmamak için yediklerimize dikkat etmemiz gerektiği kadar uyku düzenimize de dikkat etmeliyiz. Uykunun fazlası ne kadar zararlıysa aynı oranda az uyku da bir o kadar zararlı olabiliyor. Bir taraftan fazla kilolarınızla baş etmeye çalışırken az uyumanın olumsuz etkileriyle kilolarınızı veremediğiniz gibi daha da artırabilirsiniz.

  Günümüzde obezitenin artış göstermesinin de az uykuyla bağlantılı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkıyor. İngiliz uzmanlar; çocuklar ve gençlerde ki yetersiz uykunun vücuda etkilerini incelemeye aldırlar ve az uyumanın işteh artışına sebep olduğu tezini doğruladılar.


  Normal uyku süresinin sekiz saat olduğu daha önceki araştırmalarda ortaya çıkıyorken, artık çocukların ve yetişme çağındaki gençlerin beş saatlik uykuyla yetindiklerini ve bu durumunda az uyuyanların hormon dengelerinde % onbeş artış ile mideye gönderilen açlık sinyalleri sayesinde şişmanladıkları açıklanıyor. Elbette ki hormonlardaki dengesiz üretim yağ hücrelerinin de artmasına sebep oluyor.


  Ve hareketsizlik... sadece az uymak değil elbette, yetersiz uykuyla hareketsizlik de baş gösteriyor. Egzersiz yapmıyorsanız en azından günlük yürüyüşlerinizi aksatmamalısınız.

  Metabolizmayı dengede tutabilmek için özellikle çocuklarda ve gençlerde uyku sürelerini artırmaları için ebeveynlerin onlara yardımcı olmaları gerekiyor. Teknoloji çağında yaşıyoruz ama çocuklarınızı, teknolojiyi sadece gerekli olduğunda kullanmaya yönlendirmelisiniz.

  Sağlıklı bir nesil, sağlıklı anne-babalar sayesinde oluşur... sağlığınız hiç bozulmasın.
   
 2. 28 Ocak 2015
  Konu Sahibi : berfinbilgen
 3. eyluldogan

  eyluldogan Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.946
  Beğenildi:
  397
  Ödül Puanları:
  118
  Çok değişikmiş gerçekten de.