Şişmanlık Beyinsel Olabilir

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve arzusoydan tarafından 6 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  6 Şubat 2008
  Konu Sahibi : arzusoydan
 1. arzusoydan

  arzusoydan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2007
  Mesajlar:
  946
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Şişmanlık Beyinsel Olabilir

  Aşırı şişmanlığın beyindeki bazı bölgelerdeki bozukluklara bağlı olabileceği ortaya çıktı.

  Aşırı şişmanlığa beynin iştahı kontrol eden bazı bölgelerindeki bozuklukların neden olabileceği ortaya çıktı.

  Yapılan bir araştırma, aşırı kilo alma eğilimi gösteren farelerin iştahı kontrol etmekte anahtar rol oynayan beyinlerinin bazı bölümlerinde, aşırı kilolu olmayan farelerinkine göre anormallikler olduğunu gösterdi.

  Aşırı kilolu farelerde beynin açlık, susuzluk, zevk, acı ve kızgınlık gibi duyguların işlevlerinden sorumlu olan bölümü hipotalamustaki bir grup hücrede bozukluklar olduğunu gören bilim adamları, bu bozuklukların aşırı kilolu farelerin beyninin, açlık hissini ortadan kaldıran ve vücuttaki yağları düzenleyen leptin hormonuna daha az tepki vermesine neden olduğunu belirttiler.

  Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden Sebastien Bouret ve ekibi, bu hayvanların sinirsel gelişimindeki farklılıkların doğumun ilk haftasından itibaren gözlenebileceğini belirtti.

  Bu araştırmanın sonuçlarının aşırı kilonun hayatın ilk evresinden itibaren beyinde önceden programlanabileceğini gösterdiğini söyleyen Bouret, beynin gelişiminin başındaki kritik dönemde bu anormallikleri düzeltebilecek tedavilerin bulunabileceğini ifade etti.alıntı.