Sistit

Konusu 'Üroloji - İdrar Yolları Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 1 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  1 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.597
  Beğenildi:
  5.125
  Ödül Puanları:
  438
  Sistit idrar kesesi (mesane) nin iltihaplanmasıdır. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Zamanında tedavi edilmezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir
  Nedenleri:
  Normal de bakteriler üreme organları ve anüs bölgesinde yaşamaktadırlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını aşarak mesaneye ulaşırlar. Mesaneye ulaşan bakteriler işeme ile dışarı atılırlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayısı atılandan fazla ise mesanede ve daha sonraki aşamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.

  Bulaşma cinsel birleşme esnasında veya genital temizliğin az olduğu durumlarda oluşabileceği gibi uzun süre idrar tutulması, idrar yollarını daraltıcı hastalıklar, menapozda düşük östrojen seviyesi nedeniyle de oluşabilir.

  Kadınlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kısa olduğu için dış ortamdan bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolaydır. Bu nedenle kadınlarda sistitlerin görülme oranı çok daha fazladır. Kadınların en az % 20'si yaşamları boyunca en az bir kez sistite yakalanırlar.

  Nadir de olsa sistiti oluşturan bakteriler böbrek ve idrar yolları aracılığı ile yukarıdan aşağıya veya yakın dokulardaki enfeksiyon odaklarından lenf yoluyla da mesaneye ulaşabilirler.

  Sistitin en sık rastlanılan sebebi Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adlı mikroorganizmadır. Bu bakteri kalın barsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel ilişki ile mesaneye ulaşabilir.

  Belirtileri: İdrar yaparken yanma ve sızı.İdrar yaptıktan sonrada sürebilir.
  Sık idrara çıkma.
  Ağrı kasıklara ve makata yayılabilir.
  Ateş.
  Terleme.
  Yorgunluk.
  Kusma ve bulantı.
  İdrar bulanık, kötü kokulu olabilir.
  Cinsel ilişki esnasında ağrı hissi olabilir.
  Risk Faktörler:

  Çok eşlilik.
  Tümör nedeni ile aşağı idrar yolunda daralma veya tıkanma.
  İdrar sondası kullanımı.
  Hamilelik.
  Şeker hastalığı.
  Temizliğe dikkat edilmemesi.
  Geçirilmiş felç gibi mesane boşalmasını engelleyebilecek durumlar.
  Yaşlılık.
  Tanı:

  Tanıda idrar tahlili, idrar kültürü ve ilaçla çekilen ürografi adlı film gerekebilir.
  Nasıl Korunabilirsiniz?
  1.Tuvaletten sonra önden arkaya doğru silinin. Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarına girmesini engellemiş olursunuz.
  2.İdrarınızı tutmayın. Mümkün olabildiği kadar sık idrarınızı yapın. Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız.
  3.Cinsel ilişkiden sonraki on dakika içerisinde idrarınızı yapmaya çalışın.
  4.Cinsel ilişki esnasında yeterli kayganlığın sağlanması uretranın zedelenmesini azaltacaktır.
  5.Anal ilişkiye giriliyorsa daha sonra vaginal bölgeye temas edilmemeli veya edilecekse iyice temizlenilmelidir.
  6.Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çıkışını ve dolayısıyla da bakterilerin atılımını arttıracaktır.
  7.Kahve, çay, alkol gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin. Mesane üzeride irrite edici etkileri olabilir.
  8.Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin.Naylonlu, sıkı iç çamaşırları giymeyin. Nem bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı bir ortam yaratır.
  9.Genital bölgenizi günlük olarak hafif bir sabunlu suyla temizleyin.
  10.Hergün mutlaka iç çamaşırınızı değiştirin ve pamuklu iç çamaşırları yeğleyin.  Hastalığın Gidişi:

  Uygun tedavi ile sistit belirtileri 24 saat içinde kaybolur.Ancak hastalığın gidişi etken mikrobun cinsine, risk faktörlerin giderilmesine bağlıdır. İyi tedavi edilemeyen olgularda hastalık kronikleşebilir.

  Tedavi:

  Sistitler antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedaviye başlamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınmalı, sonuçlar çıkıncaya kadar idrar yolları enfeksiyonlarında etkili antibiyotikler kullanılmalı, antibiyogram sonuçlarına göre gerekirse bu ilaçlar değiştirilmelidir. kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir.
   
 2. 27 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Elif
 3. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Sidik torbasının yangılanması. Bu yangılanmaya koli basili, gonokokok, stafilokok, streptokok, tifo basili gibi mikroplar yol açabilir. Ayrıca verem kökenli bir sistit de vardır. Tropikal ve sub-tropikal bölgelerde ise kanamalı sistit denilen bir türle karşılaşılır. Kanamalı sistite Bilharzia halmotobium adı verilen bir kurtçuğun sidik torbası çeperine yerleşmesi yol açmaktadır.

  Her yaştaki kadın ve erkeklerde sistit olabilir. Sistite yol açan mikroplar kan dolaşımı, siyek, sidik yolu aracılığıyla sidik torbası çeperine ulaşabilirler. Sistite hangi mikrop yol açarsa açsın ve türü ne olursa olsun başlıca belirtileri şunlardır:

  Fazla işeme gereksinmesi duyulur; hasta kimi kez yarım saatte bir işer, her işemede az miktarda sidik çıkarılır. Sık sık işeme gereksinmesi, yangılanmış sidik torbası mukozasının biriken sidiğe dayanamayıp kısa zamanda dışarı atmak istemesinden ileri gelir. Bölgesel yakıcı bir acı vardır; işeme sırasında da görülmekle beraber işemenin sonunda daha da yoğunlaşır. Sidikte irin ve albümin bulunur. Bazen sidikte kan da vardır. Genellikle ateş görülmez. Sistit ivegen, yarı ivegen süreğen ve yineleyici olabilir.

  İvegen sistit öbür türlere göre daha kısa sürmekle beraber, daha fazla rahatsız eder; belsoğukluğu kökenli sistit ivegen sistite örnektir. Yarı ivegen sistit daha uzun sürmekle beraber hafif geçer. Koli basilli sistit yarı ivegen sistite örnektir.

  Süreğen sistit başlangıcından itibaren süreğen belirtiler gösterir veya ivegen, yarı ivegen türleri izler; verem, prostat, taş ve böbrek yangısı kökenli sistit, süreğen sistite örnektir. Yineleyen sistit sidik torbası mukozasının ardarda yangılandığı durumlardır.

  Sistit teşhisi çok kolaydır. Daha önce açıklanan belirtilere göre teşhis edilir; mikrobun türünü saptamak için sidik mikroskopla incelenir. Tedavi sırasında hasta yatakta dinlenmeli, sidiğin asit veya alkali tepkisine dönüşmüş olmasına göre de alkali yapan (süt, meyve, sebze) veya asit yapan (et, balık, yumurta) besinler almalıdır. Ayrıca penisilin, streptomisin başka antibiyotikler ve süifamitler uygulanır.
  __________________
   
 4. 27 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Elif
 5. EvCadisi

  EvCadisi Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.557
  Beğenildi:
  35
  Ödül Puanları:
  106
  Sistt kadar illet birşey olamaz..
  insanı hayatından bezdirr ..ve tamamen kurtulmak pek te kolay değildir...
  benm başıma geldi ve gitmedi hala uğraşıyorum...
  allah onunla uğraşanlara sabır versin...
  kendinizi sıcak tutmaya çalışın..
  ve en önemlisi bol bol bol bol su için....kafamçokkarıştı
   
 6. 27 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Elif
 7. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  kızlar kış aylarında daha da azar bu dert artı mesane rahim-yumurtalıklar direk alakalıdır dogurganlıga mani olacak rahatsızlıklara yol açar adet düzensizligi yapar o da suda eriyen igrenç prunolu içene kadar yukarda yazan dogal yöntemlerle halledin derin
   
 8. 18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Elif
 9. esm_ckr

  esm_ckr Rabbim Sana Çok Şükür Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2008
  Mesajlar:
  6.967
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  ben yenı evliimm:KK43: ve aynı şikayelerım var antıbıyotk kullandım suan gectı maydanoz suyuda ıctım bolca ama doğurganlığı etkıledığını duymak uzdu benı ben sureklı yenılenıo ne kadr dıkkat etsemde çok uzuldum bebkte duşunmyoruz henuz:KK43::KK43::KK43:
   
 10. 18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Elif
 11. AYXSXEGXUXL41

  AYXSXEGXUXL41 me and my pleasure.. Üye

  Katılım:
  15 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  480
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  slm cnm,bende bekarlığımda çok çektim bu rahatsızlıktan.içmediğim antibiyotik kalmadı,en sonunda böbreklerim mahvolacak düşüncesiyle antibiyotiği bıraktım.tek çözümünün bol bol su içmek olduğunu duydum ve uyguladım.şimdi evli ve 3 aylık hamileyim..su içmeyi unuttuğum zamanlarda hastalık nüksediyor..günde 2 litreye yakın su içiyorum artık..sakın üzülme bebek olmayacak diye..sevgiler..
   
 12. 18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Elif
 13. yaralim

  yaralim Kizim...Askim... Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.564
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Yillardir çekiyorum bu derdi (gerçi allah baska dert vermesin tabi)
  ama insan hayatindan beziyor o sancilari çekerken
  harika bir ilaç biliyorum, tek bir poset, suyun içine dokup kocaman bir bardakla içiyorsun 2 saat sonra butun sancilarin, mikroplarin gidiyor
  ama bu ilacin turkiye de varmi bilemiyorum :-(
  bol bol su içmek lazimmis kizlar...ama nerde...
   
 14. 20 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Elif
 15. xsxua81

  xsxua81 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Mart 2008
  Mesajlar:
  13
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  valla kızlar bıktım bende bu hastalıktan. evlendikten sonra yaklaşık her 6ayda bir hasta oluyorum.neyseki sonuncusunu erken farkettim.üstelik hamilelik şüphemde var. dr. iğne vermek istedi ama veremedi. morunol diye suda eriyen bişey verdi bi içimlik bişey zaten.ve o gün ben kendimi zorladım yaklaşık6 lt su içtim:bbo:epey zor oldu wcden çıkamadım bir türlü ama faydasını gördüm 2 günde geçti.bu illetin en etkili çözümü patlayana kadar su içmek benceyerimsenibensağlıcakla kalın kızlarrr
   
 16. 22 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Elif
 17. esm_ckr

  esm_ckr Rabbim Sana Çok Şükür Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2008
  Mesajlar:
  6.967
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  bende antıbıyotık tedavısı gordum ama sonundaa :KK43::KK43: mantara yakalandım bırdee antıbıyotığın yan etkısı oymuş yenı evliim ama malesef sorunlardan kurtulamıyorum:KK43::KK43:
   
 18. 23 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Elif
 19. Lyre

  Lyre TuğçEgehan Pro Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2008
  Mesajlar:
  9.041
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  ah ah ömrümü yedi şu sistit