Sivaslılar yada sivas-gürünlüler dikkat önemli!

Konusu 'Düğün' forumundadır ve zynep22 tarafından 13 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

13 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : zynep22
  1. zynep22

zynep22 Guest

arkadaşlar sivas düğünleri nasıl olur adetleri gelenekleri nelerdir.eşyaları nasıl alır aileler takılar ne kadar alınır bilen var mı çok acil lazım

2. 13 Ağustos 2008
  3. ozde-01

ozde-01 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    öncelikle hayırlı olsun herhalde tatlı bir teleşınız var. önce hangi aşamada olduğunu söylerseniz söz mü nişan mı gibi size yardımcı olmaya çalışırım evleneceğiniz kişi Gürünlü mü?

4. 13 Ağustos 2008
  5. zynep22

zynep22 Guest

teşkkr edrim.inş yakında söz olucak ama ben bütün herşeyi merak ediyorum yardımcı olursan çok sevinirim.evet gürünlü

6. 13 Ağustos 2008
  7. zynep22

zynep22 Guest

sivaslı arkadaşlar nereye kayboldunuz

8. 14 Ağustos 2008
  9. ozde-01

ozde-01 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Gürün ile Sivas'ın adetleri birbirinden farklı o yüzden öğrenmek istedim. Söze oralarda tatlı yemek adı verilir Erkek tarafı yakınları kız evine gelir söz yüzükleri ayrıca yüzüğün yanında artık onlar ne uygun görmüşlerse (bilezik, bileklik gibi) takıda takılır. Ayrıca tatlıyıda erkek tarafı getirir sizde yaptığınız hazırlıklarla birlikte (pasta, börek gibi) ikram edersiniz.
    Nişan artık bizde düğün ile birlikte yapılıyor.Ama siz nasıl karar verirsiniz bilemem. Düğünden birgün önce kına yapılır yine erkek tarafı kız evine gelir kına yakılır isteyen takıda takabilir ertesi gün düğünde hem erkek tarafı hem kız tarafı yakınları nişan takılarını takarlar.
    Ev eşyası yine sizin konuşmanıza anlaşmanıza bağlı genelde kız tarafı yatak odasını ve mutfak eşyalarını alır, erkek tarafı geri kalanı halleder.Şimdilik aklıma gelenler bunlar başka kafanıza takılan bir soru varsa yardımcı olmaya çalışırım. Karşı tarafın şu an hala Gürün'de olpu olmadığını bilmiyorum ben genel olarak cevaplamaya çalıştım.Önceden adetler çokdaha ağırdı fakat günümüz şartlarına göre zamanla değişti.

10. 14 Ağustos 2008
  11. zynep22

zynep22 Guest

çok teşkkür ederim.bide mesela bizim burda söz de alış veriş yapılır.kızın yüzüğnü erkek erkeğin yüzünü kız tarafı faln alır.sözzden sonra bohçalar faln karşılıklı getirilir.böyle bişey var mı.

12. 14 Ağustos 2008
  13. zeyhat

zeyhat sonunda oldu :) Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    106
    Sivasta gelin gelir nişan yada söz bohçası. Gelinde düğünde yollar damat bohçasını bende Sivaslıyım .

14. 14 Ağustos 2008
  15. zeyhat

zeyhat sonunda oldu :) Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    106
    Tabi bunlar detay önemli olan sizin anlaşmanız. Benim şimde İstanbullu. Kimi adetlerimiz yerine geldi kimilerini yapmadık.

16. 1 Eylül 2008
  17. hayalperesttt

hayalperesttt Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    108
    daha fazla bilgi verseniz bende cok merak ediyorum sanırım yakında bizde bu telasa düşeceğiz.
    adetlerimiz farklı sanırım.

Son düzenleme: 24 Mayıs 2009
  18. 12 Eylül 2008
  19. YusNes

YusNes Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    ne merak ediyonuz bana söleyin anlatayımmmmm