Sıvı Tüketiminin Azalması Anne Sütünü Etkiler mi?

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve yasemin81 tarafından 31 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  31 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : yasemin81
 1. yasemin81

  yasemin81 mert ve ardam canlarım Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  2.174
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Anne sütünü artıran en önemli etkenler düzenli beslenme ve bol sıvı tüketimi. Peki uzun süre gıda ve sıvı tüketilmemesi anne sütünü nasıl etkiliyor? Anadolu Sağlık Merkezi’nden (ASM) Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Emziren kadınların oruç tutmasında sakınca olup olmadığı konusunda bilgi verdi.

  Anne sütü konusunda yapılan araştırmalar, kısa süreli yemek yememenin sütü azaltmadığını ancak sıvı tüketiminin yetersiz olmasının sütü azaltabileceğini gösteriyor. 2- 5 ay arasında bebeği olup emziren kadınlar arasında yapılan bir çalışma, oruç sırasında anne sütünün içeriğinde bir miktar değişim olduğunu, kalitesinin etkilendiğini, enerji miktarı, protein, vitamin A ve C gibi elemanların günlük ihtiyacın altında kaldığını ortaya koyuyor.

  Emziren annelerin, özellikle bebeğin sadece anne sütüyle beslendiği ilk altı ayda bütün gün su içmeleri çok önemli. Bebeklerin, gereğinden önce ek gıdalara ve mamaya başlatılması da uzmanlar tarafından uygun bulunmuyor. Altı ayın üzerinde olan veya başka nedenlerle zaten ek gıdalara başlamış bebeklerde ise annenin yemek yememesi ve sıvı tüketmemesi daha kolay tolere edilebiliyor. Bu durumda da annenin mutlaka sahura kalkması ve iftardan sahura kadar geçen süre içinde bol miktarda sıvı tüketmesi gerekiyor. Oruç tutmak isteyen emziren annelerin, mutlaka bir hekime başvurması gerekiyor.