Sıvılaşma Süresi Hakkında Soru

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve XOXzgxuxrCe tarafından 26 Mart 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  26 Mart 2009
  Konu Sahibi : XOXzgxuxrCe
 1. XOXzgxuxrCe

  XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.875
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  Merhaba eşimin semen analizinde sıvılaşma süresi bir saatin üzerinde görünüyor. Herhangi bir ilaç kullanmıyor nedeni ne olabilir?
  Sıvılaşma süresi uzun olunca spermlerin ölmesine ya da hareket azalmasına yol açar mı?
  Bu olay infertilite nedeni midir?
  Doktora gitmeyi kesinlikle reddeden eşime sadece tahlillerle yardımcı olunabilir mi, çünkü muayene olmamakta ısrarlı. Teşekkürler.
   
 2. 26 Mart 2009
  Konu Sahibi : XOXzgxuxrCe
 3. EU3

  EU3 Guest

  sayı kaç çıktı canım sen onun adna nasıl gıtceksınkı doktora gıtsende doktorda eşinigörmk istiycektır muhakkak.ilaçla tedavı olurmu bılmıyorum ama sayı azlıgına ilaç veriyolar
   
 4. 26 Mart 2009
  Konu Sahibi : XOXzgxuxrCe
 5. mayatupbebek

  mayatupbebek Guest

  Merhaba Özgürce,

  Seminal sıvının (meni) ilk boşalma anında yarı katı bir pıhtı benzeri yapı alması ve anne adayının vücuduna girdikten sonra kısmi bir sıvılaşma (likefaksiyon) göstermesi fizyolojik bir mekanizmadır. Bu mekanizma ile hem ejakulat ile anne adayına aktarılan sperm hücrelerinin korunması
  sağlanmakta, hem de sperm hücrelerinin koruyucu sıvı içerisinden tam zamanında çıkarak yumurtaya ulaşması sağlanmaktadır.
  Likefaksiyon süresinde uzama klinik olarak erkek üreme sistemi enfeksiyonları ile ilişkilidir. Özellikle prostatit (prostat iltihabı) yaşayan erkeklerde sıklıkla görülmektedir. Kronik olmayan prostatitlerin
  tedavisi basittir ve tedavi sonrasında likefaksiyon süresi normale döner. Ancak zaman zaman dirençli prostatitler de görülebilmektedir.
  Likefaksiyon süresinin uzaması doğurganlık açısından iki yönde etkilidir.
  ılki;
  Seminal plazma içerisinde anne adayının üreme sistemine aktarılan sperm hücreleri yumurtaya ulaşabilmek için içinde bulundukları meni sıvısından ayrılmak zorundadır. "Başlı başına bir kısırlık nedeni olmamakla beraber", uzayan likefaksiyon süresinin doğurganlık açısından olumsuz etki yaratması olasıdır.
  ıkincisi;
  Likefaksiyon süresinin uzamasına neden olan ve tedavi edilmeyen enfeksiyonlar zaman içerisinde gerek erkek üreme anatomisi gerek ise sperm hücreleri üzerinde olumsuz etki yaratabilir ve kısırlığa neden olabilirler.

  Bu bilgiler ışığında yapılması gereken birinci iş, eşinizin bir üroloji uzmanına muayene olmasıdır. Doktora gitmek istemeyen eşiniz kanımca bu bilgileri öğrenmesi halinde ikna olabilir.

  Sağlıklı günler dilerim.

  Saygılarımla,

  Dr. Enver Kerem Dirican
  Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.