Sivilce

Konusu 'Dermatoloji - Deri ve Cilt Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 26 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  26 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.663
  Beğenildi:
  5.193
  Ödül Puanları:
  438
  Toplumda sık görülmesi ve son derece rahatsız edici bir kozmetik problem olan sivilce (akne vulgaris) tedavi edilebilen bir hastalıktır.Özellikle ergenliğin başlaması ile ciltte yağlanma artmakta ve yağ bezlerinin faaliyeti bozulmaktadır. Bunun derideki görüntüsüde istenmeyen yağ birikimleri, şişlikler,iltihaplanmalar, deri altı kistleri olabilmektedir.

  Oniki yaşından başlayarak onsekiz yaşına dek akne gençleri etkileyebilir. Ancak unutulmamalıdırki her yaşta, her dönemde ve her insanda bu sorun
  gelişebilir.Kadınların %70'i, erkeklerin ise %80'inde hayat boyunca herhangi bir zamanda sivilce oluşabilir. Ne yazık ki kendi kendine geçebileceği gibi yanlış bilgilendirmeler tedavide geç kalınmalara , kalıcı izlerin oluşumuna ve hatta şikayetin artmasına neden olabilmektedir.

  Cılt altındaki yağ bezlerinin fonksiyonun bozulması, porların kapanması ve birtakım bakterilerin iltihaplanmaya neden olması ile klasik sivilce görüntüsü cilt üzerinde belirir.

  Akne oluşumunu etkileyen faktörler şunlardır:

  1-Genetik:Annede veya babada akne olması, çocuklarda görülme sıklığını artırır.

  2-Ultraviyole:Güneş ışınları sivilce oluşumunu olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir.

  3-Terleme:Terleme ile sivilceler yoğunlaşır.

  4-Diyet:Gıdaların sivilce oluşumunda artırıcı hiçbir etkisi yoktur.

  5-Hormonlar:Adet düzensizliği ve hormonal bozukluklar sivilceleri yoğunlaştırır.

  6-Kozmetik ürünler:Yanlış birçok kozmetik kullanımı, kozmetilk salonlarındaki uygulamalar cildin bozulmasında önemli bir pay oluşturmaktadır.

  Akne klinik görüntüsüne göre çok farklı tiplerde gözlenebilir. En hafif formu olan komodojenik akne siyah noktalar veya beyaz butonlar şeklinde görünürken, iltihaplı formda olanlara püstül denir. En şiddetli formunu ise nodül ve kistler oluşturur; bunlar deri altında ağrılı büyük sertlikler olarak gözlemlenir ve ciltte kalıcı izlere neden olabilir.

  Akne sadece yüzde değil ayrıca göğüs sırt gibi alanlarda da görülebilir. Yüz bölgesinde oluşan sivilceler ağrılı kaşıntılı olabilir.Fiziksel görüntünün bozulması psikolojik stres ve gerginliklere yol açabilir. Toplumdan uzaklaşma, mutsuzluk, hatta depresyon gelişimi bile gözlenebilir.

  Akneli kişilerin birtakım kozmetik kremlerden, losyonlardan ve güzellik salonlarından çare arayışları ise hastalığın büsbütün kötüleşmesine , tedavinin zorlaşmasına neden olur. Bu merkezlerdeki uygulamalar kalıcı izlere dahi yol
  açabilir ve hasta iyileşmediğini düşünerek yanlış bir inanışa kapılabilir.

  Akne düzenli, ısrarcı ve uzun süreli tedavilere mutlak cevap verir. Hastanın doktoruna güvenmesi ve takiplerini devam ettirmesi gerekir. Öncelikle hafif
  formlarda sadece lokal tedaviler yeterli olabilir. Bu tedavi iyi bir temizleyici jel ile kombine edilir.Daha yoğun sivilcelerde ise antibiotik kullanımı gerekebilir ve bu genelde 3-5 aylık uzun bir dönemi gerektirir. İnatçı, şiddetli hastalarda ise A vitamini türevleri oldukça başarılı sonuçlar verir.Hastaları psikolojik olarak da yıkan bu hastalık başarılı bir şekilde doğru bir takiple düzeltilebilir.


  Uzm.Dr.Ayşe ÖZBOYA NACAK
   
 2. 27 Kasım 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. merguana

  merguana Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Haziran 2009
  Mesajlar:
  4.697
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  148
  bıktım sivilceden yha :KK43:
   
 4. 2 Şubat 2012
  Konu Sahibi : Elif
 5. kelebeksevdalisi

  kelebeksevdalisi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Eylül 2011
  Mesajlar:
  10
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Umarm işe yarar. :KK1:
   
 6. 8 Şubat 2012
  Konu Sahibi : Elif
 7. mhmre

  mhmre Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2012
  Mesajlar:
  30
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  kaç aydır ilaç tedavisi görüyorum ama geçmiyo sivilcelerim