Siyah noktalarmza elveda diyelim

Konusu 'Evde Yapılabilen Doğal Cilt Bakımları' forumundadır ve meltosh tarafından 23 Şubat 2009 başlatılmıştır.

23 Şubat 2009
    Konu Sahibi : meltosh
  1. meltosh

meltosh Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    78
    Ödül Puanları:
    153
    Siyah Noktalarımıza Elveda Diyelim
    Siyah noktaları gidermek için, haftada bir sefer cilde peeling (cildi ölü tabakasından kurtarma yöntemi) yapılması gerekiyor. Bir tatlı kaşığı mısır ununu bir kaşık yoğurtla karıştırın. Banyodan çıktıktan sonra yüze ve siyah noktaların üzerine dağıtıp yavaş yavaş ovun. 2 dakika sonra yıkayın. Cildi parlatır, yumuşatır. Mısır unu yoksa galeta, yulaf ezmesi veya kepekli bisküvi ezilerek bile yapılabilir.

Haftada bir uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise :

Eşit miktarda su, mısır unu, ıslatılmış kil ve el kremini karıştırın, bununla cildinizi yavaşça ovarak temizleyin. Sonrasında yüzünüzü maden suyu ile yıkayın.

Cİldinizdeki püzürlerden de bu sayede de kurtulabilirsiniz.

Siyah Noktalar için bir başka yöntem de maskelerdir..

Yulaf Maskesi :

Yulaf ezmesi, cildin derinlemesine temizlenmesi ve siyah noktaların yok edilmesini sağlayan bir maskedir. Bu maske ayrıca cildin içinde dolaşan pislikleri temizleyip, cildin fazla yağlanmasını da engeller. Bu nedenle kuru ciltli kişiler tarafından pek fazla kullanılmamalıdır. Yulaf ezmesi maskesinin yapımı son derece basittir. Pişirdiğiniz yulafları süzdükten sonra, bunları geniş bir kabın içinde birkaç dakika ezin. Hazırladığınız bu yulaf ezmesini yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla temizleyin.

Siyah Noktalar için, genellikle tavsiye edilen maske için ihtiyacınız olan; yalnızca bir kase yoğurt ve bir limonun suyu...
    Limon suyu ile yoğurdu karıştırıp gözlerinize değmeyecek şekilde yüzünüze sürün ve 15 dakika kadar bekleyin.
    Limon suyu cildinizi dezenfekte eder, sivilcelerinizi kurutur ve siyah noktaların azalmasına yardımcı olurken; yoğurt ise cildinizi beseleyerek nemlendirici vazifesi görür. Aynı zamanda cildinizin yağ miktarını dengeler.

Haftada bir defa uygulayabileceğiniz bu maskenin ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Ayrıca isterseniz, maskenizi çıkardıktan sonra, cildinizi içerisine papatya çiçekleri atılmış, kaynamış su buharına 5 dakika kadar tutabilirsiniz. Papatya cildinizi dinlendirir ve canlılık kazandırır..

Sivilceler için ise;

Maydanozu elinizle küçük küçük koparıp tahta bir havanda ezin. 3–4 damla limon katıp haftada iki kere sivilcelerin üzerine maske yapın. Maskeleri gözaltlarına sürmeyin. Bu şekilde ciltteki lekeler açılır, sivilceler kurur. Marulu da aynı şekilde yapabilirsiniz.

Daha önce denemedim ama faydası olur diye düşünüdüm ve paylaştım denemekten zarar gelmez :)))

2. 24 Şubat 2009
  3. seher yeli

seher yeli Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    teşekür ederim canım siyah noktalar icin olanı denicem

4. 24 Şubat 2009
  5. nurayce

nurayce Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    peki bu önerileri nerden aldın.deneyen birini biliyor musun?

6. 9 Mart 2009
  7. nina_nina

nina_nina Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    yoğurtla denemeyin derim ben. 3gün yoğurt kokusundan kurtulamazsınız. Tecrübeyle sabittir.

Benden söylemesi

8. 18 Mart 2009
  9. winnie06

winnie06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    88
    Yoğurt kokusu mu? maskeyi ekşi yoğurtla mı yaptınız delikafadulden

10. 5 Temmuz 2009
  11. Aysemayse

Aysemayse Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben misir unu, yogurt ve elma sirkesi kullandim haftada iki gun ardindan banyo yaptim siyah noktalarim resmen kayboldu cildim yumusacik oldu cok parlak ve purussuz gozukuyordu su aralar yine yapmam lazim bu aksam yaparim artik :) gercekten ise yariyor

12. 5 Temmuz 2009
  13. simorgh

simorgh Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    kızlar mısır nişastası ile yapsam olur mu??

14. 5 Temmuz 2009
  15. simorgh

simorgh Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    ewt bayanlar maskemi yaptım MISIR UNU ile yaptım yukarda sormustum nişastası ile olur diye ama anladımki mısır ununun daha taneli yapısı oldugu için öyle simdilik birsey söylemek cok erken en azından 2 hafta yapmalıyım ki sonuc kesin olsun..

Son düzenleme: 5 Temmuz 2009
  16. 21 Eylül 2009
  17. MiStiK

MiStiK Yeditepeli Şehrin Kadını. Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Mısır unu ve yoğurt peeling'ini uygularım bazen
    özellikle buhar banyosundan sonra tavsiye ediyorum gözenekler açılmış oluyor,
    peeling fırçasıyla uyguluyorum sonra kalanlarıda iki parmağıma peçete sarıp sıkıyorum cilde tırnak değmemesi gerekiyor sonrada sıkıştırıcı tonik yada maske,Fark ediyor ama hepsi geçiyor denilemez...

18. 21 Eylül 2009
  19. bintulineb

bintulineb Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    108
    limon suyu ve yoğurdu karıştırıp deneyin, ben denedim ve çok memnun kaldım. oldukça etkili bir yöntem.